سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید راکت بدمینتون

راهنمای خرید راکت بدمینتون

>


آیا با هر راکت بدمینتونی می‌توان بازی کرد؟ آیا بهتر نیست که بعضی موارد را در خرید و استفاده در نظر گرفت؟ چرا راکت‌های بدمینتون این همه تنوع دارند و کدام مورد و آن هم با چه شرایطی باید خریداری کرد؟ در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر پاسخ به این سؤال‌ها، راهنمای خرید راکت بدمینتون را بنویسیم.
 

نکات خرید راکت بدمینتون


قبل از هر چیزی باید به این مسئله پاسخ بدهیم که چرا باید در انتخاب راکت بدمینتون دقت کرد. اولین دلیل این است که راکت مهم‌ترین ابزار در این ورزش است. در حقیقت بازی با این راکت انجام می‌شود. پس وقتی ابزاری مهم باشد، مسلماً باید در انتخاب و خرید آن بیشتر از همه دقت کرد.

راکت‌ها بر اساس ظاهر و کارکردشان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. برای بازی‌های معمولی، حرفه‌ای و مسابقه‌ای باید از نوع مخصوص استفاده شود. این نوع مخصوص شامل نوع زهکشی، نوع و ساختار دسته، وزن و قیمت آن است. مسلماً هرچه ساختار حرفه‌ای‌تر و محکم‌تر باشد، حرکات ضربه به ویژه در مسابقات بهتر خواهد بود.
 

وزن راکت بدمینتون


وزن راکت بدمینتون به صورت استاندارد با واحد سنجش U بیان می‌شود. کوچک‌ترین عدد یو، سنگین‌ترین آن است. در حقیقت رابطه عکس دارد. در حالت کلی، وزن راکت به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

4U: بین 80 تا 84 گرم
3U: بین 85 تا 89 گرم
2U: بین 90 تا 94 گرم
1U: بین 95 تا 100 گرم

حالا اینکه بحث کاملاً تخصصی است. کدام وزن را برای بازی بدمینتون باید انتخاب کنیم؟

انتخاب راکت مناسب به هدف و سطح شما بستگی دارد. اگر سطح صفر یا به اصطلاح مبتدی هستید، خرید راکت سبک‌تر به شما توصیه می‌شود؛ یعنی مدل 4U. به هر حال کنترل راکت سبک‌تر راحت‌تر بوده و با آن می‌توانید ضربه‌هایی باکیفیت بهتری بزنید. همچنین سرعت حرکت دستتان هم بیشتر خواهد بود. در ورزش بدمینتون قوی بودن مچ و بازوی دست خیلی مهم است. راکت سنگین در ادامه بازی باعث ایجاد خستگی می‌شود. از طرفی اگر هنوز خیلی وارد به بدمینتون نیستید، به دلیل اینکه باید ضربه‌ها را با شدت بالا بزنید و احتمال برخورد با بدن وجود دارد، از این رو ممکن است که در صورت سنگین بودن بدن بیشتر آسیب ببیند.

اگر قصد تمرین یا بازی‌های تک نفره را دارید، خرید راکت 3U بهتر است؛ اما برای بازی‌های دونفره خرید راکت 4U بیشتر توصیه می‌شود. به هر حال دو نفر هستید و در صورت برخورد به دیگری، آسیب کمتری خواهد دید.

اینکه حالا راکت سبک وزن بخریم یا سنگین، باید گفت که راکت سبک وزن قدرت حرکتی شما را بهتر می‌کند؛ اما در نوع سنگین‌تر حرکات با شتاب بیشتری خواهیم داشت. سبک وزن‌ها برای آماتورها توصیه می‌شود. هرچه حرفه‌ای‌تر شدید، راکت خود را عوض کرده و به سراغ وزن سنگین‌تر بروید.
 

نقطه تعادل راکت بدمینتون


تقسیم‌بندی دیگر راکت‌ها بر اساس نقطه تعادل یا نقطه‌ای است که بیشترین وزن راکت را دارد. برای به دست آوردن نقطه تعادل، فقط کافی است که انگشت را در نقطه‌های تعریف شده زیر قرار دهید تا ببینید تا سر راکت به کدام طرف بیشتر خم می‌شود.

سه نوع نقطه تعادل در راکت بدمینتون داریم:

راکت سرسنگین

در این راکت، همانطور که از اسم آن می‌توان متوجه شد، بیشترین وزن آن سمت سر راکت است. این نوع راکت‌ها باعث ضربه‌های قدرت بیشتری می‌شوند و از این رو مناسب بازیکنان حرفه‌ای است.

 

 

راست سرسبک

این نوع وزن سبک‌تری دارد و از این رو بازیکن کنترل بهتری روی آن خواهد داشت. راست سرسبک بیشتر مناسب بازی‌های دوبل است که در آن تعداد حرکات بیشتر و با سرعت بالاتری انجام می‌شود. از آنجا که سرعت چرخش بالاتری دارند، زمان عکس‌العمل کاربر به هر توپ را هم کاهش می‌دهند.

 

 

راکت متوازن

راکتی با وزن متعادل است؛ یعنی وقتی انگشت خود را در وسط قرار دهید، هیچ طرفی روی دیگری سنگینی نخواهد کرد. این راکت بیشتر مناسب بازیکن‌های مبتدی است. به هر حال آن‌ها نه اینقدر حرفه‌ای شده‌اند که بتوانند تا ضرباتی با قدرت بالا بزنند و نه اینکه بتوانند در مسابقه‌ای شرکت کنند. این نوع راکت به بازیکنان کمک می‌کند تا علاوه بر یادگیری بهتر، قدرت بهتری و ثابت شده در ضربات به دست بیاورند.

 
 

زهکشی راکت


مسئله مهم در راکت زهکشی آن است. هرچه زهکشی مناسب‌تر باشد، کشش رشته‌ها مقاوم‌تر خواهد بود. این زهکشی است که شدت پرتاب توپ را تعیین می‌کند. وقتی شما روی رشته فشار می‌آورید، باید یک میلی‌متر حرکت کند. اگر بعد از چند ماه استفاده کردن، رشته‌ها شل‌تر شده و به راحتی جابه‌جا می‌شود، نشان می‌دهد که باید زهکشی را عوض کنید.
 

گریپ راکت


گریپ راکت بدمینتون همان نوار رشته‌ای است که دور دسته پیچانده شده است. هدف اصلی گریپ راکت این است که عامل چسبندگی برای گرفتن به وجود دارد. گریپ ها دارای دو جنس پارچه‌ای و پلاستیکی (مصنوعی) است. نوع حوله‌ای نرم‌تر بوده و مناسب جذب عرق است؛ اما باید گفت که مکان عالی برای جذب میکروب است. پس باید هرچند وقت یک بار آن‌ها را عوض کنید. نوع مصنوعی شاید نرم‌تر هم باشند؛ اما باید گفت که قدرت چسبندگی کمتری دارند. اگر بازی حرفه‌ای نمی‌کنید و آماتور هستید، گریپ مصنوعی بهتر توصیه می‌شود.

دیگر مواردی که باید در نظر بگیرید:

1- شکل بیشتر راکت‌ها به صورت بیضی شکل است. البته شکل‌های دیگری هم دارد؛ اما خرید نوع بیضی به بازیکنان کنترل بهتری می‌دهد.

2- جنس راکت خیلی مهم است. برای مبتدیان خرید جنس آلومینیوم یا استیل توصیه می‌شود. مهم‌ترین دلیلش مقرون به صرفه‌تر بودن آن‌ها است. راکت‌های حرفه‌ای دارای ترکیبی از جنس گرافیت داخل هستند که مقاومت و کیفیت آن‌ها را افزایش می‌دهد. اگر آماتور باشید که راکت در صورت ضربه خوردن به زمین یا هرجایی بشکند، خرید گرافیت خیلی برای شما گران تمام خواهد شد.
 

پیام ها و نظرات