سلام دوست من وقت بخیر

بهترین و بدترین مکان‌های نصب دزدگیر

بهترین و بدترین مکان‌های نصب دزدگیر

>

این روزها دیگر نصب دزدگیر جلوی در ورودی به هیچ وجه کارساز نیست. برای اینکه دزدها دیگر از این راه وارد خانه نمی‌شوند. بعد هم اینکه به راحتی قابل کنترل است. البته منظور ما این نیست که در این نقطه نباید دزدگیر نصب کرد. اتفاقاً نیاز است؛ اما شما باید نقاط دیگری را هم در نظر بگیرید. در ادامه این مقاله قصد داریم تا بهترین و بدترین مکان نصب دزدگیر را برای شما معرفی کنیم.
 

چگونگی کارکرد سنسورهای دزدگیر


قبل از اینکه بخواهیم به صورت تخصصی وارد این بحث شویم، ابتدا بهتر است که در خصوص چگونگی کارکرد این سنسورها اطلاعاتی پیدا کنیم. به هر حال همه دزدگیرها داخل خود دارای سنسوری هستند که اگر این حسگر تحریک شود، آژیر خطر به صدا درخواهد آمد. متداول‌ترین نوع سنسور، نوع حرکتی است. به طور خیلی خلاصه بگوییم که این سنسورها دارای اشعه‌ای هستند که با پخش آن می‌توانند حرکت اجسام را ثبت کنند. وقتی حرکتی از طریق حسگرها ثبت شود، اعلان خطر شده و از این رو دزدگیر آن به صدا درمی‌آید. البته در خصوص کارکرد سنسورهای دزدگیر در مقاله‌ای جداگانه به طور مفصل خواهیم پرداخت.
 

بهترین مکان‌های نصب دزدگیر


با تعریف بالا قصد داشتیم تا شما را با یک پیش‌زمینه‌ای آماده کنیم. اینکه دزدگیر باید جایی نصب شود که بتوانند حرکت‌های مشکوک را ثبت کنند؛ اما نه در مکانی. بهترین نقاطی که می‌توانید دزدگیر خانه‌های خود را نصب کنید تا تمامی حرکت‌های غیره را ثبت کند، شامل موارد زیر است:

اولین نقاطی که باید در نظر بگیرید، مکان‌های پرتردد است؛ مانند جلوی در راهروها. البته اگر به طور دقیق‌تر می‌خواهید، باید گفت مکان‌هایی که به هر طریقی باید حداقل یک بار رفت‌وآمد از آنجا انجام شود. برای مثال، اگر گاوصندوق شما در اتاق انتهایی راهرو است، بهتر است که در راهرو هم حتماً یک دزدگیر نصب کنید. برای اینکه دزد حتماً باید از این راهرو برای دسترسی به اتاق و گاوصندوق عبور کند.

گوشه‌ها را دریابید. گوشه‌ها بهترین مکان برای مخفی شدن و حتی راه رفتن بدون سروصدا است. بعضی دزدگیرها نمی‌توانند به خوبی گوشه‌ها را پوشش دهند. پس بهتر است که حتماً یک مدل دیگر را هم برای رصد این نقاط در نظر بگیرید.

در ارتفاع معین قرار بگیرید. برای بعضی خانه‌ها که دارای لابی با ارتفاع زیاد هستند، نصب دزدگیر در بالا باعث می‌شود تا حرکت‌های با سرعت پایین روی زمین به خوبی رصد نشوند. برای همین حتی اگر فردی هم در وسط خود راهرو حرکت کند، دزدگیر به صدا در نخواهد آمد. برای اینکه بدانید تا چه ارتفاعی را باید در نظر بگیرید، کمی بالاتر از نقطه ورود نصب کنید. برای مثال، یکی از مکان‌های نصب دزدگیر بالای درب است؛ اما اگر دقیقاً بالا قرار دهید، احتمال اینکه دزد با دست آن را قطع کند، زیاد خواهد بود. پس باید چند متر بالاتر باشد یا در نقطه‌ای دور از دسترس باشد تا دزد نتواند آن را قطع کند.

بالای مکان ورود به ساختمان بهترین نقطه نصب دزدگیر است. پنجره و درب دو نقطه مهمی هستند که دزدان از آن برای ورود به ساختمان استفاده می‌کنند. فقط باید نکته مهمی را که در بالا نوشتیم، برای نصب دزدگیر در نظر بگیرید.

زیرزمین یا انباری دو نقطه مهم دیگر برای ورود به ساختمان است. البته بیشتر ورودی‌های چنین مکان‌هایی از داخل خود ساختمان است؛ اما این احتمال وجود دارد که دزد قبل از فعال شدن دزدگیر وارد این فضاها شود و سپس در فرصتی مناسب اقدام به قطع دزدگیرها کند. مسئله دیگر اینکه بعضی زیرزمین‌ها به فضای بیرون پنجره دارند که گاهی یک دزد به راحتی می‌تواند از آن وارد شود. پس خیلی خوب است که این راه نفوذی مخفی را هم بر دزد مسدود کنید.

یکی از بهترین مکان، پشت یا کنار اشیای باارزش است؛ برای مثال، شما می‌توانید کنار گاوصندوق خود یک دزدگیر کوچک نصب کنید تا اگر دزد توانسته باشد همه موارد را قطع کند، حداقل با آن گیر بیفتد.
 

بدترین مکان‌های نصب دزدگیر


به هیچ وجه پشت وسایل بزرگ و کمدها نصب نکنید. در حقیقت به هیچ وجه پشت قسمت‌هایی که نقطه‌ای را کور می‌کنند، نصب نکنید. دزدگیر باید بتواند دید بین 180 تا 360 درجه داشته باشد که این به ماهیت خود دستگاه بستگی دارد. قرار دادن هر وسیله جلوی آن که دید کامل را می‌گیرد، به راحتی می‌تواند نقطه عالی برای مخفی شدن و ورود و خروج دزدها باشد.

قرار دادن دزدگیر کنار وسایل گرمایشی می‌تواند اثر منفی روی کارکرد آن‌ها بگذارد. بالای بخاری، شوفاژ و موتورخانه بدترین مکان‌های نصب دزدگیر هستند. برای اینکه گرمای آزاد شده از این فضاها می‌تواند روی ساختار دستگاه و عملکرد تأثیر گذاشته و حتی بعضی دزدهای حرفه‌ای از آن برای قطع دزدگیرها استفاده کنند.

راه‌پله‌ها همیشه بهترین مکان نیستند. البته این بستگی دارد که شما کجای راه پله دزدگیر خود را نصب کنید. در حالت کلی، بهتر است که در دورترین نقطه راه پله اقدام به نصب سنسور کنید که باید گفت که احتمال رصد نشدن حرکت‌های آرام وجود دارد.

در فضاهای بیرون به هیچ وجه دزدگیر نصب نکنید. منظور از فضاهای بیرون، یعنی نقاطی که در معرض آب و هوا قرار دارند. آب و هوا مانند موتورخانه می‌تواند روی عملکرد فنی دزدگیرها تأثیر بگذارد. همچنین اینکه هر حرکتی را حتی فرد عابر پیاده یا کبوتر در هوا را به عنوان یک عامل خارجی متجاوز ثبت می‌کند. از این رو باید شاهد چند بار به صدا درآمدن دزدگیر خانه باشیم.

در بالا نوشتیم که یکی از بهترین مکان‌ها، بالای در و پنجره است؛ اما یک نکته خیلی مهمی را باید در نظر بگیرید. اینکه دزدگیر باید بتواند فضای بیشتری را تشخیص دهد. متأسفانه برخی اقدام به نصب دزدگیر با محدوده جلوی در می‌کنند. از این رو اگر فردی کمی دورتر بایستد، هیچ چیزی از او ثبت نخواهد شد.

انتخاب مکان درست خیلی مهم است. لازم نیست که در همه نقاط دزدگیر نصب کنید. دو نقطه خوب را در نظر بگیرید، امنیت خانه شما تضمین خواهد شد.


مطالب مرتبط:

با انواع دزدگیر آشنا شوید
مزایای نصب دزدگیر در خانه 

پیام ها و نظرات