سلام دوست من وقت بخیر

دوربین 360 درجه چیست؟

دوربین 360 درجه چیست؟

>

تجربه دیدن تمام دنیای اطراف با یک دوربین می‌تواند برای هر کسی لذت بخش باشد. اینکه بتوانید بدون هیچ کاری و فقط با کمی چرخش دست‌های خود، تمامی محیط اطراف خود را تثبت تصویر کنید. قابلیتی که دوربین‌های 360 درجه به افراد می‌دهد. از نظر ظاهری این مدل دوربین همانند بقیه است؛ اما از نظر فنی کاملاً متفاوت بوده و حتی بسیاری از امکانات آن پیشرفته است. همین قابلیت امکانات پیشرفته است که به شما امکان ثبت تصاویر با دوربین 360 را درجه خواهد داد.

در این مقاله، به تعدادی از مهم‌ترین سؤالات از جمله دوربین 360 درجه و چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد، نوشته‌ایم.
 

دوربین 360 درجه چیست؟


در عکاسی دوربین 360 درجه، دوربینی با میدان دید در کل یا ثبتی با میدان دید 360 درجه در سطح افقی را به شما می‌دهد. از این نوع دوربین در مواردی که پوشش میدان وسیع نیاز است، استفاده می‌شود؛ مانند عکاسی پانوراما که در بیشتر گوشی‌های هوشمند جدید دیده می‌شود.
بیشتر دوربین‌های فعلی دارای میدان دید حداکثر تا حدود 180 درجه هستند. این نوع دوربین‌ها می‌توانند نور برخوردی به نقطه کانونی از طریق کره را ثبت کنند. در مقابل، دوربین 360 درجه تمامی کره را پوشش داده و می‌توانند نور را از تمامی جهت‌های برخورد به کره ثبت کنند. در کاربردهای واقعی، دوربین 360 درجه می‌تواند یک کره کامل را در خط استوای خود پوشش دهد. به این صورت (پوشش کامل) پرتوها در نقطه کانونی یکسانی به هم نمی‌رسند.
 

کاربردهای دوربین 360 درجه چیست؟


کاربرد دوربین‌های 360 درجه خیلی گسترده از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید. در چند سال اخیر، از این دوربین برای پروژه‌های عکاسی مهمانی و همچنین ساخت انواع مستند بیشتر استفاده شده است. برای همین از نظر خیلی از افراد، کاربرد دوربین 360-degree محدود به همین موارد می‌شود. در صورتی که این فقط یک بخشی کوچکی است. در بسیاری از پروژه‌های صنعتی و بزرگ این دوربین‌ها بیشترین کاربرد دارند. شما در پشت صحنه چنین دوربین‌هایی را مشاهده نمی‌کنید؛ اما در واقعیت کاربرد بسیاری وسیعی دارند.
 

ثبت عکاسی پانوراما


قبل از عرضه دوربین‌های عکاسی 360 درجه یا همه جانبه، از قابلیت پانوراما استفاده می‌شود. با استفاده از این قابلیت می‌توانید عکس‌های گرفته شده از زاویه های مختلف یک موقعیت را به هم چسباند و یک عکس کلی 360 درجه تولید کند. با این کار فقط کافی است که بعد از فعال کردن پانوراما، دوربین را در یک خط افق بچرخانید تا تصویرهای متفاوتی را ثبت کند. مسئله اینجاست چنین عملیاتی باعث می‌شود تا قسمت‌های مختلف عکس به خوبی ثبت نشوند و حتی بعضی از آن‌ها تار شود. برای همین است که در بعضی از عکس‌های پانوراما، قسمت‌های وسط تار هستند. در حقیقت هیچ تضمینی از ثبت عکس‌های باکیفیت پانوراما وجود ندارد. برعکس، دوربین‌های 360 درجه به دلیل داشتن قابلیت‌های پیشرفته، می‌توانند عکس‌های پانوراما باکیفیت بسیار بالایی با و آن هم بدون تاری در وسط خود ثبت کنند.

در حقیقت همین قابلیت ثبت پانورامایی است که باعث می‌شود تا از دوربین‌های 360 درجه در فعالیت‌های کاربردی مختلف از جمله فیلمبرداری، عکاسی طبیعت و غیره استفاده شوند.
 

رباتیک


از دوربین 360 درجه در رباتیک برای نقشه‌برداری و کیلومتر شمار بصری استفاده می‌شود. استفاده از 360 درجه باعث به وجود آمدن جریان نوری بهتر و ثبت تصاویر دقیق‌تر با کمترین خطا خواهد شد. در موقعیت‌های اورژانسی مانند ریزش ساختمان یا دریافت اطلاعاتی از نقاط با دسترسی سخت، این نوع دوربین‌ها به کار می‌روند. البته ساختار بعضی ربات‌ها هم به صورتی است که قابلیت چرخش 360 درجه راحت دارند؛ اما استفاده از چنین دوربین‌هایی در ثبت تصویرهای باکیفیت کمک زیادی خواهد کرد.
 

دوربین 360 درجه چگونه کار می‌کند؟


اگر بخواهیم که خیلی فنی توضیح دهیم که باید چندین مقاله طولانی نوشت. همچنین قبل از آن هم در خصوص فناوری و ساختار الکترونیکی آن باید به شما توضیح دهیم. به طور خلاصه، یک دوربین 360 درجه می‌تواند دو تصویر یا فایل‌های ویدئویی را از لنزهای دوگانه با میدان دید 180 درجه ثبت کند. سپس این دو تصویر را به هم چسبانده و تصویری کامل به شما ارائه می‌دهد. به صورتی که شما متوجه نخواهید شد که دو تصویر 180 درجه ثبت شده‌اند.

اوایل که چنین دوربین‌هایی به بازار عرضه شدند، قیمت بسیار بالایی داشتند؛ اما حالا با افزایش تعداد این دوربین‌ها و پشتیبانی از این قابلیت در بعضی از دوربین‌های هوشمند، باعث شده تا مدل‌های با دوربین 360 درجه‌ای با قیمت بسیار پایین‌تر و باقابلیت و کیفیت بالاتری در دسترس قرار بگیرند.
 

تفاوت بین دوربین 360 درجه و VR چیست؟


 بسیاری از مردم دوربین 360 درجه و VR را با هم یکسان می‌دانند؛ در صورتی که این دو متفاوت هستند. VR محتوای تولید شده کامپیوتری است، در صورتی که 360 درجه، تصاویر واقعی فیلم و ثبت شده توسط لنزهای واید است که بعدها به هم می‌چسبند. در استفاده از دوربین‌های 360 درجه شما محدودیت در استفاده دارید. به هر حال حرکت دوربین در همه امکان‌پذیر نیست؛ اما VR به نوعی واقعیت مجازی است که به شما امکان مشاهده و ثبت انواع تصاویر و فیلم‌های سه بعدی را می‌دهد. این دوربین‌ها را اول از همه به دلیل گران بودن خیلی استفاده شده و دوربین کاربردهای بسیار خاصی دارند. در دنیای بازی استفاده از دوربین‌های VR بیشتر از همه رایج دارد.
 

مزایای استفاده از دوربین 360 درجه


دوربین‌های 360 درجه برخلاف بسیاری از دوربین‌ها از جمله DSLR سبک و کوچک هستند و از این رو به راحتی قابل حمل هستند. حتی اندازه بعضی از دوربین‌ها از مدل‌های کامپکت کوچک‌تر است.

این نوع دوربین‌ها را به راحتی می‌توان با استفاده از بلوتوث و وای فای به دستگاه وصل کرد. برای آن‌هایی که همراه با عکاسی، لپ تاپی همراه خود دارند، به راحتی می‌توانند در همان لحظه عکس‌های گرفته شده را ویرایش کنند.

برخلاف بسیاری از دوربین‌های عکاسی، دوربین‌ها 360 درجه از نظر ظاهر و قابلیت‌ها تنوع بسیار بالایی دارند. همین مسئله دست کاربر را برای انتخاب مدل مناسب بسیار باز گذاشته شده است.

استفاده از این مدل دوربین خیلی آسان کنید. در نگاه اول ترسناک به نظر می‌رسد؛ اما در واقعیت واقعاً هیچ کار خاصی لازم نیست تا برای ثبت تصویر انجام دهید. فقط لازم است تا مانند دوربین عادی چند دکمه را فشار دهید.

داشتن یک دوربین 360 درجه علاوه بر اینکه می‌تواند لذت همراهی با یک دوربین حرفه‌ای را به شما بدهد، باعث می‌شود تا شما هم امکان ثبت تجربه‌های خاصی را بدهد. البته این مدل کاربری خاصی و بیشتر در حوزه تبلیغات را دارد.


مطالب مرتبط:

انواع دوربین عکاسی را بشناسید
چگونه عکس‌های قدیمی خود را با موبایل و کیفیت بالا اسکن کنیم
دوربین کامپکت را برای چه کاربردهای تهیه کنیم؟
دوربین عکاسی حرفه‌ای یا DSLR را کامل بشناسید
انواع وبکم را بشناسید 

پیام ها و نظرات