سلام دوست من وقت بخیر

چگونه بهترین همزن برقی را خریداری کنیم؟

چگونه بهترین همزن برقی را خریداری کنیم؟

>


برای خرید همزن برقی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ آیا این نوع همزن را می‌توان برای ترکیب میوه‌ها هم استفاده کرد؟ چه تفاوتی بین این نوع مدل و دیگر مدل‌ها وجود دارد؟ این‌ها و نمونه‌های دیگر، سؤالاتی هستند که بیشتر کاربران در هنگام خرید همزن برقی از کارشناسان فروش می‌پرسند. سؤالاتی که قصد داریم تا به همه آن‌ها در این مقاله به طور کامل پاسخ دهیم.
 

نکات خرید همزن برقی

 
 

مشخص کردن نیاز


اول از همه باید نیاز خود را مشخص کنید؛ اما هدف از مشخص کردن نیاز چیست؟ اصلاً این جمله به چه معناست؟

مسلماً شما از همزن برقی برای زیباتر کردن دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده نمی‌کنید. هر همزنی دارای ساختار و ظاهر مخصوص به خود است. با توجه به ویژگی‌های سخت افزاری و ظاهری، هرکدام برای کاربری خاصی استفاده می‌شوند. تفاوت همزن‌ها را مواد ترکیب شده مشخص می‌کنند؛ برای مثال، اگر به دنبال وسیله‌ای برای ترکیب مواد تشکیل دهنده کیک هستید، داشتن یک همزن برقی ظریف و کوچک کفایت می‌کند. نکته اینجاست که نمی‌توان این نوع همزن را برای ترکیب مواد غذایی سفت و حجیم‌تر استفاده کرد. برای ترکیب چنین موادی باید از نمونه‌های با داشتن تیغه‌های ضخیم و محکم‌تر استفاده کرد. پس وقتی می‌گوییم که نیاز خود را مشخص کنید، منظور نوع ماده ترکیبی‌تان است.

 
راهنمای خرید همزن برقی
 

مشخص کردن نوع همزن


همزن‌های برقی را می‌توان از دو دیدگاه به دو دسته کلی تقسیم کرد.

اولین تقسیم بندی بر اساس تیغه است. همزن‌ها به تک یا دو تیغه بودن تقسیم می‌شوند. میکسرهای تک تیغه می‌توانند موادغذایی را بیشتر ترکیب کنند و از این رو باعث بهتر شدن ورز خمیر می‌شوند. اگر قصد آشپزی جدی و سریعی را دارید و همیشه باید موادی را با هم ترکیب کنید، خرید تک تیغه توصیه می‌شود.

میکسرهای دو تیغه به خوبی می‌توانند مواد را با هم ترکیب کنند؛ اما برای ورز کردن موادی مانند خمیر مناسب نیستند. برای آن‌هایی که قصد فقط ترکیب مواد را داشته و خیلی هم آشپزی خاصی نمی‌کنند، توصیه می‌شود.

نوع دیگر تقسیم بندی بر اساس نوع دستی یا ظرفی آن است. نوع ظرفی آن دارای یک موتور قدرتمند به همراه یک ظرف بزرگ بوده که با روشن کردن از طریق دکمه، خود تیغه متصل به دستگاه چرخیده و مواد را با هم ترکیب می‌کند. میکسرهای دستی دارای موتور کوچک‌تر بوده و حالتی شبیه به تفنگ داشته و از این رو کاربر می‌تواند آن را در هر نقطه ظرف برای ترکیب جابه‌جا کند. به دلیل داشتن ساختار متفاوت، قیمت میکسرهای ظرفی گران‌تر است.

حالا اگر بخواهیم تفاوت میکسرهای دستی با ظرفی ی ایستاده را بیان کنیم، باید گفت که:

1- همزن برقی ایستاده دارای موتور قدرتمندتری بوده و از این رو خیلی راحت و سریع‌تر می‌توانند خمیرها و مواد سفت را با هم ترکیب کنند. برای خمیرهایی با حالت سفت بهتر است که از همزن‌های ایستاده استفاده شود. استفاده از نوع دستی برای خمیرهای سفت مانند خمیر کلوچه توصیه نمی‌شود.

2- لوازم جانبی همزن‌های ایستاده خیلی بیشتر و کاربردی‌تر است.

3- میکسرهای ایستاده نیاز به فضای بزرگ و ثابتی برای قرارگیری دارند؛ اما همزن‌های دستی جمع و جورتر بوده و به راحتی می‌توان آن‌ها را در هر گوشه‌ای جای داد.

در واقع اگر مشکل فضا ندارید و کیک‌های سنگین درست می‌کنید، خرید همزن برقی ایستاده توصیه می‌شود؛ اما برای نمونه‌های سبک‌تر، همان دستی‌های دو تیغه هم می‌توانند نیاز کاربران را برطرف کند.

 
راهنمای خرید همزن برقی
 

اهمیت برند همزن


گوسونیک، مولینکس، فلر، مایدیا از جمله برندهای معروف همزن برقی هستند که در کشور عرضه و فروخته می‌شوند. تفاوت برندها در ویژگی‌های سخت افزاری، قیمت، ظاهر، کیفیت و ضمانت نامه است. مسلماً اول از همه باید به دنبال برندی باشید که کیفیت بسیار بالایی داشته باشد. این چهار برندی که معرفی کردیم، نسبت به بقیه کیفیت بهتری دارند. دقت کنید که برای خرید لوازم برقی به دنبال برندهای متفرقه نباشید. پس برند اهمیت دارد و بیشتر باید به آن دقت کنید.
 

اندازه و وزن میکسر


 در بازار میکسرها اندازه‌های مختلفی دارند. مسلماً نوع نمونه‌های ظرف دار نسبت به دستی اندازه بسیار بزرگ‌تری دارند. در حقیقت در بحث اندازه، دو سایز خود میکسر و ظرف آن، دو مسئله جدایی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

برای اندازه خود دستگاه اول از همه باید فضای آشپزخانه خود را در نظر بگیرید. این جدا از نوع است. برای دستی باید اندازه آن به صورتی باشد که در هنگام دست گرفتن، مشکلی برای نگه داشتن آن نداشته باشید. همچنین وزن آن هم مهم است. اگر وزن همزن سنگین بوده و نوع آن دستی باشد، بعد از چند بار استفاده، احساس خستگی کردید و این می‌تواند روی عملکرد و کیفیت ترکیب غذای شما تأثیر منفی بگذارد. برای نوع ایستاده، باید فضای آشپزخانه به صورتی باشد که اول از همه‌جا برای قرار دادن آن داشته باشید و دوم اینکه به دلیل سنگین‌تر بودن، مشکلی برای حمل نداشته باشید. اصولاً میکسرها را در فضای بین دو کابینت بالا و پایینی قرار می‌دهند. این فضا باید به صورت باشید که از بالا چند سانتی‌متر خالی بوده تا دست به راحتی برای استفاده بتواند روی آن قرار بگیرد.

اما مورد دیگر که باید در میکسرهای ایستاده به آن توجه شود، حجم خود ظرف است. دستگاه‌ها دارای حجم‌های مختلفی در ظرفشان هستند. اینکه چه ظرفیتی را خریداری کنید، به نیاز شما بستگی دارد. دلیلی وجود ندارد که میکسر بزرگ دارای ظرف بزرگی هم باشند. برای همین بهتر است که حتماً قبل از خرید، حجم ظرف را بررسی کنید.

در هنگام توجه به اندازه و وزن میکسر، نکات زیر را باید در نظر بگیرید:

1- اگر در طول هفته زیاد آشپزی می‌کنید و حجم مواد ترکیبی‌تان بیشتر از بقیه است، مسلماً باید به دنبال خرید همزن‌های بزرگ‌تری باشید.

2- حتماً اندازه آشپزخانه خود را در نظر بگیرید که آیا فضایی برای قرار دادن آن روی میز دارید یا خیر؛ به ویژه برای نمونه‌های ایستاده که دارای ظرفی هم هستند.

3- قبل از خرید نیاز خود را به طور کامل مشخص کنید.
 

سرعت و توان همزن


در همزن برقی هرچه سرعت بیشتر باشد، قدرت ترکیب مواد هم زیادتر است. البته همزن‌ها دارای سطح سرعتی متفاوتی هستند که از صفر شروع شده و تا سطح تعریف شده بالاتر می‌رود. هرچه سرعت بیشتر شود، مواد خیلی سریع و بهتر ترکیب می‌شوند. مسلماً برای آن‌هایی که قصد پخت کیک را دارند، سرعت بالای ترکیب، بیشتر از همه توصیه می‌شود.

سرعت رابطه مستقیم با توان دستگاه دارد. اگر به دنبال دستگاهی با چرخش مناسب هستید، متوسط داشتن توان 250 وات توصیه می‌شود. البته یک نکته ای را باید در نظر بگیرید؛ صرف داشتن سرعت و توان بالا نشاندهنده کیفیت خوب دستگاه نیست. بلکه شما باید عوامل دیگری از جمله کیفیت و چگونگی چرخش آن را هم در نظر بگیرید.

 
راهنمای خرید همزن برقی
 

در کنار داشتن سرعت و توان مناسب، بهتر است که چندین ویژگی دیگر را هم در نظر بگیرید:

1- دارای دکمه مکث باشد. این دکمه به شما این امکان را می‌دهد تا در هنگام اضافه کردن مواد، آن را متوقف کرده و شروع آن از ادامه سرعت تعیین شده باشد؛ به جای اینکه از ابتدا شروع شود.

2- هر میکسری باید دارای قابلیت شروع نرم باشد. شروع سریع باعث می‌شود تا مواد به جای ترکیب له شوند.

3- دارای تایمر باشد. در تایمر می‌توان مشخص کرد که دستگاه با سرعت مشخص در چه مدت زمانی چرخش کند.
 

ظاهر و اکسسوری


مورد آخر که باید به آن توجه کنید، ویژگی‌های ظاهر و اکسسوری همزن برقی است. از نظر ظاهر فقط نباید به رنگ و براق بودن آن دقت کنید. ویژگی‌های زیادی وجود دارد که در حالت کلی باید همه آن‌ها را در نظر بگیرید. این ویژگی‌ها شامل:

1- دکمه‌های آن باید قابل دسترس باشند. محل قرارگیری دکمه‌ها باید به صورتی باشد که بتوان با انگشت شست، همه آن‌ها را فشار داد.

2- دستگیره آن بهتر است که کج باشد. دستگیره کج باعث کنترل بهتری روی دستگاه و کارکردن می‌شود. دستگیره مستقیم در ادامه می‌تواند کارکردن را برای کاربر سخت‌تر کند.

3- وزن سنگینی نداشته باشد.

4- به دنبال همزنی با جنس پلاستیکی در مواد نباشید. فولاد ضدزنگ بهترین جنسی است که باید در ساخت همزن به کار برود.

5- تیغه‌های آن به راحتی درآمده یا نصب شوند. همچنین قابلیت شست‌وشو داشته باشند.

این‌ها مربوط به ظاهر دستگاه بود. در خصوص اکسسوری ها یا لوازم جانبی موارد وجود دارد که بهتر است تا در هنگام خرید به بودن یا نبودن آن‌ها توجه کنید:

- میکسرها به ویژه نوع‌های ایستاده بهتر است که فضای مناسب در کنار یا جعبه خود برای قرار دادن وسایل داشته باشند.

- بعضی میکسرها دارای محافظی بوده که مانع از خاک‌گیری آن می‌شود.

- در نوع دستی بهتر است که گیره‌هایی برای اتصال به دیوار وجود داشته باشد. به این صورت فضای کمتری را اشغال خواهد کرد.

- دارای سرهای متفاوت برای ترکیب انواع مواد غذایی داشته باشند.

- برای نوع ایستاده، ظرف بهتر است که دارای لبه‌های رو به داخل برای جلوگیری از پخش شدن مواد به بیرون شوند.

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در خرید همزن برقی به آن توجه کنید، کاربرد شما است. تا شما کاربرد و نوع مواد به کار رفته برای ترکیب را در نظر نگیرید، نمی‌توانید به صورت دقیق مشخص کنید تا کدام نوع را خریداری کنید.

 

پیام ها و نظرات