سلام دوست من وقت بخیر

معرفی انواع جنس گلدان

معرفی انواع جنس گلدان

>

اول گلدان بود یا گل؟ خیلی از سؤالات هستند که می‌توان شبیه به اول بودن تخم مرغ یا مرغ پرسیده شود؛ اما به هر حال باید گفت که جواب ساده‌تری دارند. مسلماً اول از همه گل بود و گلدان بعد از آن به وجود آمد؛ اما انگار اهمیت گلدان خیلی بیشتر از گل است. یک گلدان نامناسب به راحتی می‌تواند باعث از بین رفتن گل شود. درست است که باید اصول نگهداری را به درستی رعایت کرد؛ اما به هر حال خود گل هم تأثیرگذار است.

در این مقاله قصد داریم تا پرکاربردترین و بهترین جنس‌های گلدان را برای شما معرفی کنیم. اینکه کدام یک را خریداری کنید، در ادامه این مقاله قصد داریم تا در این خصوص بیشتر شما را راهنمایی کنیم.
 

انواع جنس گلدان

 
 

گلدان پلاستیکی


این نوع پرکاربردترین جنس گلدان است. این نوع جنس به دلیل وزن سبک و قیمت بسیار پایین کاربرد زیادی پیدا کرده است. اصلاً برای همین است که فروشنده‌ها گل‌های خود را در این نوع گلدان به فروش می‌رسانند. این گل‌ها برای آن‌هایی که خیلی نمی‌خواهند هزینه کنند، مناسب است. البته جنسشان بسیار ضعیف است و با یک فشار نسبتاً زیاد خواهد شکست. البته از نظر شکل ظاهری تنوع بیشتری نسبت به گذشته دارد و تقریباً می‌توان گفت که برای هر بخشی از خانه می‌توان یک مدل را پیدا کرد.
سبک بودن و آویزان کردن آن از سقف با یک طناب، فشار کمتر به افراد در هنگام سقوط، خیس نگه داشتن خاک در مدت زمان طولانی‌تر، تنوع ظاهری و رنگی زیاد، قیمت بسیار پایین در خرید و تمیز کردن راحت آن‌ها به دلیل جذب نشدنشان به دیواره از مهم‌ترین مزیت‌های گلدان پلاستیکی است. البته مقاومت کمتر در برابر نور مستقیم خورشید و از دست دادن رنگ، خفگی گیاه به دلیل تبخیر نشدن کامل آب درون آن، جنس بدنه ضعیف و آسیب رساندن مواد شیمیایی داخل گلدان به گیاه از معایبی است که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید.
 

گلدان سفالی


این نوع گلدان همانند نوع پلاستیکی بیشتر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شهرهای زیادی در ایران به تولید و عرضه انواع گلدان سفالی معروف هستند که شاید بتواند سرآمد آن‌ها را همدان نامید. از نظر زیبایی باید گفت که نسبت به نوع پلاستیکی برتری زیادی دارند؛ در حقیقت همرنگ خاک بودن و داشتن طرح‌های زیبا روی بدنه آن از جمله مهم‌ترین مزیت‌های گلدان سفالی است. وزن زیاد و واژگون و کج نشدن، تبخیر مناسب آب از طریق بدنه و جمع نشدن آن در داخل، سازگاری با طبیعت و آسیب نرساندن به ساختار گیاه و مقاومت بالا در برابر آفتاب از مهم‌ترین مزیت‌های گلدان سفالی است. البته قیمت بالا و شکنندگی آن که در صورت ترک برداشتن یا حتی شکستن دیگر قابل تعمیر نخواهید بود، از معایب این گلدان است. همچنین اینکه اگر گیاه خود را در مدت زمانی آب ندهید، به دلیل جذب آن توسط بدنه سریع خشک خواهد شد.
 

گلدان الیافی


این نوع گلدان در همه جا پیدا نمی‌شود. شاید یکی از دلایلش، نبود شناخت کافی از آن باشد. گلدان‌های الیافی بیشتر از جنس پوسته نارگیل یا دیگر میوه‌ها تهیه می‌شوند و دوام محکم‌تری دارند؛ اما وزنشان سبک است. برای آن‌هایی که به دنبال گلدانی سبک، مقاوم و مناسب استفاده برای اتاق‌های فانتزی هستند، خرید و استفاده از این نوع جنس توصیه می‌شود.
 

گلدان بتنی


این نوع گلدان این روزها به دلیل طراحی‌های زیبا و منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی بیشتر از همه استفاده می‌شود. در حقیقت عیبی نمی‌توان جز وزن بالا روی این گذاشت که این مساله می‌توان حمل آن را برای افراد سخت‌تر کند؛ اما به دلیل ساختار و ظاهر فانتزی، این روزها بیشتر از همه استفاده می‌شود.
 

گلدان فلزی


گلدان‌های فلزی که بیشتر شما در گل‌فروشی‌ها مشاهده می‌کنید، بیشتر از جنس آلومینیوم است. ضدزنگ و سبک وزن بودن از مزیت‌های این گلدان است. همچنین اینکه مقاومت بالایی دارد و گلدان‌ها در هر شرایطی حتی افتادن هم آسیب نخواهند دید. البته باید گفت که گلدان‌های فلزی بیشتر از همه به از نوع فانتزی به حساب می‌آیند و برای همین مانند نوع الیافی در مغازه‌های کمتری آن‌ها را پیدا کنید.
 

گلدان کاغذی


این گلدان‌ها برای آن‌هایی است که هم به سالم نگه داشتن ریشه گیاه و هم به محیط زیست اهمیت می‌دهند. جنس گلدان کاغذی به صورتی است که باعث هواکش خوبی در خاک می‌شود. علاوه بر این باعث مراقبت ریشه از نوسانات دمایی هم خواهد شد. نکته دیگر اینکه به دلیل جنس خودش، سازگاری بالایی با محیط زیست دارد و از این رو دور انداختن آن‌ها در محیط بیرون مشکلی به وجود نمی‌آورد. البته بهتر است که در همان باغچه خودتان این کار را انجام دهید.
 


گلدان سرامیکی


گلدان‌های سرامیکی در حقیقت از همان جنس سفالی هستند؛ اما با این تفاوت که به دلیل قرار گرفتن در دمای بالای کوره، تخلخل و آسیب‌پذیری کمتری دارند. البته میزان ترک خوردن آن نسبت به سفالی در شرایط هوایی نامساعد به ویژه سرما خیلی بیشتر است. این گلدان هم مانند سفالی وزن بالایی دارد و برای گیاهانی با ریشه بالا بسیار مناسب است.

اینکه کدام گلدان را انتخاب کنید به شرایط نگهداری و کمی هم سلیقه بستگی دارد. مساله اول شرایط نگهداری است که باید در نظر بگیرید. هر گلدانی شرایط خاص خودش را دارد که در مقالات بعدی کامل توضیح خواهیم داد.

مطالب مرتبط:

مزیت‌های خرید گل مصنوعی چیست؟
نکات خرید گل آپارتمانی که باید بدانید

 

پیام ها و نظرات