سلام دوست من وقت بخیر

وسایل ورزشی که می توانیم در خانه داشته باشیم

وسایل ورزشی که می توانیم در خانه داشته باشیم

>

مشغله های زندگی باعث شده تا این روزها بیشتر زمان ما درگیر کار شود. از این رو خیلی از افراد نمی توانند وقت کافی برای خود اختصاص دهند. رفتن به باشگاه و ورزش کردن این روزها از برنامه روزانه بسیاری کم یا حتی دیگر حذف شده است.همچنین با  شیوع ویروس کرونا که اکثر باشگاه ها تعطیل هستند، دیگر حتی آن هایی هم که وقت داشتند، نمی توانند به باشگاه بروند؛ اما ورزش کردن که فقط مختص به باشگاه نیست. در خانه می توان بسیاری از حرکت ها را انجام داد. به همین دلیل افراد زیادی تصمیم گرفتند تا در خانه ورزش کنند.

بیشتر حرکت ورزشی در خانه به انجام حرکات هوازی محدود نمی شود. در حقیقت به راحتی می توان بسیاری از فعالیت های سبک را در خانه و با خرید تعدادی وسیله انجام داد؛ اما این وسایل چه چیزهایی هستند؟
 

تجهیزات ورزشی مناسب خانه چیست؟


ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و شما را راهنمایی کنیم. به جای رفتن به باشگاه و هرینه کردن برای انتخاب بهترین مربی خصوصی، با داشتن انگیزه و تعهد کافی و با کمترین هزینه در فضای گرم و‌ایمن خانه خودتان ورزش کنید. پس همراه ما باشید.
 

طناب ورزشی؛ از بهترین وسایل ورزش در خانه


طنابی یکی از ساده ترین وسایل ورزشی خانگی است که برای افراد مبتدی و تازه کاری که میخواهند هر چه سریع تر بدنشان آماده انجام حرکات ورزشی سنگین شود، بسیار کارآمد خواهد بود. طناب زدن نقش بسزایی در سوزاندن کالری دارد؛ هر ۱۰ دقیقه طناب زدن معادل ۳۰ دقیقه پیاده روی نرم خواهد بود و باعث چالاکی میشود؛ چرا که تمرکز اصلی روی پاهاست و این به طرز چشمگیری باعث هماهنگی و تناسب اندام ها میشود. طناب ها هم مانند سایر لوازم ورزشی انواع مختلفی دارند؛ به طور مثال طناب هایی که روی دسته آنها وزنه های جدا شونده ای کار گذاشته است تا ورزش طناب زدن را دشوارتر کند.

 

 

ابتدایی ترین نوع آن ها طناب ورزشی پایه یا همان طناب مبتدی است. این طناب ضمن اینکه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است، برای کسانی که در حال یادگیری اصول طناب زنی هستند مناسب است.

طناب های مبتدی معمولا نسبت به انواع دیگر طناب ها ضخیم تر اما سبک تر هستند.جنس بیشتر آن ها پلاستیک pvc و دسته شان لاستیک یا فوم است که ورزشکاران هنگام استفاده از این طناب ها احساس راحتی بیشتری کنند.

دومین نوع از طناب های ورزشی شامل طناب های سرعتی است. این نوع طناب بسیار سبک است؛ چرا که برای انجام حرکات سرعتی درنظر گرفته شده اند. طناب های سرعتی برای جلوگیری از خط و خش و ساییدگی از جنس مرغوب و ضد خش هستند. به همین علت این طناب ها بیشتر برای ورزش در منزل تهیه می شوند.به علاوه به علت سبک بودنشان فعالیت های ورزشی سرعتی تر انجام میگیرند و بیشتر روی بهبود و تقویت عضلات پا تاثیر گذارند.

نوع سوم طناب ها را طناب های قدرتی تشکیل داده اند. جنس آن ها به صورتی است که باعث سنگینی و قدرتی شدن طناب شده است.علاوه بر این حالت پیچشی طناب باعث حفظ تعادل و وزن برای بهتر طناب زدن و همچنین استحکام بیشتر در برابر سایش روی زمین می شود.

و در آخر طناب های مهره ای یا پرش قرار دارند. این طناب شامل مهره هایی است که هنگام برخورد به زمین با ایجاد سر و صدا به ورزشکار این امکان را می دهد که بهتر و سریع تر حرکت بدن خود را با ریتم طناب هماهنگ کند. همچنین برای  ورزشکاران مبتدی نیز محبوب است.

طناب ها با جنس های مختلفی در بازار موجود هستند. شامل:

- طناب های چرمی

- طناب های ورزشی پارچه ای

- طناب های ورزشی پلاستیکی

- طناب های ورزشی PVC

- طناب های ورزشی با کابل فولادی
 

کش مقاومتی؛ یکی از مهم ترین وسایل ورزشی در خانه


با استفاده ازکش مقاومتی یا همان کش پیلاتس حلقه ای میتوان تقریبا تمام عضلات بدن را درگیر کرد؛ عصلات پا، مچ پا، پاشته پا، ساعد، شکم و قسمت های دیگر. این کش ساده و قابل حمل است. همچنین برای استفاده از این وسیله به هیچ تجهیزات دیگری نیاز نیست و به راحتی میتوان حرکات کششی و قدرتی زیادی با آن انجام داد.
 

بند و کش  TRX؛ یکی از کاربردی ترین وسایل ورزش در خانه


زمانی که به باشگاه و‌تجهیزات ورزشی دسترسی ندارید؛ لوازم TRX یکی از کارآمدترین وسایل ورزشی هستند که برای حفظ آمادگی جسمانی به شما کمک خواهند کرد. بند و کش TRX در کنار سادگی این امکان را به شما می دهد که حرکات ورزشی متنوعی را در منزل انجام دهید.کافی است بند TRX را به یک سقف یا دیواریا لولای در ببندید و حرکات مبتنی بر وزن بدن و تعادلی را انجام دهید.کش TRX نیز در  انجام حرکات کششی به شما کمک میکند تا حرفه ای تر ورزش کنید.

 

 

توپ تناسب اندام؛ از ایده آل ترین وسایل ورزش در خانه


توپ تناسب اندام یا توپ تعادل با اینکه حجم بزرگی دارد و فضای زیادی را اشغال میکند؛ اما از پرطرفدارترین وسایل ورزشی در خانه است.تهیه کردن این توپ به ویژه برای کسانی که از حالت بدن و فرم  ستون فقرات خود راضی نیستند، ایده آل خواهد بود. با توجه با ثابت نبودن توپ روی زمین به عنوان یک تکیه گاه، برای اینکه به تعادل برسید باید تلاش کنید.همین تلاش کردن به شما کمک ‌میکند تا به مرور زمان بدنتان به فرم ایده آل برسد. البته این توپ برای انجام حرکات کششی نیز مناسب است.
 

دمبل؛ موردنیازترین وسایل ورزش در خانه


مطمئنا شما قادر به خرید تمام وسایل باشگاه، برای ورزش در منزل نیستید. دمبل یک وسیله عالی برای ورزش در خانه است. در مقایسه با سایر وسایل ورزشی، جابه جا کردن دمبل راحتترخواهد بود و فضای خاصی برای تمرین نیاز ندارد.از دیگر ویژگی هایی که باعث محبوبیت این وسیله ورزشی شده است، تنوع در انجام حرکات ورزشی است. دمبل  در مقایسه با هالتر عضلات مختلف بدن رو بیشتر درگیر کرده و باعث تقویت آنها میشود . به علاوه دمبل از هالتر ارزان تر بوده و برای باشگاه خانگی مقرون به صرفه تر است.همچنین هم برای ورزشکاران حرفه ای که به دنبال حجم آوردن بدن و بازو هستند، گزینه مناسبی خواهد بود و هم برای ورزشکارن مبتدی که به تازگی به ورزش بدنسازی روی آورده اند و قصد کاهش وزن خود را دارند.

دمبل به شما کمک میکند که هم عضلات بالاتنه و هم عضلات پایین تنه بدنتان را تقویت کنید و یک سری حرکت ورزشی کامل انجام دهید.

دمبل ها به طور کلی سه نوع هستند:

- دمبل های ثابت

- دمبل های ایروبیک

- دمبل های قابل تنظیم
 

رولر شکم


این محصول در انگلیسی به نام های ab wheel , ab roller و exercise wheel و در فارسی به نام های چرخ شکم ٬ رولر شکم ٬ چرخ تمرین و یا غلطک شکم هم شناخته می شود . امروزه رولر شکم یکی از لوازم ورزشی بسیار مفید در تناسب اندام و تقویت عضلات ماهیچه شکم ٬ پشت بازوها و شانه ها و حتی پا می‌باشد.همچنین با پشتکار و تمرین روزانه، رولر شکم به شما کمک میکند که شکمتان حالت شش تکه و ایده آلی پیدا کند. در واقع با هر بار چرخاندن و انجام حرکت ورزشی روی رولر شکم بیش از ۲۰ عضله در بدنتان را درگیر تمرین می‌کنید.طراحی هوشمندانه این محصول باعث شده است که در بین وسایل ورزشی خانگی بسیار محبوب باشد.
 

وزنه های مچ دست یا پاشنه پا


این وزنه ها برای سنگین تر کردن حرکات ورزشی طراحی شده اند؛ به این شکل که تاثیر حرکات ورزشی بر بدن و تناسب اندامتان را بیشتر کند.اگر حتی در منزل زمان کافی برای ورزش ندارید، میتوانید با استفاده از این وزنه ها حین انجام کارهای روزمره مانند تماشای تلویزیون بر بهبود قوای جسمانی بدنتان تاثیر بگذارید.
 

فوم رولر


حتما تا به حال دردناک شدن عضلات بدنتان بعد از ورزش را تجربه کرده اید! یکی از علت های دردهای عضلات بعد از ورزش، سرد نکردن بدن است. فوم رولر برای سرد کردن موثر عضلات بدن بعد از ورزش استفاده میشود.از دیگر مزایای آن مراقبت از عضلات بدن به ویژه عضلات کمر در مقابل گرفتگی است.
 

فوم رولرها در انواع مختلفی تولید شده اند:

- فوم رولرها با تراکم استاندارد که سفتی متوسطی دارند و برای ورزش هایی مانند یوگا و پیلاتس مناسب هستند.

- فوم رولرهای نرم بافتی متکا مانند بوده و نسبت به سایر فوم رولرها راحتتر هستند.

- فوم رولرهای سفت با توجه به تراکم بالایی که دارند هنگام استفاده از آن ها، فشار بیشتری روی عضلات وارد میکنند.

- فوم رولر های خاص در مقایسه با سایر فوم رولرها طول و شکل متفاوتی دارند. علاوه بر این وجود دندانه های مختلف باعث شده تا فشار بیشتری به عضلات وارد شود.
 

زیرانداز یوگا


شاید به نظر بیاید که زیر انداز یوگا یا همان مت چندان ضروری نیست و شما می توانید روی سطح صاف ورزش کنید؛ اما یکی از مهم ترین ویژگی های این محصول این است که علاوه بر ثابت ماندن روی سطح، بعضی از مدل های آن عرق بدن را به خود جذب میکند و باعث می شود بوی نامطبوع عرق در فضا پخش نشود.

مت ها در جنس های مختلفی تولید میشوند. موادی که در تولید آن ها به کار می رود، تعیین کننده بافت، ضخامت، سازگاری با محیط زیست و قابلیت فشرده سازی آن ها خواهد بود. از جمله مواد سازنده مت ها به PVC، EVA، TPE، NBR، لاستیک طبیعی و نخی طبیعی میتوان اشاره کرد.
 

حلقه لاغری


هولاهوپ یک اسباب بازی کودکانه است که امروزه به وسیله ورزشی موردعلاقه بزرگسالان تبدیل شده است. از ویژگی های جذاب حلقه ورزش به همراه تفریح است. شاید نوع این تمرین باعث شده است که بیشتر خانم ها به سراغش بروند؛ اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که با ده دقیقه حلقه زدن شما ۱۰۰ کالری میسوزانید.پس به آقایان هم توضیه می کنیم که حتما از این وسیله استفاده کنند. حلقه بیشتر عضلات شکم و پهلو را درگیر میکند. حلقه زدن یک ورزش بدنی کامل است که نه تنها ماهیچه های شما را تقویت میکند و به کاهش وزن و حجم بدنتان کمک میکنید، بلکه انعطاف پذیری و‌تعادل مفاصل را بهبود میبخشد.
 

تخته استپ


تخته استپ قطعه ای از جنس فوم است که در ورزش های مختلف مانند ایروبیک، پیلاتس، بدنسازی و یوگا استفاده میشود. اگر به دنبال تنوع در حرکات هوازی و همچنین حفظ سلامت زانوها و پاهایتان حین ورزش هستید، تهیه این تخته را به شما پیشنهاد میکنیم. این تخته به شکل یک پله است که به عنوان یک تکیه گاه به شما این امکان را میدهد تا روی آن تمرینات پرتحرکی انجام دهید که موجب بالا رفتن ضربان قلب و در نتیجه چربی سوزی میشود. در آخر نکته ی بسیارمهم اینکه علاوه بر انتخاب صحیح و آگاهانه وسایل ورزشی ، حتما لباس مناسبی نیز بپوشید. همچنین همراه داشتن یک بطری آب از ضروریات ورزش است.ورزش کردن به مرور زمان کیفیت زندگی شما را بهبود میبخشد و از شما انسان شادتری میسازد.شاید لازم باشد در ابتدا برای تهیه وسایل ورزشی کمی هزینه کنید؛ اما در بلندمدت از رفتن به باشگاه و هزینه های اضافی آن بی نیاز خواهید شد.به علاوه بودن همیشگی وسایل ورزشی، ورزش کردن را به عادت سالمی برای شما و خانواده تان تبدیل می کند.

وسایل معرفی شده برای تمرین های قدرتی، کاردیو و سرعتی مناسب هستند.پس برای شروع کافی است وسایلی که در این مطلب معرفی شد را تهیه کنید و تمرین های مختلف قدرتی، کاردیو و سرعتی را که با هر کدام می توان انجام داد، یاد بگیرید و انجام دهید.
 
 

پیام ها و نظرات