سلام دوست من وقت بخیر

چگونگی انجام سرویس کولر آبی

چگونگی انجام سرویس کولر آبی

>

سرویس کولر آبی کاری نیست که هر کسی تمایل داشته باشد تا آن را انجام دهد. حتی اگر کسی هم تمایلی به انجام آن داشته باشد، نکات فنی وجود دارند که بدون در نظر گرفتن آن‌ها، نمی‌توان سرویس کولر را انجام داد؛ اما این موارد آنچنان سخت نیستند و هر فردی خودش می‌تواند آن‌ها را بررسی کند.

اگر شما می‌خواهید که خودتان اقدام به سرویس کولر آبی منزل یا شرکتتان کنید، مطالعه این مطلب می‌تواند راهنمایی جامع برای شما باشد. اینکه چه مراحلی را باید از ابتدا تا انتها انجام دهید و همچنین اینکه به چه نکاتی باید بیشتر از همه دقت کنید.
 

چرا باید کولر آبی را مورد بررسی فنی قرار دهیم؟


برای اینکه بدانیم چرا باید کولر آبی خانه یا شرکت خود را سرویس کنیم، شاید بهتر است دو حالت مختلف و در نظر بگیریم. یک کولر آبی سرویس نشده که حدود شش ماه هم خاموش بوده است،  حداقل مشکلی به آن برمی‌خورد،  وجود گرد و خاک در بین پرده‌ها و کف کولر است.  حالا فرض کنید وسیله‌ای که در آن  گرد و خاک و انواع کثیفی چند ماه جا خوش کرده است،  به یک بار روشن شود.  وقتی که این اتفاق بیفتد،  تمامی گرد و خاک‌های موجود به راحتی و سریع از طریق کانال کولر به داخل خانه نفوذ پیدا خواهند کرد. پس اولین دلیل سرویس کولر،  تمیز کردن داخل آن است.

مورد بعدی اینکه  قطعات کولر مصرفی هستند.  این قطعات طول عمر محدودی دارند  و هر سال باید مورد بازبینی قرار بگیرند. اگر به مشکلی برخورده باشند باید سریع عوض  یا تعمیر شوند. وجود قطعات خراب باعث افزایش مصرف برق شده و همچنین می‌توانند روی عملکرد دیگر قطعات تأثیر منفی بگذارند. دومین دلیل سرویس کولر،  افزایش طول عمر قطعات و کاهش مصرف انرژی است.

اگر بخواهیم که خیلی خلاصه این دو دلیل اصلی را با هم ادغام کنیم،  باید گفت که تمامی کولرهای آبی بعد از مدتی بدون استفاده بودن،  خاک گرفته  و این مسئله روی طول عمر آن‌ها تأثیر می‌گذارد. 
 

تجهیزات اصلی کولر آبی


قبل از اینکه بخواهید شروع به  سرویس کولر آبی کنید،  بهتر است که در ابتدا با تجهیزات کلی کولر آبی آشنا شوید. سیستم کولر آبی از دو بخش  گردش آب و گردش هوا تشکیل می‌شود.  سیستم گردش‌ها توسط پمپ آب انجام شده و سیستم گردش هوا هم به وسیله موتور اصلی انجام می‌شود.  باید گفت که هر دو مکمل همدیگر هستند.  خراب بودن یکی از آن­ها روی عملکرد دیگری تأثیر خواهد گذاشت.

همچنین تجهیزات کولر آبی به سه بخش الکتریکی، مکانیکی  و ثابت تقسیم می‌شود بخش الکتریکی شامل پمپ آب و موتور کولر،  بخش مکانیکی شامل تسمه،  توربین هوا و شناور و بخش ثابت هم شامل بدنه،  شیر تخلیه و دریچه‌ها است. هر سه بخش باید در هنگام سرویس کولر مورد بازبینی فنی  دقیق قرار بگیرند. اگر شناخت نسبت به تجهیزات کولر آبی ندارید،  بهتر است که یک بار با کارکرد هر کدام آشنا شوید. البته  در دفترچه راهنمای بعضی برندها،  توضیحات کامل در  مورد تجهیزات کولر نوشته شده است.
 

اولین اقدام پیش از سرویس کولر آبی


اولین کاری که باید در خصوص سرویس کولر آبی انجام دهید،  قطع جریان برق است. برخی فکر می‌کنند همین که کولر آبی در مدت چند ماه استفاده نشده است،  تأسیس جریان برق در آن وجود ندارد. باید گفت متأسفانه به دلیل همین سهل انگاری شاهد مرگ بسیاری از افراد بوده‌ایم. ابتدا برق کولر را از بخش اصلی که همان فیوز مربوطه است، قطع کنید. به این نکته مهم توجه داشته باشید که بدنه کولر فلز است و به دلیل اینکه محیط داخلی آن در حین کار خیس می‌شود،  همین مسئله باعث می‌شود تا احتمال برق گرفتگی را زیاد کند. قبل از شروع و بعد از جریان قطع برق،  باز با استفاده از یک فازمتر از نبود جریان برق در کولر مطمئن شوید. کولر را زمانی به برق وصل کنید که کارهای تمیز کاری اولیه با دقت انجام شده و حالا باید تست شود.
 

مراحل سرویس کولر


تعویض پوشال

اولین قدم تعویض پوشال است. پوشال‌ها بهترین مکان برای رشد انواع قارچ و میکروب هستند. همچنین به دلیل اینکه در مجاورت مستقیم با هوای بیرون هم قرار دارند،  سریع‌تر از بقیه اجزای داخل کولر خاک  خواهند گرفت. در صورتی که پوشاک کهنه یا کثیف باشد،  علاوه بر ورود گرد و خاک،  میکروب‌ها هم به داخل سرایت خواهند کرد. توصیه می‌شود که هر سال پوشال کولر خود را عوض کنید؛  به ویژه اینکه اگر در محیط‌ زندگی شما میزان گرد و خاک یا آلودگی بسیار بالا است. اگر به نظرتان هنوز پوشال قابل استفاده بود،  حتماً کامل آن را با آب بشویید.  سعی کنید قبل از نصب، پوشال را خیس کرده و بعد به بدنه در وصل کنید. نکته مهم دیگر اینکه حتماً پوشال هم اندازه ساختار خود کولر باشد. برخی با این تصور که پوشال‌های بزرگ‌تر، تراکم بیشتری دارند،  از این رو اقدام به خرید یک پوشال ۷۰۰۰ برای کولر ۴۰۰۰ خواهند کرد.  باید گفت که این مسئله برعکس می‌تواند باعث ایجاد اختلال در سیستم گردش هوای کولر شود. تعویض پوشال خیلی راحت است؛ فقط حواستان باشد که در هنگام درآوردن و جایگزین کردن آسیبی به گیره‌های روی در برای نگهداری پوشال وارد نشود.

بررسی موتور کولر

مهم‌ترین قسمت کولر،  موتور آن است که  به آن قلب تپنده میگویند. در حقیقت هر کولر  دارای ۲ قطعه اصلی به نام پمپ آب و دینام است. پمپ باعث گردش آب بهتر و دینام برای گردش هوا استفاده می‌شوند. اولین اقدام قبل از هر کاری،  تمیز کردن این قطعات از گرد و خاک است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که وجود گرد و خاک یا هرگونه کثیفی روی این قطعات،  علاوه بر اینکه باعث زودتر آسیب دیدن و از کار افتادن آن‌ها می‌شود،  مصرف برق را هم بیشتر خواهد کرد. در خصوص دینام و پره‌های کولر حتماً قبل از هر کاری آن‌ها را روغن کاری کنید.  با دست خود چند بار پرده‌ها را بچرخانید تا باز دوباره از نظر حرکتی روی غلتک بیفتند. در صورتی که احساس کردید دینام به درستی کار نمی‌کند،  حتماً آن را جدا کرده و برای تعمیرات به یک مرکز معتبر ببرید.  احتمال اینکه دینام نیم‌سوز شده باشد، زیاد است. به هیچ وجه از چنین دینامی حتی برای یک لحظه هم استفاده نکنید.

 شستن بدنه و داخل کولر

قبل از اینکه بخواهید موتور را از نظر فنی چک کنید، حتماً داخل کولر را با آب تمیز کنید.  به هیچ وجه نباید اجازه دهید که آب کثیفی در داخل بدنه بماند. درپوش کف کولر را برداشته تا هر نوع آب کثیف را خارج شود.  همچنین این که پره‌ها را با آب تمیز کنید تا گرد و خاک بین آن‌ها کامل پاک شود. نکته مهم و اصلی اینکه به هیچ وجه نباید آب روی دینام کولر  بریزد؛  حتی یک قطره. همچنین که تمامی بدنه و حتی درهای کولر را هم با آب تمیز کنید.  نکته دیگر اینکه  باید برق کولر قطع باشد و در هنگامی که  کولر را به برق برای دستگاه وصل می‌کنید،  مراقب باشید که بدنه  خیس نباشد. برای اینکه در چنین حالتی احتمال برق گرفتگی خیلی زیاد خواهد بود.
 
روغن کاری کولر

روغن کاری کولر مرحله‌ای است که حتماً باید با دقت انجام شود. در واقع دینام و پرده‌ها دو قسمت اصلی هستند که باید روغن کاری شده تا بتوانند به خوبی کار کنند. نکته مهم اینکه  روغن باید در نقاط مخصوص ریخته شوند.  در صورتی که اطلاعات در خصوص روغن کاری ندارید، حتماً از یک متخصص  کمک گرفته یا دفترچه راهنمای کولر را مطالعه کنید. اگر به هر دلیلی مجبور به باز کردن دینام موتور کولر شدید،  قبل از باز کردن از نحوه اتصال سیم‌ها عکس‌برداری کنید تا در هنگام نصب به مشکلی برنخورید. نکته دیگری که نحوه روغن کاری کولر به ویژه بخش موتور آن، بسته به اینکه چه نوع موتوری در آن به کار رفته باشد،  متفاوت خواهد شد.
 
قرار دادن سایبان برای کولر

سرویس کوه فقط شامل بررسی بدنه و تأسیسات فنی آن نیست،  بلکه اقدامات جانبی هم وجود دارند که باید به آن توجه کنید. استفاده از سایبان برای کولر  باعث می‌شود تا نور خورشید به صورت مستقیم روی آن نتابد و از این رو کارایی آن افزایش پیدا کند. وجود خورشید و نفوذ گرما به راحتی می‌تواند روی عمل خنک‌سازی کولر تأثیر منفی بگذارد. حداقل سایه بانی که می‌توانید استفاده کنید،  یک حصیر بلند است که روی سقفتان قرار دهید.
 

نکات دیگر که باید در سرویس کولر به آن توجه کنید


حتماً  اتصال کولر با دهانه کانال را  بررسی کنید. ممکن است به دلایلی از جمله طوفان یا برخورد دیگران قسمتی از این اتصال آسیب دیده باشد. همچنین اینکه بهتر است کانال‌های قرار گرفته در محیط بیرون را هم به سایه بان بپوشانید تا نور آفتاب مستقیم به آن نتابد.

کلیدهای کولر ممکن است در اثر استفاده زیاد دچار آسیب فنی شود. در صورتی که به این مسئله توجه نشود، می‌تواند روی کارکرد کولر آبی جدی نام تأثیر منفی بگذارد.  در صورتی که احساس کردید کولر به درستی با هر بار روشن خاموش کردن کلید کار نمی‌کند،  حتماً از نظر فنی کلید را هم بررسی کنید.  البته اگر خودتان به سیستم برقی آشنا نیستید،  حتماً از یک برقکار کمک بگیرید.

سرویس کولر خود را در ساعات ابتدایی صبح یا بعد از ظهر که شدت گرما کاهش پیدا کرده است،  انجام دهید. انجام سرویس کولر در زیر نور آفتاب بیشتر از آن برای سلامتی خود شما ضرر دارد.

تمامی قطعات داخلی از جمله پمپ،  درپوش،  شلنگ و ساختار داخلی بدن را به دقت مورد بررسی قرار دهید. احتمال اینکه این قطعات حین استفاده آسیب دیده یا پوسیده شوند، زیاد خواهد بود.

نتیجه‌گیری

سرویس کولر  یک فرایند کاملاً تخصصی است. در عین این که می‌توانند ساده باشد،  خطرناک هم خواهد بود. در صورتی که به هیچ وجه با  مراحل آن به ویژه بررسی فنی موتور آشنا نیستید،  حتماً از یک سرویس‌کار با تجربه و ماهر در این زمینه کمک بگیرید.
 

مطالب مرتبط:

راهنمای خرید کولر آبی که باید بدانید
برندهای پرفروش کولر آبی را بشناسید


 

پیام ها و نظرات