سلام دوست من وقت بخیر

چگونه خانه خود را با لذت تمیز کنیم؟

چگونه خانه خود را با لذت تمیز کنیم؟

>

همه خانه تمیز را دوست دارند اما تمیز کردن خانه نیاز به حوصله و وقت زیادی دارد. برای همین وقتی اسم کار آن می‌آید، همه فراری هستند. بیشتر تازه‌کارها مطمئن نیستند که ابتدا باید گردوغبار بگیرند یا جارو بکشند. آیا باید قبل از حمام، آشپزخانه را تمیز کنند یا بالعکس؟

تمیزی خانه هم همانند سایر کارها اصول و قواعد خاصی دارد که کمتر کسی با آن‌ها آشناست. این مقاله شما را با این اصول آشنا می‌کند که چگونه از وقت خود استفاده کنید و به سرعت خانه‌تان را تمیز کنید.
 

نکات تمیز کردن سریع خانه

 
 

در آن واحد به جای تمیز کردن یک اتاق، کل خانه را تمیز کنید


اگر ابتدا گردگیری را شروع کردید، به جای اینکه فقط یک اتاق را گردگیری کنید، همزمان تمام قسمت‌های خانه را که نیاز به گردگیری دارد، تمیز کنید. سپس جارو کشیدن یا کارهای دیگر را به همین روش تکرار کنید. این‌گونه کار برایتان کمتر خسته‌کننده می‌شود و به شما اجازه نمی‌دهد تا احساس کنید که در یک چرخه تمیز کردن بی‌پایان هستید و کار مشابه را بارها و بارها شروع می‌کنید.
 

تمام وسایل گردگیری را در یک سبد قرار دهید


می‌توانید وسایل خود را در یک سبد، سطل یا چرخ قرار دهید. جمع‌آوری همه چیزهایی که برای تمیز کردن نیاز دارید در یک مکانی که قابل حمل باشند، انجام کار را بسیار آسان می‌کند، زیرا در حین تمیز کردن، وقت خود را به جست‌وجوی ابزار هدر نخواهید داد و دیگر نگران جمع‌آوری آن‌ها قبل از استفاده بعدی نخواهید بود.
 

به هم ریختگی را پاک کنید


قبل از اینکه حتی شروع به تمیز کردن کنید، اتاق به اتاق بروید و بی‌نظمی را پاک کنید. هنگام جمع کردن، هر یک از کالاها را مانند مجلات، کاغذهای پشت‌نویسی شده، کفش‌های کتانی قدیمی و غیره حتماً بررسی کنید و در نظر بگیرید که آیا باید آن را کنار بگذارید، دور بیندازید یا اهدا کنید.
 

گردگیری کنید


قبل از شروع گردگیری، از خاموش بودن پنکه‌های سقف اطمینان حاصل کنید. گردگیری خود را در قسمت بالای مبلمان و زیر قفسه‌ها، روی نرده‌ها، قاب عکس‌ها، دستگیره‌ها و صفحه‌های تلویزیون متمرکز کنید. برای مناطق با دسترسی سخت مانند پرده و قفسه‌های بالایی، پارچه‌ای از میکروفیبر را به انتهای جارو ببندید. قبل از شروع جاروبرقی، ملحفه‌های اتاق خواب را عوض کنید.
 

آینه‌ها و شیشه‌ها را پاک کنید


برای تمیز کردن همه آینه‌ها و سطوح شیشه‌ای، از یک پارچه میکروفیبر مرطوب و به دنبال آن یک پارچه خشک استفاده کنید تا رطوبت روی آن‌ها پس از خشک شدن ایجاد لک نکند.
 

میزهای آشپزخانه و سطح آن را ضدعفونی کنید


از فضای خانه خود عبور کرده و سطوح سخت را پاک کنید. از میزهای پیشخوان، وسایل خانه و کابینت گرفته تا دستگیره‌های در کلیدهای روشنایی، ریموت تلویزیون و تلفن، شما باید تمام آن‌ها را پاک کنید و برخی از آن سطوح را ضدعفونی کنید؛ به ویژه آن‌هایی که می‌توانند میکروب را به انگشتان و صورت افراد منتقل کنند. با مخلوط کردن یک چهارم تا نیم فنجان سرکه سفید یا سیب با یک فنجان آب یک محلول ضدعفونی کننده غیر سمی تهیه کنید و برای سطوح مختلف استفاده کنید. فراموش نکنید که داخل مایکروویو را هم پاک کنید.
 

روی آن‌ها، سینک ظرفشویی ها و سرویس بهداشتی تمرکز کنید


اسپری تمیز کننده را روی سینک آشپزخانه و سپس روی وان، حمام و سرویس بهداشتی قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند تا پاک کننده وقت داشته باشد آلودگی‌ها و لکه‌ها را حل کند. سپس به آشپزخانه برگردید و شروع به پاک کردن کنید. در حالی که مشغول به کار می‌شوید، مطمئن شوید سطل‌های زباله هم تمیز و خالی شوند. قبل از شستن این مناطق حتماً جارو بکشید.
 

جاروبرقی بکشید


هنگام جاروبرقی کشیدن نگران نباشید که هر گوشه و کنار را جارو کنید و به خودتان و جارو فشار وارد کنید. فقط به حرکت در خانه ادامه دهید، جاروبرقی را در هر اتاقی که فرش شده است، استفاده کنید. بعضی از کارها را لازم نیست تا هر هفته انجام دهید؛ مثل واکس زدن مبلمان، تمیز کردن پنجره‌ها و شستشوی فرش که ماهی یک‌بار هم کافی است.
 

فراموش نکنید که ابزار تمیز کردن خود را به طور مرتب بشویید


بخشی از نظافت منزل که اغلب از آن چشم‌پوشی می‌شود، نگهداری از وسایل نظافت است. استفاده از تی کثیف یا جاروبرقی همراه با کیسه پر بسیار تاثیر منفی در نظافت دارد و در نهایت وقت بیشتری را صرف تمیز کردن خواهید کرد.
 

تمیز کردن را یک فعالیت گروهی کنید


تمیز کردن به صورت تیمی یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن سریع خانه است. یک زمان مناسب را از پیش با خانواده خود برنامه‌ریزی کنید و به هر شخص وظایفی را اختصاص دهید. فعالیت گروهی این کار می‌تواند به تمیز کردن یک سرگرمی اضافه کند و خانه شما در کمترین زمان ممکن برق می‌زند.

در حین تمیز کردن، موارد مربوط به تعمیر و نگهداری منزل، مانند یک سینک ظرفشویی معیوب را که ممکن است به وسایل دیگر آسیب برساند، بررسی کنید.
 

پیام ها و نظرات