سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید تخته وایت برد

راهنمای خرید تخته وایت برد

>

گاهی بعضی عنوان‌ها کاملاً تعجب‌آمیز به نظر می‌رسند.  آیا برای خرید تخته وایت برد هم باید نکات و اصولی را دانست و رعایت کرد؟ در جواب باید پاسخ مثبت و همان بلی را داد.  تخته وایت بردهای امروزی دیگر مانند گذشته نیستند.  شما در بازار به ویژه بخش لوازم التحریر با انواع تخته وایت برد در اندازه، جنس و حالت‌های مختلفی  روبرو خواهید شد.  در نگاه اول شاید ساده باشد؛ ظاهر وایت برد  ساده است و در نهایت یک مدل را خریداری کرده از آن استفاده خواهید کرد.  در صورتی که وقتی با تنوع آن روبرو می‌شوید،  در همان اول سردرگمی ذهنی شما را فرا خواهد گرفت.  به هر حال اگر به دنبال خرید یک تخته وایت برد مناسب برای اتاق یا دفتر شرکت خود هستید،  دانستن نکاتی که در این مقاله برای شما نوشته‌ایم،  خالی از لطف نخواهد بود.
 

شناخت انواع تخته وایت برد


احتمالاً در ادامه تعجب خواهد کرد که وایت بردها خود به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. بعضی دسته‌ها و مدل‌ها را حتماً در حداقل یکی از شرکت‌ها یا دفتر دوستان خود دیده‌اید. حداقل اینکه شاید عکسی از آن را ممکن است در اینترنت مشاهده کرده باشید.
 

اولین خود تخته وایت برد است


تخته وایت برد در حقیقت یک صفحه تخت سفید مسطح است که در چند جنس عرضه می‌شود. تخته پاک که روی آن می‌چسبد، بیشترین کاربردها در شرکت‌ها و آموزشگاه دارد. در حقیقت باید گفت که این نوع در ساختار خود یک آهنربا داشته و حتی می‌توان  روی آن انواع یادداشت‌های کوچک را چسباند. استفاده از این تخته خیلی ساده است و فقط شما به یک ماژیک مخصوص و تخته پاک کن نیاز دارید.  استفاده از این مدل برای آموزشگاه‌ها و شرکت‌ها به ویژه اتاق جلسات گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین آن‌هایی هم که می‌خواهند در خانه خود یک تخته وایت برد ساده داشته باشند، این نوع هم مقرون‌به‌صرفه تر است و همین که دارای اندازه‌های مختلف بوده و دست خریدار در انتخاب بازخواهد شد.

قاب تخته وایت برد اصولاً از جنس آلومینیوم است. در حقیقت آلومینیوم بهترین جنسی است که می‌توان برای حفاظت از تخته وایت برد استفاده کرد. مقاومت بالا و ضخامت مناسب باعث می‌شود تا اگر تخته از روی دیوار یا دست فرد روی زمین افتاد،  آسیبی به بدنه اصلی وارد نشود.  البته باید گفت متأسفانه بعضی شرکت‌ها برای کاهش هزینه تخته‌های ساخته شده از قاب پلاستیکی استفاده می‌کنند. قالب‌های پلاستیکی دوام خوبی دارند؛ اما  ریسک آسیب‌پذیری و شکستگی آن‌ها بسیار زیاد است. مدل‌های جدید هم قاب‌های چوبی داشته که بیشتر فانتزی هستند و برای دکوراسیون اتاق‌ها به کار می‌روند.

از آنجا که بیشتر تخته وایت بردهای سفید روی دیوار نصب می‌شوند، پس باید دارای قلاب‌های محکمی باشند.  همچنین تخته بر اینکه باید به صورت محکم و استوار به خود تخت وصل شوند،  به خوبی  بتوان آن‌ها را روی میخ لیوان هم قرار داد. متأسفانه  در بعضی تخته‌ها گیره‌ها به صورت نامناسبی قرار گرفته‌اند که این مسئله نصب را برای خریدار بسیار سخت کرده است. البته مدل‌های بزرگ هم دارای پایه هستند که چرخان بوده و می‌توان آن‌ها را روی زمین قرار داد و با خود به هر نقطه‌ای از اتاق حمل کرد. اصولاً در آموزشگاه‌ها از نوع دیواری استفاده  می‌کنند، برای اینکه فضای کمتری را اشغال خواهد کرد.
 

تابلوی اعلانات


با اینکه اصل تخته وایت برد سفید رنگ است و برای نوشتن در کلاس‌ها و دفتر شرکت‌ها به کار می‌رود،  اما در حالت کلی تخته وایت برد وسیله‌ای است برای اعلان یک مطلب. از این رو تابلوی اعلانات هم می‌تواند یک تخته وایت برد از دیدگاه اعلان مطالب اخبار بیان شود. البته در بعضی مدارس و شرکت‌ها تخته وایت برد ای روی دیوار نصب می‌شود و از آن به جای تابلو اعلانات استفاده می‌کنند.
 

نوع شیشه‌ای


نوحه جدید دیگری از تخته وایت بردها وجود دارند که از جنس شیشه هستند. احتمال زیاد این مورد را  در شرکت‌های استارتاپی و جدید زیاد مشاهده کرده‌اید. این مدل به دلیل ساختار فانتزی و متفاوتی که دارد،  کاربردش هم زیاد شده است.  مسئله اصلی در انتخاب تخته وایت برد شیشه‌ای ضخامت آن است.  ضخامت یک تخته شیشه‌ای بین ۳ تا ۸ میلی‌متر است.  برخی فکر می‌کنند هرچه ضخامت بیشتر باشد، مقاومت آن هم بهتر خواهد شد؛ در صورتی که این مسئله همیشه درست نیست. اینکه تخته شیشه‌ای چه ضخامت داشته باشد، به جنس آهنربای پشت آن بستگی دارد. هرچه ضخامت شیشه کمتر باشد،  قدرت آهنربا برای جذب تخته پاک کن و دیگر وسایل فلزی بهتر خواهد بود... فقط اینکه حتماً در هنگام نصب دقت داشته باشید تا شیشه آسیبی نبیند. نکته بعدی در هنگام خرید تخته شیشه‌ای میزان سختی آن است.  سعی کنید به دنبال شیشه‌هایی با میزان سختی بالا نروید؛  برای این شیشه‌ها بیشتر از بقیه خراشیده شده یا ترک برمی‌دارد.  البته این به معنای مقاومت پایین آن‌ها نیست؛  اما اگر به خوبی از آن مراقبت نشود،  احتمال آسیب به آن خیلی بیشتر خواهد بود.
 

نکات دیگر در خرید تخته وایت برد

 
 

راحتی در پاک کردن


یکی از مشکلات اصلی افراد در استفاده از تخته وایت برد،  پاک کردن نوشته‌های روی آن است.  اگر جنس  صفحه تخته نامناسب باشد، فرد به سختی می‌تواند نوشته‌های ماژیک را از روی سطح آن نیز پاک کند. البته نباید فراموش کرد که به هیچ وجه نباید بعد از اتمام کار نوشته‌های روی تخته باقی بماند.  در حقیقت یکی از دلایلی که نمی‌توان  رد ماژیک را از روی تخت پاک کرد،  ماندگاری طولانی مدت آن است. اگر ماژیک خشک شود دیگر قادر نخواهید بود تا آن را با تخته پاک کن از بین ببرید.  بلکه باید از محلول‌هایی مانند الکل برای پاک کردن کمک بگیرید.  برای آن‌هایی که می‌خواهند از تخته وایت برو سفید بیشتر از همه استفاده کنند،  بهتر است که به دنبال مدل با سطح جنس پرسلن باشند.  مدل‌های مغناطیسی کوارتز هم وجود دارد که دارای یک سطح مغناطیسی و قابل انعطاف بوده و بیشتر در مراکز خاصی استفاده می‌شوند.
 

دوام‌پذیری


ما به دنبال این نیستیم که تخته بعد از یک سال استفاده به قول معروف از کار بیافتد و دیگر نتوان چیزی روی آن نوشت.  دوام‌پذیری بالا عامل مهمی است که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید.  البته دوام‌پذیری هم به کیفیت جنس خود تخته بستگی دارد که آن را در برابر ضربات افزایش می‌دهد.  هر دو به یک اندازه اهمیت دارند.  اگر بخواهیم خیلی خلاصه و رک به شما بگوییم،  به هیچ وجه تخته وایت بردهای ارزان قیمت را خریداری نکنید. جنس  تخته این مدل‌ها به صورتی است که بعد از چند بار استفاده،  رد ماژیک‌های قبلی روی آن می‌ماند و حتی به راحتی خط و خش روی آن‌ها ایجاد می‌شود.
 

امکانات ویژه


تخته وایت بردها امکانات ویژه آنچنانی ندارند. همه آن‌ها شبیه به هم هستند؛ اما در بعضی از مدل‌ها می‌توان امکاناتی مانند کناره تحقیق به عنوان بخش یادداشت، فضایی برای نگهداری ماژیک و تخته پاک کن و غیره مشاهده کرد.  به هر حال اگر برای شما امکاناتی اهمیت دارد،  حتماً در هنگام خرید آن را با فروشنده مطرح کنید تا مدل مناسب را به شما معرفی کند.

برند


برندهای زیادی از تخته وایت برد و تخته شیشه‌ای در کشور وجود دارند.  با اینکه بیشتر برندهای فعلی چینی هستند؛  اما می‌توان بین این ها نمونه هایی با کیفیت هم پیدا کرد.  برندهای خارجی و ایرانی زیادی در بازار وجود دارند.  اینکه ساخت کجا خوب است، سؤالی است که باید گفت جواب درستی ندارد. در حقیقت اگر به دنبال تخته با کیفیت هستید، از همان اول برند مناسب را انتخاب کنید. تخت باید حداقل ۱۰ سال برای شما عمر مفید داشته باشد،  حداقل یک روز خود را صرف جستجو و مقایسه برندهای مختلف کنید.  همچنین قبل از خرید نیاز خود را مشخص کرده و بعد بررسی کنید که کدام برند بهترین کیفیت را در امکانات مرتبط با نیازهای شما در مدل‌های خود  است در نظر گرفته است.
 

قیمت


قیمت عامل دیگری است که باید در هنگام خرید در نظر گرفت. . وقتی بودجه محدود باشد، مجبور هستید که بعضی از توقعات خود را از تخت وایت برد پایین بیاورید. البته توصیه می‌شود به جای تمرکز روی امکانات جانبی،  بیشتر به دنبال مدل با کیفیت و متناسب با بودجه خود باشید. قیمت تخته وایت برد بسته به اندازه و جنس متفاوت است. در واقع نمی‌توان گفت اگر تخت وایت بردی اندازه بزرگ‌تری دارد،  گران‌تر است؛  بلکه باید عوامل دیگری از جمله کیفیت نوع جنس و همچنین برند را در نظر گرفت.
 

ضمانت نامه


بعضی از برندها تخت‌های خود را تا چند سال ضمانت می‌کنند. البته این ضمانت شرایط خاصی دارد؛  برای مثال بیشتر ضمانت نامه ها مربوط به ایجاد خط و خش یا ماندگاری خطوط  در مدت زمان تعیین شده است. هرچند هیچ تخته وایت بردی در مدت کم نمی‌تواند قدرت و کیفیت خود را نشان دهد و باید صبر کرد تا دید که بعد از چند ماه یا چند سال استفاده حالت روی آن چه شکلی خواهد شد.

نتیجه گیری

تخته وایت برد  این روزها یک وسیله بسیار کاربردی به حساب می‌آید.  بیشتر در آموزشگاه‌ها استفاده می‌شود؛ اما حالا می‌توان آن‌ها را در مدارس و شرکت‌ها هم پیدا کرد. در حال حاضر تخته شیشه‌ای در حال نفوذ بیشتری در شرکت‌ها است.  به هر حال هر تخته وایت برد وسیله‌ای است که برای خود دارای نکات و راهنمای خرید است که باید در هنگام خرید در نظر گرفت. بیشترین موردی که شما باید در نظر داشته باشید، همان کیفیت سطح روی آن است. 
 
 

پیام ها و نظرات