سلام دوست من وقت بخیر

چگونه صفحه نمایش لپ تاپ را تمیز کنیم؟

چگونه صفحه نمایش لپ تاپ را تمیز کنیم؟

>


صفحه نمایش لپ تاپ هم مانند بقیه وسایل مستعد گرفتن خاک است؛ اما از آنجا که بیشتر روشن است، برای همین خیلی کثیفی خود را نشان نمی‌دهد. برای همین است که کمتر به آن توجه می‌کنیم. مسئله‌ای که باید گفت متأسفانه اتفاق می‌افتد. برای اینکه صفحه نمایش لپ تاپ قطعه مهم و بسیار حساسی به حساب می‌آید و بودن گردوخاک به مدت طولانی می‌تواند باعث آسیب به صفحه و خرابی آن شود؛ اما یک مسئله مهم را باید در نظر گرفت. تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ مانند بقیه وسایل نیست. حساسیت زیادی وجود دارد. یک اشتباه کوچک در انتخاب مایع تمیزکننده یا چگونگی دستمال کشیدن باعث ایجاد خش و سوختگی صفحه شود.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا چند روش را برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ برای شما بنویسیم. این روش‌ها علمی و اصولی بوده و مشکلی برای صفحه شما به وجود نمی‌آورند.
 

نکات تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ


قبل از هر چیزی باید لپ تاپ خود را خاموش کنید. روشن بودن لپ تاپ و آن هم هنگامی که دستمال نسبتاً مرطوبی را روی آن می‌کشید، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در خود صفحه و حتی گاهی برق‌گرفتگی فرد شود.

از یک دستمال میکروفیبردار استفاده کنید. به هیچ وجه از دستمال‌های معمولی پارچه یا کاغذی استفاده کنید. برای اینکه سطوحشان خشن بوده و می‌تواند باعث ایجاد خطی روی صفحه شود. دستمال‌های میکروفیبردار علاوه بر اینکه پرزی تولید نمی‌کنند، علاوه بر این امکان شست‌وشوی راحت‌تری هم داشته و به دلیل ساختارش، هیچ‌گونه خشی هم روی صفحه ایجاد نمی‌کند.

برخی معتقدند که می‌توان همان دستمال فیبردار را به صورت خشک روی سطح شیشه کشید و برخی دیگر تأکید روی نم‌دار کردن آن دارند. به نظر بهتر است که دستمال را خیلی کم نم‌دار کنید. استفاده از حالت خشک می‌تواند باعث ایجاد خش در صفحه شود. البته باید گفت که شما دستمال مخصوصی دارید؛ اما به هر حال کار از محکم کاری عیب نمی‌کند.

دستمال را به آرامی و به صورت دایره‌ای روی صفحه بکشید. کشیدن دستمال به صورت خط مستقیم می‌تواند خش روی صفحه کند؛ اما به صورت دایره نه خش ایجاد و نه باعث فرسودگی پیکسل‌ها در دراز مدت می‌شود.

از تمیز کردن حاشیه صفحه مانیتور غافل نشوید. خاک داشتن این صفحه علاوه بر اینکه نمایان بوده، جلوه بدی هم ایجاد می‌کند. همچنین خاک آن می‌تواند به گوشه صفحه رفته و پاک کردن آن در ادامه مشکل خواهد بود.

در حقیقت تمامی روش‌ها در تمیز کردن شبیه به هم هستند؛ تفاوت آن‌ها فقط در نوع ماده تمیزکننده خواهد بود. در این روش شما می‌توانید برای تمیزی بهتر از یک محلول خاص و دست‌ساز استفاده کنید. محلولی که به صفحه نمایش لپ تاپ شما هم هیچ آسیبی نمی‌رساند. برای ساخت محلول می‌توانید از آب مقطر خالی یا ترکیبی از آب مقطر و سرکه سفید با درصد 50-50 استفاده کنید. دقت داشته باشید که سرکه حتماً باید سرکه سفید باشد و از هیچ نوع دیگری استفاده کنید. آب مقطر هم به این دلیل است که در آن هیچ‌گونه ماده شیمیایی استفاده نشده است. کلر موجود در آب معمولی می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در صفحه شود. در نظر داشته باشید که صفحه لپ تاپ LCD و بسیار حساس است. برای همین علاوه بر انتخاب دستمال و چگونگی کشیدن آن روی صفحه، به محلول انتخابی هم دقت کنید.

بعد از اینکه محلول ترکیبی ساخته شد، آن را درون یک ظرف اسپری بریزید. بعد محلول را روی پارچه میکروفیبردار اسپری کنید. دقت کنید که پارچه نه باید خیلی خیس شود. خیس شدن باعث راه افتادن آب از دستمال و جاری شدن آن روی صفحه می‌شود. این خط جاری می‌تواند روی صفحه باعث خراب شدن صفحه شود. سعی کنید که یک گوشه را نم‌دار کرده و سپس با قسمت خشک، صفحه را تمیز کنید.

از آنجا که دستمال مرطوب است، بهتر است که حتماً به صورت دایره‌ای بکشید. همچنین اینکه به هیچ وجه فشار وارد نکنید. فشار زیاد باعث آسیب رسیدن به صفحه می‌شود. اگر لک هنوز ماند و پاک نشد، بهتر است که چند بار آن نقطه در یک فاصله زمانی دستمال بکشید.

به هیچ وجه محلول را به صورت مستقیم به سمت شیشه اسپری نکنید. حتی اگر اسپری شما مخصوص تمیز کردن صفحه مانیتور لپ تاپ هم بود، این کار می‌تواند باعث جذب و آسیب به پیکسل‌های صفحه نمایش شود.

به طور خلاصه بهترین راه برای تمیز کردن صفحه نمای لپ تاپ استفاده از دستمال مخصوص توصیه می‌شود. حتماً دستمال را با محلول مناسب خیلی کم نم‌دار کرده و آن را روی صفحه بکشید.
 

پیام ها و نظرات