سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید فلش مموری

راهنمای خرید فلش مموری

>

نگاه به جثه کوچک فلش مموری نکنید. همین دستگاه برخلاف اندازه کوچک خود نقش بسیار مهمی را در زندگی ما و آن هم در انتقال و ثبت حافظه دارد. همین مساله و البته پیشرفت تکنولوژی در آن باعث شده تا انتخاب آن سخت تر باشد. هرچند برای هر چیزی حتی سخت ترین هم باشد، نکات و راه حل هایی وجود دارد. در این مقاله ما در خصوص راهنمای خرید فلش مموری یا حافظه فلش توضیح داده ایم. اینکه چگونه بتوانید بهترین انتخاب را بر اساس نیاز خود داشته باشید.
 

فلش مموری چیست؟


فلش مموری که با نام های حافظه فلش یا یو اس بی فلش هم شناخته می شود، یک دستگاه حافظه و ثبت اطلاعات به صورت متحرک است؛ یعنی می توان آن را در جیب یا کیف گذاشت و با خود به همه جا برد. مهم ترین مزیت های این نوع حافظه سازگاری با تمامی دستگاه ها، ظرفیت ذخیره سازی بالا و قابل حمل بودن آن است. مزیت هایی که در دیگر دستگاه های مشابه مانند سی دی یا هارد اکسترنال وجود ندارد. نکته دیگر اینکه قیمت بسیار پایین تری هم دارند.

اتصال این نوع دستگاه به کامپیوتر و دیگر وسایل با استفاده از USB و پورت آن انجام می شود. در مشخصات USB این دستگاه به 5 بخش کنترل کننده، درایور کنترل کننده، درایو چیپ USB، دستگاه USB و درایو دستگاه کلاینت تقسیم می شود.

کنترل کننده وظیفه اجرای دستورات صادر شده از طرف درایور کنترل کننده بر عهده دارد. درایور کنترل کننده وظیفه ارتباط دهی بین USB و کنترل کننده را بر عهده دارد. بخش USB وظیفه اتصال به دستگاه را دارد. درایور چیپ یو اس بی از USB پشتیبانی می کند. در آخر بخش درایور کلاینت وظیفه هدایت دستگاه USB را بر عهده دارد.

در این بخش فقط قصد داشتیم تا شما را با فلش مموری و ساختار اولیه آن آشنا کنیم. حالا در ادامه به بررسی نکات در هنگام خرید فلش مموری خواهیم پرداخت.

نکات خرید فلش مموری

 
 

ظرفیت فلش مموری


اولین و مهم ترین مرحله، بررسی اندازه حافظه مورد نیاز است. ظرفیت حافظه به شما می گوید که چه مقدار اطلاعات می توانید در دستگاه خود ذخیره کنید. اگر اطلاعات مورد نیاز شما برای ذخیره و حمل بیشتر از ظرفیت فلش مموری باشد، باید به دنبال خرید یک نمونه جدید با ظرفیت ذخیره سازی بیشتری باشید.

مساله اینجاست که برخی نمی دانند که چه مقدار ظرفیتی را باید در نظر بگیرند. خرید ظرفیت کم ممکن است که شما را به دردسر بیاندازد؛ به ویژه اینکه اگر فایل های زیادی برای ذخیره سازی داشته باشید. خرید فلش با حافظه زیاد هم همیشه کارساز نیست. برای اینکه اصلا شاید فایل های شما به 8 گیگابایت نرسد؛ اما شما هزینه برای خرید حافظه 32 گیگابایت پرداخت کرده اید. اندازه حافظه فلش در حال حاضر از 8 گیگ شروع شده و به بالا می رود. اگر در حوزه کامپیوتر و برنامه نویسی کار می کنید، خرید حافظه با ظرفیت بیشتر توصیه می شود؛ اما اگر قصد ذخیره فایل شخصی را دارید، 8 گیگابایت گزینه خوبی خواهد بود.
 

سرعت حافظه فلش


سرعت انتقال و پردازش در فلش مموری خیلی مهم است. دو عامل در تعیین سرعت نقش دارند: پورت USB و اجزای سازنده. مساله اینجاست که شما گاهی دو فلش با پورت USB 3.0 می بینید؛ اما قیمت متفاوتی دارند. تفاوت این دو در اجزای سازنده است که ساختار آن را بهتر می کند. یو اس بی 3.0 نسبت به نوع 2.0 خیلی سریع تر است. سرعت انتقال نوع USB 2.0 برابر با 60 مگابایت در ثانیه و سرعت انتقال USB 3.0 برابر با 640 مگابایت در ثانیه است. سرعت USB 3.1 برابر با 1250 مگابایت در ثانیه است. اما مساله اینجاست که هر دو یعنی خود یو اس بی فلش با پورت دستگاه باید یکسان باشند. اگر فلش مموری شما دارای USB 3.0 باشد؛ اما پورت دستگاه USB 2.0 باشد، سرعت دستگاه با  USB 2.0 خواهد بود. به عبارتی شما فقط هزینه اضافه پرداخت کرده اید.
 

عملکرد حافظه فلش مموری


عملکرد حافظه فلش به سه عامل بستگی دارد: رابط، کنترل کننده حافظه و چیپ فلش مموری NAND. بیشتر فلش مموری ها از اتصال استاندارد مستطیلی نوع A پشتیبانی می کنند. مساله اینجاست که سرعت انتقال واقعی یک فلش مموری در عمل ممکن است که به مقدار پایینی کاهش پیدا کند؛ برای مثال، سرعت USB 3.1 در حالت واقعی به 440 مگابایت در ثانیه خواهید رسید. این به دلیل تراشه فلش NAND و کنترل کننده سرعت است. برای همین در هنگام خرید اگر به دنبال سرعت بیشتری هستید، به اطلاعات نرخ سرعت واقعی آن توجه کنید.
 

معتبر بودن برند


عمر فلش مموری بین 1000 تا 2000 بار ذخیره اطلاعات است. البته بعضی فلش ها عمر بیشتری دارند. برای اینکه حداقل خیالتان از بابت کیفیت و طول عمر فلش مموری راحت باشد، بهتر است که به دنبال برندهای معتبر با ضمانت نامه باشید.
 

امنیت فلش مووری


امنیت فلش مموری خیلی نمی تواند روی خود دستگاه تضمین شود. در حالت صفر و در زمانی که شما آن را خریداری می کنید، آزاد بوده و به هر دستگاهی به راحتی وصل می شود؛ اما بعضی فلش مموری های جدید دارای تکنولوژی هایی هستند که امکان رمزگذاری پیشرفته تری برای آن ها می توان تعریف کرد. اگر برای اداره یا شرکتی به دنبال فلش هستید و امنیت آن برای شما خیلی مهم است، از این رو باید این ویژگی را در نظر بگیرید.

چند نکته دیگر زیر را باید در نظر بگیرید:

- در بالا هم به آن اشاره کردیم. دو فلش مموری ممکن است که دارای تکنولوژی سرعتی یکسانی باشند؛ اما قیمت شان تفاوت زیادی دارد. این تفاوت به دلیل ساختار تکنولوژی است. از این رو برای اینکه خیالتان از بابت به روز و کامل بودن تکنولوژی راحت باشد، توصیه می شود که به دنبال برند معتبر باشید.

- یکی از مشکلات فلش مموری ها این است که اندازه نسبتا بزرگی داشته  که روی استفاده از پورت USB کناری تاثیر می گذارد. در حال حاضر فلش های با اندازه کوچک تر و نازک تری در بازار وجود دارند؛ اما باید گفت که بیشتر فلش ها کوچک خیلی قابلیت بالایی همانند اندازه های بزرگ ندارند. یک فلش برای اینکه بتواند تمام تکنولوژی را در خود جای دهد، نیاز به فضای استاندارد دارد. فضایی که در نمونه های نازک و کوچک وجود ندارد.

- اگر قرار است که از فلش مموری زیاد استفاده و با خود به همه جا حمل کنید، بهتر است که به دنبال نمونه ای با طول عمر بالا یعنی 5 هزاربار پردازش باشید. همچنین نمونه ای را خریداری کنید که ضمانت نامه لایف تایم دارد.
 

 

پیام ها و نظرات