سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید میز کار

راهنمای خرید میز کار

>

میز کار یا میز اداری یا میز مدیریت هر سه تقریباً دارای نکات و راهنمای خرید یکسانی هستند؛ البته در بعضی از جزئیات تفاوت‌های بین آن‌ها وجود دارند؛ اما از آنجا که کاربران مدت زمان زیادی را در سر کار پشت میز خود می‌نشیند،  مواردی وجود دارند که اول از همه باید به آن‌ها توجه کرد و بعد به سراغ بقیه ویژگی‌ها از جمله ظاهر و امکانات اضافه‌تر رفت. انتخاب یک میز کار مناسب  علاوه بر اینکه نوعی ضامن سلامتی بدن شما است، باعث می‌شود تا شما بتوانید از امکانات لازم و مرتبط با نیاز خود به بهترین شکل استفاده کنید.  در این مقاله ما چند نکته مهم و کاربردی را برای خرید میز اداری و کاری نوشته‌ایم.
 

نکات خرید میز کار

 
 

چه اندازه‌ای داشته باشد؟


مسلماً ما نمی‌توانیم به شما بگوییم که  حتماً میز کارتان باید دارای مقدار مشخص طول و عرض باشد. تعیین اندازه میز کار  باید متناسب با اندازه فضا باشد.  قدم اول این است که متراژ اتاق یا فضای مورد استفاده را محاسبه کنید.  بعد حالت اتاق را در نظر بگیرید. اینکه اتاق با شکل مربعی است یا مستطیلی؟  آیا وسط اتاق ستونی وجود دارد یا چیزی که مانع از قرار دادن میز در نقطه مورد نظر می‌شود؟  پاسخ به تمامی سؤالات مهم است؛  است برای اینکه به شما کمک می‌کند تا بتوانید اول از همه بدانید به دنبال چه میزی و با چه اندازه‌ای بروید؟

مورد بعدی که می‌تواند در تعیین اندازه میز به شما کمک کند،  کاربرد آن است.  قرار است که روی میز چه چیزهایی قرار بگیرد؟ در حال حاضر روی بیشتر میزها حداقل باید یک لپ تاپ با کیس قرار داده شود.  دقت داشته باشید که ما در خصوص میز کار صحبت می‌کنیم. منظورمان میزهای کارگاهی که روی آن چرخ خیاطی یا وسایل دیگر قرار می‌گیرد. نیست خود این‌ها دارای نکاتی در خرید هستند که در مقاله‌های بعدی به دقت مورد بررسی قرار خواهیم داد. حال برمیگردیم سر اصل مطلب؛ میزی که انتخاب می‌کنید باید دارای فضای لازم و کافی به منظور قرار دادن کامپیوتر و وسایل دیگر مانند دفتر،  اسپیکر  و هر وسیله کاری باشد.  بعضی میزها اندازه کوچکی دارند که وقتی یک لپ‌تاپ روی آن قرار می‌گیرد نه تنها فضای کافی برای گذاشتن دیگر وسایل وجود ندارد،  بلکه  استفاده از لپ تاپ را هم سخت‌تر خواهد کرد.  توصیه می‌شود که به دنبال میزی با اندازه متوسطه عرض یک متر باشید. از آنجا که لپ‌تاپ‌ها و بیشتر وسایل، عرضشان  حدود ۷۰ سانتی‌متر است،  ۳۰ سانتیمتر فضای خالی به شما انعطاف بیشتری در کار خواهد بود. البته برای میزهای مدیریتی بهتر است که عرض  بیشتر از یک متر باشد.  در خصوص طول میز هم باید به این نکته توجه داشته باشید که متناسب با نیاز شما باشد همچنین فضایح زیادی را اشغال نکند.
 

وضعیت میز را در نظر بگیرید


از آنجا که قرار است که  حداقل ۸ ساعت در  پشت میز برای کار بنشینید.  پس باید  ساختار و آرگونومی میز به صورتی باشد که فشار مضاعفی روی سلامتی بدن شما به وجود نیاورد. میز غیراستاندارد اولین جایی از بدن آسیب می‌رساند، کمر است. بر اساس توصیه‌های نوشته شده در وب سایت NHS،  باید چند نکته را در هنگام خرید و استفاده از میز کار در نظر بگیرید:  اول از همه صندلی و میز باید به صورتی تنظیم شوند که کمر به درستی و صاف قرار بگیرد.  یعنی این که نیاز نباشد شما برای استفاده کمر خود را خم کنید. همچنین باید به صورتی باشد که برای بلند شدن قد نیازی به فشار مضاعف روی زانوهای خود نداشته باشید. همچنین که ابعاد طول و عرض آن باید متناسب با وضعیت ظاهری و فیزیکی شما باشد. در حقیقت برای  برداشتن یک خودکار که در آن طرف میز است نیاز نباشد که هر بار خم شوید. این خم شدن‌های مداوم و فشار مضاعفی که روی بدن و کمر به وجود می‌آورد،  درازمدت سلامتی شما را تهدید خواهد کرد. بهتر است که میز یک زیر پایی داشته باشد. میزهای اداری کوچک اصولاً زیر پایی را دارند. اگر هم نداشتند حتماً در همان ابتدا یک عدد زیر را تهیه کنید.
 

میز حداقل دارای یک کشو باشد


به دنبال میزی باشید که حداقل دارای یک کشو باشد. میز می‌تواند دارای کشو به صورت ثابت و به خود آن وصل بوده یا متحرک باشد تا بتوان با چرخ‌های زیرش،  آن را جابجا کرد.  توجه به این نکته برای افرادی که محدودیت فضایی در استفاده دارند،  خیلی مهم است. اینکه اول از همه کشو کمک می‌کند تا  فضای روی میز کمتر شده باشد.  دوم اینکه می‌توانید تمامی وسایل مورد نیاز و قابل دسترس را در کشور قرار داده دیگر نیازی نباشد برای برداشتن آن‌ها هر بار از پشت میز بلند شده و به نقطه دیگر دفتر بروید.  یک میز خوب فقط فضایی برای کار ندارد،  بلکه باید دارای فضاهای ذخیره سازی باشد.
 

چه جنسی داشته باشد؟


اکثر میزهای چوبی از جنس تخته خرده چوب یا ام دی اف هستند. چوب‌های MDF  مقاومت بالاتری داشته و برای همین است که این در ساختار میزهای جدید از این جنس چوب استفاده می‌شود.  داشتن سطح صاف علاوه بر ایجاد یک حالت بصری زیبا،  به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی  رنگ آن را تغییر دهید.  همچنین که مقاومت بالایی در برابر لکه‌ها و آب دارند. البته باید گفت قیمت میز ساخته شده از چوب MDF  بسیار گران است و   ممکن است برای همه شرکت‌ها به ویژه آن‌هایی که چند روز کاری نیاز دارند،  مناسب نباشد. البته ام دی اف خود دارای چندین سطح کیفیتی است؛ اما از آنجا که میز کار یک وسیله بسیار کاربردی است و کیفیت آن اهمیت زیادی دارد، به دنبال خرید نمونه‌های ارزان و باکیفیت نروید.
 

آیا به راحتی جابجا می‌شود؟


مورد بعدی که باید در خرید میز اداری در نظر بگیرید، وزن آن است. قرار نیست که میز کاری همیشه جابجا شود؛ اما این دلیل نمی‌شود که به دنبال میزی با وزن بالا باشید.  وزنی باید به صورتی باشد که بتوان به راحتی به ویژه در هنگام جابجایی و شرکت تمیز کردن، مشکلی برای فرد به وجود نیاورد. برای این کار بهتر است به دنبال میزی باشید ‌که جای دست برای انتقال داشته باشد. همچنین پایه‌های آن محکم بوده تا در هنگام انتقال  نشکنند. علاوه بر این طراحی آن به صورتی باشد که اگر قصد جابجا کردن و بردن آن به نقطه دیگری از شرکت‌ها دارید،  محدودیتی برای شما به وجود نیاورد.
 

چقدر بودجه دارید؟


بودجه مسئله مهمی است و نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت؛ به ویژه در این روزها که قیمت همه وسایل در حال افزایش بوده و یک امکان اضافه در  میز می‌تواند اختلاف فاحشی را بین دو مدل به وجود بیاورد.  نمی‌توانیم به شما بگوییم که میز از چه قیمت شروع می‌شود و به چه قیمتی می‌رود. قیمت میزها بر اساس به ساختار،  جنس چوب،  اندازه، ظاهر و امکانات اضافه‌تر آن متفاوت است. این شما هستید که اول از همه باید در نظر بگیرید که چه بودجه‌ای به اصطلاح کنار گذاشته‌اید.
 

آیا میزان انعطاف‌پذیری بالایی دارد؟


منظور از انعطاف‌پذیری میز این است که بتوان آن را در هر فضایی از شرکت قرارداد. همچنین با اضافه کردن امکاناتی به میز، آن‌چنان محدودیتی برای شما وجود نیاورد. بعضی میز با خیلی بسته طراحی شده‌اند و تا آخر باید به همان صورت استفاده شوند؛  اما بعضی میزها مدیریتی که بزرگ‌تر هستند،  این قابلیت را دارند که بتوان آن‌ها را با اضافه کردن چند  وسیله دیگر مانند کشوهای فانتزی،  کمی به ظاهر دلخواه خود نزدیک کرد. باید گفت که شما نمی‌توانید  میزی را پیدا کنید که دقیقاً تمامی امکانات مورد نظر شما داشته باشد. بهتر است در هنگام خرید امکانات میز را بررسی کرده و اگر متناسب با نیاز شما بودند،  آن را خریداری کنید.
 

آیا استفاده از میز راحت است؟


در ابتدای مقاله کمی به میزان راحت بودن میز اشاره کرد. میز باید به صورتی باشد که استفاده کننده بتواند صندلی خود را تا حد ممکن و استاندارد به آن نزدیک کرده و ارتفاع میز تداخلی در این مسئله به وجود نیاورد. همچنین اگر بخواهید وسایل خود را در هر گوشه از میز قرار دهد،  مشکلی نداشته و  نیاز نباشد تا برای هر بار برداشتن یا گذاشتن حتی یک وسیله کوچک خم شده یا بلند شوید. علاوه بر این در بعضی از میزها بخش‌های اضافه‌ای وجود دارند که محدودیت حرکتی به وجود می‌آورند.

چند نکته دیگر که باید در هنگام خرید میز در نظر بگیرید؟

اول از همه مشخص کنید که قرار است تا برای چه موقعیت شغلی استفاده شود. آیا قصد استفاده از آن را در اتاق مدیریت دارید یا می‌خواهید  برای کارمندان خود تهیه کنید.  میز مدیریتی و همچنین میز منشی باید کمی لوکس‌تر از میز کارمندان باشد؛ اما از نظر راحتی،  باید دقت بیشتری در خرید میز کارمندان داشت.

حتماً به دنبال چیزی باشید ک ارتفاع آن با قد کارمندان شما تناسب داشته باشد.  اگر کارمند جدیدی وارد شرکتتان شد که قد بلندی داشت و ارتفاع میزهای شما هم کوتاه بود،  شاید بهتر است که به دنبال یک میز با ارتفاع بلندتر باشید.

میز وسیله‌ای نیست که بتوان آن را امروز خرید و فردا با یک مدل جدید عوض کرد. پس در هنگام خرید دقت داشته باشید که یک مدل مناسب و همچنین متناسب با نیاز شرکت خود تهیه کنید.

مطالب مرتبط:
راهنمای خرید میز مطالعه


 

پیام ها و نظرات