سلام دوست من وقت بخیر

چگونه هوای خانه به صورت طبیعی تصفیه کنیم؟

چگونه هوای خانه به صورت طبیعی تصفیه کنیم؟

>

«پنجره رو باز بذار تا کمی هوا بیاد تو»، این جمله را بارها از زبان دیگران به ویژه خانواده شنیده‌ایم. زمانی که هوای اتاق به اصطلاح گرفته و انگار تنفس در آن سخت است، اولین کاری که بقیه انجام می‌دهند، این است که پنجره اتاق را باز می‌کنند. اگر پنجره‌ها به صورتی است که نتوان بازشان کرد، از هواکش برای تهویه و تصفیه هوا استفاده خواهد شد. حالا یک سؤال، آیا تهویه هوا فقط از طریق باز گذاشتن پنجره و گذاشتن یک دستگاه امکان‌پذیر است؟

در این مقاله کالاورد، چندین روش طبیعی را برای تصفیه هوای فضا برای شما نوشته‌ایم. روش‌هایی که در آن از هیچ‌گونه ماده شیمیایی استفاده نشده است. استفاده از مواد شیمیایی شاید در آن لحظه می‌تواند هوا را عوض کند؛ اما در درازمدت می‌تواند اثرهای بدی روی سلامتی افراد داشته باشد.
 

روش‌های تهویه هوا به صورت طبیعی

 
 

پنجره را باز کنید


اولین و راحت‌ترین روشی است که همه می‌دانیم. فقط کافی است که حداقل یکی از پنجره‌های اتاق را باز بگذارید. البته برای اینکه بتوانید باعث ایجاد جریان در داخل اتاق شوید، بهتر است که دو پنجره در دو نقطه متفاوت و به عبارتی مخالف را باز کنید. حتی لازم نیست که پنجره را کامل باز کنید. در حدی که بتوان گفت هوایی از داخل آن می‌تواند به خوبی و نسبتاً جریان پیدا کند، کفایت خواهد کرد. نکته دیگر اینکه اگر در محیط زندگی شما، آلودگی هوا و گردوخاک بیشتر است، به فکر استفاده از یک دستگاه تهویه باشید. علاوه بر این بهتر است که حتماً یک توری جلوی آن بگذارید تا مانع از ورود پشه و حشرات موذی دیگر شوید.
 

گیاهان آپارتمانی قرار دهید


بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت treehugger، انجمن علمی باغبانی آمریکا اعلام کرده است که بهترین راه برای تصفیه کردن فضای اتاق، قرار دادن انواع گیاهان آپارتمانی است. گیاهان آپارتمانی علاوه بر ایجاد محیطی با فضای زیبا، اثر زیادی بر تهویه هوا دارد. به عبارتی باعث دلنشین تر شدن فضای خانه می‌شود. البته اینکه چه نوع گیاهی را خریداری کنید، اهمیت زیادی خواهد داشت. چند نکته را باید در خرید در نظر داشته باشید: اول ساختار و جنس گل به صورتی باشد که پشه یا حشرات موذی را به سمت خود جلب نکند. دوم اینکه نیاز به آبدهی و نگهداری سختی نداشته باشد. سوم هم اینکه قیمت مناسبی داشته باشد تا بتوانید حداقل چندین گیاه آپارتمانی را در کنار هم قرار دهید.
 

استفاده از پخش‌کننده‌های روغنی


از پخش‌کننده‌های هوا استفاده کنید که دارای محلول‌های ترکیب شده با روغن درخت چای یا دارای ضدباکتریایی هستند. استفاده از این روغن‌ها و پخش آن در هوا علاوه بر ضدعفونی کردن فضا، باعث می‌شود تا کمی هم فضا حال وهوای دیگری به خود بگیرد. البته خیلی مهم است که از درصد ترکیبی درستی استفاده کنید. بیش از حد زیاد بودن باعث ایجاد فضای با بوی نامطبوع می‌شود و حتی می‌توان سلامتی افرادی مانند خردسالان را بیشتر تهدید کند. محلول یا گیاهان دیگری مانند اکالیپتوس، اسطوخودوس و میخک هم در ضدعفونی و خوشبو کردن هوا اثر زیادی دارند.
 

استفاده از شمع‌های موم زنبورعسل


هوا به غیر از اکسیژن دارای گازها و ترکیب‌های شیمیایی دیگری مختلف و ریزگونه است. این ترکیبات ممکن است که مضر یا غیر مضر باشند. درجه مفید یا مضر بودن بر اساس شرایط آب‌وهوا زندگی شما متفاوت خواهد بود. البته روش‌هایی وجود دارند که بتوان جلوی ورود این مواد مضر را به داخل بدن گرفت که استفاده از شمع‌های موم زنبورعسل یکی از این روش‌هاست. چنین شمع‌هایی به دلیل ساختار و جنسی دارند، دودی تولید کرده و به فضا منتقل خواهند کرد. البته باید خیلی مراقب باشید که میزان دود تولیدی بیش از حد استاندارد نباشد که از آن سلامتی افراد را هم تهدید کند.
 

با کفش به داخل خانه نروید


می‌خواهید نشان دهید که خیلی باکلاس هستید یا به دنبال نمایش قدرت و خانه لاکچری خود هستید که با کفش وارد خانه می‌شوید؟ ورود به خانه با کفش باعث می‌شود تا انواع آفت‌ها، گرده‌ها، قارچ‌ها و باکتری به داخل وارد شده و علاوه بر اینکه تهدید جدی برای سلامتی افراد به حساب می‌آید، باعث می‌شود تا فضای خانه هم آلوده شود. هیچ چیزی هم بدتر از آلوده شدن فضا نخواهد بود؛ فضایی که به راحتی استنشاق می‌شود و با ورود به ریه می‌تواند اثرهای جبران ناپذیری روی آن داشته باشد. شما که چنین چیزی را نمی‌خواهید؟
 

حیوانات خانگی را تمیز نگه دارید


نمی‌توان گفت که از حیوانات خانگی نگهداری نکنید. به هر حال عده‌ای علاقه خاصی به نگهداری انواع حیوانات از جمله سگ و گربه دارند. مسئله داشتن یا نداشتن آن‌ها نیست؛ بلکه نکته مهم در چگونگی نگهداری از آن‌ها است. اگر به خوبی از حیوانات داخلی خود نگهداری نکنید، آن‌ها به راحتی می‌توانند میکروب‌های بدن خود را به فضای بیرون پخش کنند. پخش این میکروب‌ها هم سلامتی شما و هم روی تمیز بودن فضا تأثیرگذار خواهد بود. حالا آن‌هایی که انواع پرنده را نگهداری می‌کنند، بیشتر از همه باید به این مسئله توجه داشته باشند. بدن خود را خود را همیشه تمیز نگه دارید تا خزه‌های آن در هوا پخش شود که تهدید جدی برای افراد مبتلا به آسم خواهد بود.
 

از تهیه هوا استفاده کنید


استفاده از دستگاه تهویه هوا برای کارخانه و کارگاه‌ها ضروری است؛ اما برای فضای خانگی که نمی‌توان از همان دستگاه‌های تهویه بزرگ استفاده کرد. اگر توان مالی دارید، بهترین گزینه خرید یک کولر گازی که قابلیت فن هم داشته و می‌توان از آن برای تهویه هم استفاده کرد. البته روشن نگه داشتن آن همیشه توصیه نمی‌شود. برای اینکه هم باعث افزایش هزینه مصرف برق شده و هم اینکه در صورت روشن ماندن طولانی، احتمال تغییر در هوا به ویژه گرم‌تر شدن را به همراه خواهد داشت. روشن کردن چند ساعت آن در طول روز و به صورت متغیر می‌تواند در تهویه کردن فضا بسیار مؤثر باشد.
 

از پاک‌کننده‌های طبیعی استفاده کنید


بسیاری از پاک‌کننده‌های طبیعی که شما در بازار خریداری می‌کنید، خودشان دارای مواد شیمیایی هستند که پخش آن‌ها روی سطوح و فضا تهدیدکننده جدی به حساب می‌آیند. بهترین گزینه این است که یا از برندهای معتبر خریداری کنید یا خودتان یک محلول ضدعفونی کننده هوا بسازید. ترکیب آب، جوش شیرین و دیگر روغن‌هایی هم که در بالا معرفی کرده‌ایم، بهترین مایع ضدعفونی کننده هوا هستند. البته بهتر است که ابتدا تعدادی از دستورالعمل‌های موجود را مطالعه کرده و بعد بر اساس شرایط، یک مورد انتخاب کنید.
 

از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید


یکی دیگر از بهترین و ساده‌ترین راه استفاده از دستگاه تصفیه کننده است. این دستگاه را با تهویه هوا اشتباه نگیرید. منظور ما بیشتر چیزی شبیه به همان دستگاه بخور است که استفاده می‌شود. این دستگاه علاوه بر اینکه مانع از خشک شدن هوای فضای داخل می‌شوند، به نوعی آن را هم تصفیه می‌کند. البته دستگاه‌های متعدد با ویژگی‌های متفاوتی دارند؛ اینکه کدام یک را خریداری کنید، بر اساس نیاز و هدف شما متفاوت خواهد بود.
 

حواستان به کاشت گیاهان باشد


گیاهان آپارتمانی خیلی خوب است؛ اما حواستان به گیاهانی باشد که خودتان اقدام به کاشت آن‌ها می‌کنید. برای مثال، عده‌ای علاقه دارند تا در خانه خود قارچ پرورش دهند. اول از همه اینکه فضای خانه به هیچ وجه جای کاشت و پرورش هیچ گیاهی نیست. دوم اینکه اگر هم می‌خواهید چنین اقدامی را انجام دهید، اول از همه باید شرایط آن را مهیا کنید و بعد اینکه فضای مجزا برای آن اختصاص دهید. کاشت گیاه و انواع قارچ و هر چیز دیگری بدون در نظر گرفتن شرایط رشد آن می‌تواند باعث تغییر آب‌وهوا و در نتیجه حساسیت بیشترین بیماران مبتلا به انواع آلرژی شود.
 

مراقب وسایل تازه رنگ شده باشید


وسایلی که تازه رنگ می‌شوند باید حداقل چند ساعت با هوای آزاد در ارتباط بوده تا هم سریع‌تر خشک شوند و هم اینکه خیلی بویی از آن‌ها نماند. بهترین راه این است که این وسایل را تا حد ممکن در فضای بیرون قرار دهید؛ البته اگر هوا سرد یا بارانی نباشد. اگر دیوار خانه را رنگ کردید یا امکان بردن وسیله به بیرون نیست، پنجره‌ها را باز بگذارید و وسایل تهویه را روشن کنید. از پنکه هم می‌تواند برای ایجاد جریان هوا و هم برای سریع خشک شدن استفاده کنید.
 

هود را روشن کنید


در خصوص هود و مزایای آن بارها نوشته‌ایم. البته خود هود وسیله‌ای تصفیه کننده هوا نیست؛ بلکه فقط باید در هنگام آشپزی حتماً آن را روشن کرده تا دود و روغن غذاها در داخل خانه پخش نشود. این مسئله مهمی است. با باز گذاشتن پنجره آشپزخانه اتفاق خاصی نمی‌افتد؛ بلکه بهتر است که حتماً هود را روشن کنید. ساختار هود به صورتی است که می‌تواند کل فضا را پوشش دهد.

نتیجه‌گیری

تصفیه هوا از هر چیز دیگری مهم‌تر است. مسئله سلامتی شماست. با این به هیچ وجه نباید شوخی کنید. ارزش این را دارد که برای این مسئله هزینه کنید. حتماً قبل از هر تغییری در خانه، به فکر ایجاد حداقل روزنه‌ای برای تهویه هوای منزل خود باشید.
 
 مطالب مرتبط:

هواکش چه انواعی دارد؟
چرا هواکش بخریم؟
چگونه هوای داخل اتاق را تازه کنیم؟ 

پیام ها و نظرات