سلام دوست من وقت بخیر

تاثیر اسباب بازی لگو بر رشد ذهنی کودکان

تاثیر اسباب بازی لگو بر رشد ذهنی کودکان

>


اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های مختلف هر کدام به نوعی بر رشد ذهنی و جسمی کودک و مهارت‌های او تاثیر می‌گذارند، اما بازی لگو نقش چشمگیری در این موضوع دارند. درست حدس زدی، تاثیر لگوها، تاثیری همه جانبه است که حتی آینده کودک را در بزرگسالی نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.
کودک با لگوها ساختاری می سازد، با آن بازی می کند و هر زمانی که دوست داشت آن را بدون هیچ گونه ترسی خراب می کند و از نو می سازد. این آزادی عمل در ساختن، بهم ریختن، بازسازی لگو کودک را تشویق می کند بیشتر از خلاقیت خود استفاده کرده و ساختارهای جدیدی میسازند این عمل باعث می شود کودکان برای روبرو شدن با مسائلی در زندگی واقعی از روش های مختلفی استفاده کنند و اگر راه بهتری یافتند به راحتی راه قبلی را رها کنند.

اهمیت اسباب بازی لگو در زندگی کودکان

اهمیت بازی لگو در این است که یادگیری کودک هیچ وقت جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی کند و به وسیله قطعات لگو می توان اشکال مختلف و جدید درست کرد.
قطعات آن به سهولت روی هم سوار می شوند و به آسانی شکل می گیرند، به همین دلیل مورد توجه و علاقه کودکان بوده و می توانند هر روز چیز جدیدی بسازند و از آن لذت ببرند

بازی لگو متناسب با سن :

همیشه متناسب با سن، هوش و استعداد هر کودک لگوهایی در بازار وجود دارد. مثلا والدین یا معلم، با توجه به سن کودک قطعاتی مناسب را در اختیار او قرار می دهند و هرچه سن کودک کمتر باشد بایستی قطعات محدودتر و اندازه آن بزرگتر باشد. به نحوی که در سن دو سالگی به دلیل اینکه انگشتان و مچ دست کودک مهارت چندانی ندارد این وسایل باید بزرگ باشد تا کودک خسته و مأیوس نشود. درست است لگو به کودکان کمک می کند دید فضایی وسیع تری داشته باشند و از طرفی رک بیشتری از اشکال هندسی و ریاضی داشته باشند. علاوه بر این آن ها می توانند هماهنگی فعالیت مغز و دست ها را بیشتر کنند.جالب است بدانید بازی با لگو، در کسب مهارت های اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس او نقش قابل توجهی دارد.

والدین عزیز توجه داشته باشید که رعایت نکات متعدد در این فرآیند مهم است
رعايت نكات ايمني در تهيه لگو
  1. براي كودكان خردسال (سه سال به پايين) لگوهايي با قطعات بزرگ خريداري شود چون كودك تا سه سالگي اشيا را از طريق دهان آزمايش مي كند و ممكن است لگوهايي كه كوچك باشد توسط كودك بلعيده شود.
  2. تركيبات به كار رفته در اسباب بازيها به دليل حساسيت مصرف كنندگان بايد از مواد درجه يك و مرغوب باشد. متأسفانه بعضي از اسباب بازي فروشيها، پلاستيك فروشيها، خرازيها، اسباب بازيهايي (لگوها، عروسكها، ماشين و… ) را در معرض فروش گذاشته اند كه از مواد بازيافتني و كهنه مي باشد كه احتمال انتقال بعضي از بيماريها توسط اين اسباب بازيها زياد است.
  3. رنگهايي كه در ساخت لگوها استفاده مي شود بهتر است زير نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي كشور باشد چون ثابت شده است كه رنگهاي شيميايي در درازمدت عوارض خطرناكي همچون ناراحتيهاي كبدي، تنفسي و مسموميتهاي خطرناك را در پي خواهند داشت.

پیام ها و نظرات