سلام دوست من وقت بخیر

ویژگی های فیلم مناسب کودک و نوجوان چیست؟

ویژگی های فیلم مناسب کودک و نوجوان چیست؟

>

کودکان امروز و نسل جدید سرگرمی‌های گوناگونی دارند و برای سرگرم شدن خود از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند؛ مانند بازی‌های رایانه‌ای، تماشای کارتون و فیلم، بازی با تبلت یا موبایل، خواندن کتاب، بازی با هم سن وسالان خود و غیره. کودک ما ازهرکدام از این روش‌های گفته شده که بیشتر خوشش بیاید، وقت بیشتری را صرف آن می‌کند؛ اما روش اصولی این است که والدین برای هرکدام از این سرگرمی‌ها وقتی تعیین کنند که کودک محدود به یک کدام از آن‌ها نشود تا هم کسل کننده نباشد و هم کودک اطلاعات و تجربه متفاوت‌تری کسب کند. یکی از مواردی که بیشتر کودکان از سن کم به آن علاقه پیدا می‌کنند و حتی تا دوران نوجوانی و جوانی آن را ادامه می‌دهند، تماشای کارتون یا سریال است. حال اینجا سؤال پیش می‌آید که چه سریال و یا کارتونی را مشاهده کنند؟ آیا برای سنشان مفید است یا خیر؟ آیا از دیدن آن لذت می‌برند؟ آیا از فیلم یا کارتون بهره می‌برند و آموزش می‌بینند؟ و سؤال‌های دیگر و غیره.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چه فیلمی مناسب کودکان است.
 

فیلم مناسب کودکان و نوجوانان


در خصوص فیلم یا کارتون کودک و نوجوان باید گفت که کار عوامل تولید فیلم و سریال این رده سنی بسیار سخت‌تر خواهد بود؛ به دلیل اینکه موضوعات و محتوای فیلم‌ها بر شخصیت کودکان تأثیرگذار است و به دلیل شکل‌گیری شخصیت کودکان از سن کم باید کارگردان، نویسنده و تمام عوامل دقت لازم را داشته بکنند و حتی مطالعات روانشناسی و رفتارشناسی تخصصی در مورد موضوع فیلم‌نامه داشته باشند که نتیجه کار خوشایند باشد و تأثیر اجتماعی مثبت خود را بگذارد. عموماً فیلم‌های ساخته شده برای این رده سنی باید بیانگر مفاهیم مفید و در دل داستان حرف از دوستی و دشمنی، خوبی و بدی، مهربانی، کمک به دیگران، نکات آموزشی، محافظت از خود در مقابل خطر و هزاران موضوع دیگر در تمام ژانرها داشته باشد؛ اما همانطور که تأکید شد باید فیلم و یا کارتون حرفی برای گفتن به این رده داشته باشد آن هم به این دلیل که کودکان و نوجوانان اهل تقلید کردن می‌باشند و زود یاد می‌گیرند حال اگر موضوع فیلم نامناسب باشد به طور قطع نتیجه‌ی چندان مفیدی نخواهد داشت. نکته قابل توجه این است هرچه موضوع فیلم خلاقانه‌تر و جدیدتر باشد، قطعاً مخاطبان زیادتری خواهد داشت. درست است که موضوعات باید آموزنده و مفید باشد اما بعضاً مواردی هم دیده شده که موضوعات تکراری در فیلم‌نامه‌ها رواج داشته و کودک یا نوجوان ما را خسته می‌کند. همین عامل باعث می‌شود که روی به سرگرمی دیگری بیاورند و یا فیلم‌هایی را تماشا بکنند که مناسب رده سنی آن‌ها نباشد.
 

چند نکته‌ی مهم در ارتباط با انتخاب فیلم مناسب کودکان یا نوجوانان


انتخاب رده سنی مناسب سن کودک یا نوجوان: مهم‌ترین مسئله در انتخاب فیلم این است که حتماً به رده‌ی سنی توجه شود. به طور کلی در تمام کشور رده‌بندی‌های سنی عموماً برای مقابله با خشونت، مسائل غیراخلاقی، مسائل جنسی می‌باشد. قطعاً عدم رعایت به دسته‌بندی سنی ممکن برای فرزندتان عوارض نامناسبی داشته باشد.

رده سنی+9: برای کودکان زیر 9 سال فیلم توصیه نمی‌شود، معمولاً دارای الفاظ و واژه‌ها یا صحنه‌های نامناسب است که با مشاهده‌ی آن ممکن است به راحتی آن را تقلید کنند.

رده سنی +12: در این رده والدین باید بیشتر مراقب باشند و اجازه تماشا آن را به فرزندان بالای 12 یا 13 سال خود بدهند؛ چون در صورت تماشا ممکن است با صحنه‌هایی مثل روابط عاطفی، استعمال مواد مخدر و صحنه‌های نسبتاً خشن روبه‌رو شوند.

رده سنی +15: در این سریال‌ها روابط و رفتارها برخلاف عرف جامعه است، صحنه‌هایی مانند کشیدن سیگار دارد، واژگان و لغات نامتعارفی استفاده می‌شود و توصیه می‌شود به همراه والدین این فیلم‌ها را تماشا کرد تا در صورت لزوم کنترل شوند.

رده سنی +18: محتوای این رده سنی بیشتر برای جوانان و بزرگ‌سالان است و در حین تماشای آن ممکن است با صحنه‌های واضح مواد مخدر کشیدن، روابط زناشویی، جملات سنگین، دعوا و نزاع، خشونت و درگیری روبه‌رو شوید.

کسب اطلاعات در مورد کارگردان و یا نویسنده: عموماً فیلم‌هایی که کارگردان‌های مطرح دارند یا با فیلم‌نامه‌های خود جایزه کسب کرده‌اند، انتخاب شما را راحت‌تر می‌کنند و نشان می‌دهد که رضایت مخاطبان زیادی دارد.

زمان فیلم: زمان کلی فیلم نباید زیاد و کسل کننده باشد تا حوصله کودک یا نوجوان سر برود و یا تمرکز نداشته باشند و از دیدن آن خسته شود.

آموزنده بودن: باید در کنار محتوای داستانی و جالب خود باید آموزنده باشد و نتایج مثبتی داشته باشد.

جاذبه تصویری: هر چه جاذبه‌های ترکیبی فیلم بیشتر و باکیفیت‌تر باشد مانند تصویر، کیفیت، صدا، نورپردازی، دوبله و غیره، مخاطب ما بیشتر جذب آن می‌شود.

استقبال کودکان و نوجوانان: باید دید که هم سن و سالان این رده نظرشان درباره فیلم مورد نظر چیست علاقه نشان می‌دهند یا نه. قطعاً نظر و علاقه‌ آن‌ها در خرید و انتخاب موضوع فیلم نقش به سزایی فیلم یا سریال دارد.

به طور کلی قبل از خرید و انتخاب فیلم یا کارتون کوک یا نوجوانتان باید تمام موارد را بسنجید و به مفید بودن یا نبودن و یا علاقه داشتن یا نداشتن مخاطب نیز توجه کنید. نکته مهم این است که اگر فیلم انتخابی از هر نظر نیز مورد تائید بود؛ اما کودک شما علاقه‌ای به آن نشان نمی‌داد، نباید تحمیلی برای تماشای آن صورت بگیرد، برای اینکه ممکن است که کلاً از تماشای فیلم و سریال و کارتون منصرف شود و این حس را داشته باشد که بقیه فیلم‌ها نیز جذاب نیست.

پیام ها و نظرات