سلام دوست من وقت بخیر

تفاوت بین مودم و روتر و اکسس پوینت چیست؟

تفاوت بین مودم و روتر و اکسس پوینت چیست؟

>


مودم چیست؟ روتر چیست؟ اکسس پوینت دیگر چیست؟ کدام یک برای اتصال به اینترنت لازم است؟ چه تفاوتی بین آن‌ها وجود دارد؟ کدام یک در کدام موقعیت استفاده می‌شود؟ این‌ها سؤالاتی است که بیشتر کاربران در هنگام خرید یکی از دستگاه‌ها می‌پرسند. البته اگر در حوزه شبکه مطالعاتی داشته باشید، به هر حال تا حدی با تفاوت مودم و روتر و اکسس پوینت آشنا هستید؛ اما اگر اطلاعاتی ندارید، ما در ادامه این مقاله برای شما تفاوت این سه دستگاه را نوشته‌ایم.
 

تفاوت مودم و روتر و اکسس پوینت

 
 

مودم شما را به دنیای اینترنت وصل می‌کند


مودم دروازه ورود شما به اینترنت است. با یک کابل، فیبر نوری یا کابل تلفن خیلی راحت می‌توانید به با مودم به دنیای اینترنت وصل شوید. مودم عبارت یا کدهای 0 و 1 دیجیتال را از کامپیوتر شما به داده‌های آنالوگ برای کابل‌ها ترجمه می‌کند تا قابل انتقال باشند؛ همچنین سیگنال‌های آنالوگ ورودی هم به همین صورت معکوس برای کامپیوتر ترجمه خواهد کرد. این فرآیندها به ترتیب مدولاسیون و دی مدولاسیون نامیده می‌شود. در حقیقت برای همین است که «mo-dem» نامیده می‌شود. به طور معمول عرضه کننده خدمات اینترنت شما (ISP) با مبلغ کمی امکان اتصال شما را به اینترنت از طریق مودم می‌دهد.
 
مودم چیست
 

روتر دستگاه شما را به مودم وصل می‌کند


اگر شما فقط یک کامپیوتر در خانه دارید، به صورت مستقیم می‌توانید آن را با استفاده از کابل اترنت به مودم خود وصل کنید. بعد از وصل، پیغام «شما به اینترنت وصل شده‌اید» را مشاهده و سپس می‌توانید از اینترنت برای انجام فعالیت‌های خود استفاده کنید؛ اما این روزها در خانه بیش از یک کامپیوتر وجود دارد. حالا اگر هم یک کامپیوتر وجود داشته باشد، اتصال به اینترنت خانه از طریق چندین دستگاه مختلف مانند موبایل و تبلت انجام می‌شود. مودم‌های مستقل و معمولی نمی‌توانند داده‌ها را به چندین دستگاه به صورت همزمان ارسال کنند؛ آن‌ها فقط یک پورت اترنت دارند و فقط یک آدرس IP تولید می‌کنند که موقعیت شما را برای اینترنت مشخص خواهد کرد. در حقیقت شبیه به آدرس خیابان شما در شهرتان است.

 
روتر چیست
 

یک روتر همه ابزارهای خانه را به همدیگر از طریق کابل‌های اترنت یا وای فای و سپس آن‌ها را به مودم وصل می‌کند. روتر به هر دستگاه خانه IP داخلی مخصوص به خود را می‌دهد که برای مسیریابی ترافیک بین آن‌ها استفاده می‌شود. اگر آدرس IP مودم را همانند آدرس خیابان در نظر بگیریم، آدرس‌های IP داخلی روتر شما همانند شماره‌های آپارتمان در آن خیابان هستند. مودم شما اطلاعات را از اینترنت دریافت و سپس آن را به روتر ارسال می‌کند. بعد روتر آن را به کامپیوترهایی ارسال کننده درخواست می‌فرستد. شبکه ایجاد شده با روتر یک شبکه محلی یا LAN است که شما را به یک شبکه بزرگ‌تر یعنی WAN وصل می‌کند. در بیشتر خانه‌ها WAN همان اینترنت است که استفاده می‌کنید. همه روترها دارای قابلیت وای فای نیستند که اتصال این مورد از طریق کابل اترنت خواهد بود.
 

اکسس پوینت ارتباط وایرلس را گسترش می‌دهد


روزی و روزگاری تمامی کامپیوترها از طریق یک به‌هم‌ریختگی کابلی به اینترنت وصل می‌شدند. امروزه این اتصال ازطریق وای فای انجام می‌شود. برای این کار شما نیاز به چیزی دارید که سیگنال وایرلس را تقویت کند. اکسس پوینت بی‌سیم معمولاً از طریق اترنت به روتر شما متصل شده و با ابزارهای با قدرت کمتر از طریق فرکانس‌های وایرلس با ابزارهای شما ارتباط برقرار می‌کند. بیشتر کاربران خانگی روترهایی با اکسس پوینت های بی‌سیم داخلی دارند؛ اما اکسس پوینت های مستقل هنوز برای کسب‌وکارها استفاده می‌شوند و رایج هستند؛ برای اینکه در اینجا نیاز است که شما شبکه خود را در یک ناحیه خاص بیشتر گسترش دهید.

 
اکسس پوینت چیست

به تازگی، کیت‌های شبکه‌های مش (تور) برای استفاده در خانه‌های بزرگ‌تر با نقاط مرده و بدون کاربرد متداول شده‌اند؛ برای اینکه آن‌ها به واحدهای چندگانه اجازه می‌دهند تا محیط خانه شما به طور مؤثرتر از طریق وای فای گسترده شود. اگر روتر دارید، این‌ها شبیه به اکسس پوینت بی‌سیم عمل می‌کنند یا اینکه همانند کار روتر را انجام می‌دهند.
 

سوئیچ چندین کامپیوتر اضافی را به روتر وصل می‌کند


همه توترها دارای پورت‌های اترنت داخلی هستند؛ اما بر اساس اندازه و نوع کلاسی که شما خریداری می‌کنید، ممکن است که فضای کافی برای متصل کردن همه کامپیوترها نداشته باشید. اگر فضای پورت اترنت شما دیگر جایی نداشته باشد، می‌توانید یک سوییچ را به پورت اترنت وصل کنید. سپس چندین دستگاه را به سوییچ برای وصل به اینترنت و بعد سوییچ را به روتر وصل کنید. به این صورت یک شبکه داخلی همانند قبل ایجاد خواهد شد.

 
سوئیچ چیست
 

به این نکته توجه داشته باشید که شما به یک روتر برای استفاده از سوییچ نیاز دارید. باید بدانید که یک سوییچ نمی‌تواند یک آدرس IP بگیرد یا یک شبکه مانند روتر ایجاد کند. نکته دیگر اینکه سوییچ را با هاب اشتباه نگیرید. این دو با اینکه شبیه به هم هستند؛ اما در عمل خیلی تفاوت دارند. یک هاب به جای مسیریابی ترافیک بین ابزارهای مختلف، سیگنال ورودی را گرفته و آن را در تمام دستگاه‌های موجود در هاب کپی می‌کند.

نکته آخر

هیچ‌کسی مودم، روتر و اکسس پوینت به صورت جدا در خانه خود ندارد. این روزها همه این ویژگی‌هایی نوشته شده در یک دستگاه قرار دارند. در حقیقت برای اتصال به اینترنت و دستگاه‌های مختلف به هم هر سه با ترکیب‌های متفاوت استفاده می‌شوند. در آخر اینکه یک فرد عادی در خانه نیاز نیست که نگران خرید هر سه باشد.


مطالب مرتبط:

همه چیز در خصوص نسل پنجم اینترنت
چگونگی مدیریت و پاک کردن کوکی های مرورگرها
9 موردی که والدین باید در خصوص کنترل فرزندانشان در اینترنت بدانند
10 روش برای تقویت سیگنال وای فای
Wi-Fi 6E چیست و چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد؟
مهم‌ترین تفاوت بین اینترنت نسل 4 و نسل 5 چیست؟

پیام ها و نظرات