سلام دوست من وقت بخیر

چگونه یخچال و فریزر با اندازه مناسب خریداری کنیم؟

چگونه یخچال و فریزر با اندازه مناسب خریداری کنیم؟

>

همه چیز در لوازم برقی به ویژگی‌های فنی آن خلاصه نمی‌شود. برای بعضی لوازم برقی بزرگ مانند یخچال، فریزر، ماشین ظرفشویی و لباسشویی باید اول از همه اندازه آن و فضای مورد نیاز را بررسی کرد. حالا سؤال این است که چگونه این اندازه را اندازه‌گیری کنیم؟ اصلاً برای تعیین اندازه‌گیری چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟ در این مقاله ما در خصوص چگونگی اندازه‌گیری فضای مورد نیاز برای یخچال و فریزر توضیح داده‌ایم.
 

اندازه‌گیری فضای مورد نیاز برای یخچال و فریزر

 
 

انتخاب نوع یخچال و فریزر


اولین گام این است که نوع یخچال و فریزری خود را انتخاب کنید. مسلماً هر کدام دارای ویژگی‌های ظاهری مخصوص به خود هستند که آن‌ها را در نظر گرفت. اینکه آیا آشپزخانه شما اصلاً ظرفیت پذیرش مدل مورد نظرتان را دارد یا خیر؟ 4 نوع یخچال و فریزر وجود دارد که اندازه آن‌ها را برای شما نوشته‌ایم.

نوع ساید بای ساید مدلی هستند که این روزها بیشتر از همه استفاده شوند. باید گفت که ساختار آن‌ها به دلیل قرار گرفتن یخچال و فریزر کنار هم بسیار خاص است. در نگاه اول قفسه‌های یخچال و فریزر نسبت به حالت عادی کمی باریک‌تر به نظر می‌رسند که این مسئله به دلیل ساختارش کاملاً طبیعی است؛ اما عمق بیشتری دارند. پس باید در نظر بگیرید که آشپزخانه شما باید فضای لازم به منظور قرارگیری عمق آن داشته باشد.

نوع در فرانسوی مدلی است که در پایین خود یک فریزر پهن دارد. این مدل نسبت به نوع ساید با ساید باریک‌تر اما قفسه‌های بزرگ‌تر و پهن‌تری دارند.

یخچال‌های فریزر بالا، یخچال پایین که رایج‌ترین نوع در خانه‌ها است. این مدل‌ها از نظر اندازه ممکن است که در مدل‌های مختلف متفاوت باشند؛ اما باید گفت که قفسه‌های آن پهنای بیشتری دارد. هرچند از نظر عمق به ساید بای ساید نمی‌رسد. همچنین خیلی هم ارتفاع بلندی ندارند. در حقیقت به صورتی است که اگر دست را دراز کنید، مستقیم به فریزر آن خواهد رسید. در مقابل مدل یخچال بالا، فریزر پایین قرار دارد. این مدل به دلیل دسترسی راحت‌تر به فریزر ارتفاع بلندتری دارد. تقریباً می‌توان گفت که هم اندازه مدل ساید بای ساید است؛ اما از نظر عمق اختلاف آن‌چنانی با یخچال معمولی ندارد.

نکته خیلی مهم این است که حتماً باید در هنگام خرید به ابعاد یخچال و فریزرهای هر کارخانه دقت کنید. در برندها مختلف این اندازه‌ها یکسان نیستند.

در شکل زیر اندازه متوسط هر نوع یخچال نشان داده شده است.


 
اندازه گیری یخچال

 

اندازه‌گیری عمق یخچال و فریزر


مورد مهم‌تر از ارتفاع، عمق یخچال است. گاهی یخچال و فریزر از همه لحاظ مناسب هستند؛ اما عمق آن به صورتی است که خیلی فضای جلو را اشغال می‌کند و می‌تواند در رفت‌وآمد شما اختلالی به وجود بیاورد. همچنین فضای نامتناسبی را ایجاد می‌کند. در حقیقت عمق زیاد باعث می‌شود تا یخچال و فریزر از کابینت خیلی جلوتر و به عبارتی پیشی بگیرند. در شکل زیر عمق متوسط یخچال و فریزرها نشان داده شده است. باید به دنبال مدلی باشید که تقریباً همتراز با عمق کابینت شما باشند.

 
اندازه گیری عمق یخچال
 

یک نکته دیگر که باید در تعیین عمق در نظر بگیرید، این است که آیا آشپزخانه شما فضای لازم را برای قرار دادن یخچال دارد. اگر عمق یخچال از عمق کابینت بیشتر باشد و جلوتر بیاید، ممکن است که حتی در آن به خوبی باز نشود و به میز برخورد داشته باشد. این مسئله می‌تواند برای آشپزخانه‌های کوچک یا دراز مشکلاتی را به وجود بیاورد.

 
اندازه گیری عمق یخچال

 

اندازه‌گیری عرض و ارتفاع یخچال


یخچال و فریزر قرار است که در فضای اختصاصی و عموماً بین دو کابینت قرار بگیرند. نکته خیلی مهمی که باید در این خصوص در نظر بگیرید، این است که دستگاه چه از دیوار و چه کابینت حدود 2.5 اینچ فاصله داشته باشد. تماس به هیچ وجه نباید بین کناره‌های دستگاه و دیوار یا فلز کابینت وجود داشته باشد. این تماس علاوه بر ایجاد خش روی سطح، مانع از باز شدن کامل در و همچنین تأثیر منفی روی کارکرد موتور خواهد داشت. ارتفاع هم خیلی مهم است. ارتفاع زیاد می‌تواند در آشپزخانه‌هایی با ارتفاع کم دردسرهایی را به وجود بیاورد.

 
اندازه گیری عرض یخچال
 

فضای انتقال


مورد آخر که باید بیشتر از همه به آن توجه کنید، فضای انتقال آن از بیرون به داخل و همچنین آشپزخانه است. برای خانه‌های بزرگ شاید خیلی مسئله مهمی نباشد؛ اما برای آپارتمان‌های نقلی که هم خودشان فضای کوچکی دارند و هم راه‌پله‌ها باریک هستند، می‌تواند چالش اساسی باشد. پس حداقل قبل خرید در نظر بگیرید که آیا اصلاً امکان حمل به داخل خانه شما وجود دارد یا خیر.

 
تعیین مسیر انتقال یخچال
 

این‌ها مهم‌ترین مواردی هستند که شما باید در هنگام اندازه‌گیری ارتفاع، عرض و عمق یخچال و فریزر برای خرید در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط:

راهنمای خرید فریزر
تفاوت یخچال‌های ساید بای ساید و کمبی و دو قلو
راهنمای خرید یخچال
اصلی‌ترین لوازم برقی آشپزخانه چیست؟

 

پیام ها و نظرات