سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید کابل برق

راهنمای خرید کابل برق

>

این هم باز دوباره یکی از عنوان‌های تأمل‌برانگیز به حساب می‌آید. آیا اصلاً کابل برق ویژگی و مشخصاتی دارد که بخواهیم نکاتی را در خرید رعایت کنیم یا خیر. پاسخ به این پرسش مثبت است.  به هرحال کابل برق هم یک وسیله کاربردی در کامپیوترها و هر ابزار دیگر نیاز به برق است.  تا وقتی که شما خودتان خواهید نخواهید یک کابل خریداری کنید،  متوجه اهمیت آن نخواهید شد. در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از مهم‌ترین نکات خرید انواع کابل برق برای ابزارهای مختلف را برای شما بنویسیم.  این‌ها مواردی هستند که متأسفانه بسیاری از فروشندگان سودجو به دلیل آگاهی نداشتن  مشتریانشان، آن‌ها را بیان نمی‌کنند.
 

نکات خرید کابل برق

 
 

  وات بالا همیشه هم خوب نیست


بسیاری از مشتریان فرض می‌کنند که هرچه وات کل کابل بیشتر باشد، واحد منبع تغذیه آن عملکرد بهتری خواهد داشت. در این بین برخی ترجیح می دهند تا از نمونه‌هایی با قدرت ۱۸۰۰ واتی برای اجرای چندین برنامه و  روشن نگه داشتن چند دستگاه استفاده کنند. در صورتی که باید گفت این مقدار باید واقعاً غیرضروری بوده و شما فقط هزینه اضافه پرداخت می‌کنید. نکته دیگر اینکه بسیاری از کامپیوترها با ظرفیت کامل خود کار نمی‌کنند. این یک واقعیت است؛  حتی اگر شما بهترین دستگاه را خریداری کرده باشید،  در تست متوجه می‌شود که تمام ظرفیت فعال نشده است. برای مثال یک کارت گرافیک متوسط به همراه پردازنده ورم فقط ۶۰۰ وات برای کارکرد خود نیاز دارند.

اینکه چه مقدار وات نیاز دارید،  قابل محاسبه است؛  بسیاری از کاربران عادی شناختی نسبت به واحد منبع تغذیه کار به صورت تخصصی نداشته و برای همین به دنبال بهترین و قدرتمندترین هستند. به هر حال اگر اطلاعاتی ندارید یا خیلی شک جایی که کدام کابل را بخرید،  تهیه یک نمونه معمولی بهترین گزینه خواهد بود.
 

به نرخ کارایی کابل توجه کنید


کابل برق‌های با کیفیت بالا دارای قطعات ریز  و اصلی هستند. هر چه کابل برق کیفیتش مناسب باشد، هزینه مصرف انرژی کمتر بوده و همچنین در حین کار گرمای کمتری تولید می‌کند.  این برای شرکت‌ها یا فروشگاه‌هایی که باید از کابل برق زیاد استفاده کنند،  یک مزیت بسیار عالی به حساب می‌آید. برای اینکه  بتوانی کیفیت و کارآمد بودن کابل را بررسی کنید، چندین روش وجود دارد.  یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها بررسی استاندارد «80 Plus» است. این استاندارد نشان می‌دهد که کابل ۸۰ درصد کارایی مثبت داشته و فقط ۲۰ درصد آن از طریق گرما هدر می‌رود. البته نمونه‌های حرفه‌ای‌تر درصد هدر رفت کمتری هم دارد؛  اما خوب باید گفته قیمتشان بسیار بالا است.
 

به دنبال واحد منبع تغذیه بیشتری باشید


هرچه میزان واحد منبع تغذیه  بیشتر  و همچنین بزرگ‌تر باشد، کابل قابلیت اطمینان بیشتری دارد. دستگاه‌های پیشرفته و خنک‌کننده‌های قوی استفاده می‌شود. البته واحد منبع تغذیه یک بحث کاملاً مفصل و تقریباً موازی با کابل برق است که در مقاله‌های بعدی کامل توضیح خواهیم داد.
 

کابل خود را عاقلانه انتخاب کنید


کابل‌های برق  خیلی تنوع آنچنانی ندارند.  بیشتر آن‌ها مشکی رنگ بوده و البته برای بعضی مدل‌ها سفید رنگ است که  در اتصال دستگاه‌هایی مانند پرینتر به سوکت برق استفاده می‌شوند.  البته خود کابل‌های برق انواع شکل‌های مختلفی دارند. ولی نوع مورد نظر مادری مقاله بیشتر مدلی است  برای اتصال کامپیوتر و هر دستگاه الکترونیکی دیگر به برق استفاده می‌شود.
 

از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید


هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی از دستفروش در کنار خیابان یا ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، کابل برق خریداری نکنید.  اول از همه اینکه این کابل‌ها تقلبی بوده و بسیاری از اطلاعات  نوشته شده روی آن‌ها هم نادرست است. دوم اینکه دست شما بعد از خرید به هیچ جا بند نیست؛ یعنی اگر کابل خراب بود، مشتری اول و آخرش خودتان هستید. اگر فرد را پیدا کنید به هیچ وجه زیر بار نخواهد رفت. بعدش هم اینکه وقتی قیمت کابلی خیلی ارزان‌تر از فروشگاه سطح شهر است،  مطمئن باشید که کیفیت مطلوبی نداشته و به اصطلاح یک جای این محصول می‌لنگد.

یک نکته را در هنگام انتخاب فروشگاه معتبر در نظر بگیرید.  خرید خود را ترجیحاً از فروشگاه‌های انجام دهید که به صورت تخصصی لوازم جانبی کامپیوتر یا الکتریکی می‌فروشند.  بعضی از فروشگاه‌ها بازار هستند که همه چیز دارند. چنین مکان‌هایی برای اینکه بتواند فروششان را افزایش دهند،  کابل‌های ارزان قیمت وارد می‌کنند. این کارها هیچ‌گونه کیفیتی نداشته و به راحتی بعد از چند ماه استفاده می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث آسیب به دستگاه شما شود. علاوه بر اینکه فروشنده‌های آن‌ها هم اطلاعات کافی در این خصوص ندارند.
 

نقد و نظر بقیه را بخوانید


اگر قصد خرید اینترنتی کابل برق را دارید حتماً قبل از خرید نگاهی به نقد و نظر خریداران قدیمی بیندازید و آن‌ها را بررسی کنید.  به هر حال عده‌ای هستند که واقعاً نظر درستی نوشته و شما را در خرید این کابل  تشویق کنند یا هشدار می دهند. شوخی نیست. اصلاً هم نباید کابل برق را شوخی بگیرید. فقط یک اتصالی کوتاه به دلیل کیفیت نامطلوب یاب الا و پایین شدن ولتاژ برق به راحتی می‌تواند باعث آسیب به ساختار مدار دستگاه شود. ما همین الآن افرادی را می‌شناسیم که  به دلیل رعایت نکردن همین مسئله، چندین برابر قیمت کابل یا خرید قطعه جدید برای دستگاه خود، هزینه برای تعمیر لپ تاپ از آن پرداخت کرده‌اند. به هر حال قیمت لپ تاپ در حال حاضر بسیار بالاست و بهتر است که چنین ریسکی را نکنید.
 

سر سوکت را در نظر بگیرید


بعضی کابل‌های برق دارای سر بزرگ هستند. این سری‌ها اگر به صورت تک تک استفاده شده و به پریز برق وصل شوند،  مشکلی به وجود نمی‌آورد؛  اما از آنجا که در بیشتر خانه ها از چند راهی استفاده می‌شود،  یک سری بزرگ به راحتی می‌تواند مانع از اتصال بقیه کابل‌ها شود. علاوه بر این بعضی سری‌ها دارای دو شاخه نبوده و باید یک نمونه جدا خریداری بکنید.  همچنین که آن طرف سیم یعنی بخش اتصال به آداپتور را هم بررسی کنید تا مشکلی وجود نداشته باشد.  البته در این قسمت تا به حال مسئله خاصی را مشاهده نکرده‌ایم؛ اما به هر حال  در نظر گرفتن این مورد خالی از لطف نیست.

نتیجه‌گیری

کابل برق یکی از پرکاربردترین  در همه دستگاه‌ها وجود آن ضروری است. اصلاً بدون کابل برق نمی‌توان وسیله‌ای استفاده کرد؛  اما مهم‌تر از بودن آن، کیفیتش است. این ارزشش را دارد که بیشترین بودجه خود را در خرید لوازم جانبی به کابل اختصاص دهید.  نکته آخر اینکه برای خرید حتماً از سایت‌های معتبر یا فروشگاه‌های اصلی مراجعه کنید.


مطالب مرتبط:

با انواع کابل بیشتر آشنا شوید
با انواع مختلف کابل شبکه آشنا شوید
چگونه کابل اترنت بسازیم؟ 

پیام ها و نظرات