سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای جامع خرید هود

راهنمای جامع خرید هود

>


تا زمانی که خودم به هود برای آشپزخانه خانه نیاز پیدا نکرده بودم، نمی‌دانستم که خرید آن چقدر سخت است. از اولین تماسی که با فروشنده گرفتم و سؤالاتی که او از من در خصوص مشخصات مورد نظرم پرسید، فهمیدم که خرید هود چقدر ریزه کاری دارد. اینکه این مقاله را چه زمانی مطالعه می‌کنید، نمی‌دانم؛ اما سعی کردم تا برای شما راهنمای خرید هود را به صورتی بنویسم که همیشه بتوانید از آن استفاده کنید. مسلماً هر سال که می‌گذرد، تکنولوژی هودها پیشرفته‌تر می‌شود و بسیاری از انواعی که امروز معرفی شده، در آن زمان وجود نخواهد داشت.
 

نکات خرید هود

 

انواع هود


هودها انواع مختلفی دارند. البته این انواع موجود در حال حاضر است. ممکن است که تا چند سال دیگر وجود نداشته باشند و نمونه‌های پیشرفته با ظاهر زیباتری جای آن‌ها را گرفته باشند. از طرفی بعضی مدل‌ها هم ممکن است که در ایران خیلی طرفدار نداشته باشند؛ اما معرفی آن‌ها خالی از لطف نیست.

هود زیرکابینتی

یکی از آشناترین انواع هود که از قدیم تا الآن هم مورد استفاده قرار گرفته است. همان هودهایی است که بالای آن‌ها یک کابینت کوچک‌تر نسبت به بقیه برای قرار دادن وسایل تزئینی یا ظرف‌های غیرضروری استفاده می‌شود. هودهایی که بیشتر به هود کتابی هم معروف هستند. خرطوم آن‌ها از داخل کابینت گذشته و سپس به سمت پنجره می‌رود.

هود دیواری یا شومینه‌ای

اغلب این دوتا هود یکسان گرفته می‌شوند. البته اگر ظاهر مشابه ای داشته باشند. اگر کنار هود شما کابینتی قرار نداشته باشد، از هود دیواری استفاده کنید. این هودها بیشتر به دلیل داشتن حالت شومینه‌ای و کانال مکش در بالای سر آن به نوع شومینه‌ای هم معروف هستند. این نوع هود دارای یک نوع سایبان شبیه به ورودی شومینه بوده که تمامی فضای گاز را تحت پوشش قرار می‌دهد. مواد سازنده آن بیشتر از جنس فلز ضدزنگ یا شیشه‌های مخصوص است که با حرارت مستقیم از زیر و هر طرف آسیب نمی‌بیند.

 
راهنمای خرید هود شومینه ای


هود جزیره‌ای

اگر فضایی روی دیوار ندارید یا اجاق گازتان صفحه‌ای و وسط کابینت بوده و هیچ دیواری هم کنار آن برای نصب هود نیست، بهترین راه استفاده از هود جزیره‌ای است. هود جزیره‌ای از طریق یک کانال به سقف و به صورت آویزان روی اجاق گاز را می‌پوشاند. البته باید گفت که ساختمان آشپزخانه شما باید قابلیت نصب این هود را داشته باشد که در بعضی خانه‌ها این طراحی رعایت شده است.

 
راهنمای خرید هود جزیره ای
 

هود توکار

هود توکار یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین هودهای آشپزخانه است که در فضای داخلی کابینت قرار می‌گیرد و کمتر مورد دید قرار می‌گیرد. این نوع مناسب افرادی است که فضای کافی برای قرار دادن هود ندارند، کابینت آن‌ها بزرگ است یا نیازی به هود باریک‌تر دارند.

 
راهنمای خرید هود توکار

هود آسانسوری

این هود در حال حاضر یکی از جدیدترین و گران‌ترین هودهای آشپزخانه است. این هود در حالت عادی داخل بوده و به هنگام فعال شدن از داخل به سمت بالا بیرون می‌آید. این هود دقیقاً بالای گاز نصب می‌شود و مستقیم آن را تحت پوشش قرار می‌دهد. این هود هم مناسب ساختمان‌های جدید بوده که فضای بسیار کمی در آشپزخانه دارند.

 
راهنمای خرید هود آسانسوری
 

هود مورب

نصب این هودها همانند هود دیواری و شومینه‌ای است. با این تفاوت که حالت مورب دارند. بدنه بیرونی آن‌ها هم بیشتر از جنس استیل یا شیشه است.

هود سایبانی

این هودها چیزی شبیه به هود آسانسوری هستند؛ با این تفاوت که در بالای اجاق گاز نصب شده و با دکمه‌ای قسمتی از آن به بیرون آمده و مانند سایبان روی فضای آشپز قرار می‌گیرد.


 
راهنمای خرید هود سایبانی

 

قدرت هود


دومین مورد که باید در نظر بگیرید، قدرت هود است. مسلماً هرچه قدرت هود شما بیشتر باشد، مکش قوی‌تری هم دارد. توان هودها بر اساس فوت مکعب در دقیقه (CFM) تعریف می‌شود. اگر زیاد پخت‌وپز می‌کنید که شامل بخار و دود شدید است، بهتر است که هودی با توان 350 CFM خریداری کنید. برای مکان‌هایی که گاز (کپسول) بیشتر در پخت‌وپز استفاده می‌شود، بهتر است که از هود 450 CFM استفاده کنید. هرچه هود قوی‌تر باشد، فضای آشپزخانه شما نیز تمیزتر خواهد بود.
 

فیلتر هود آشپزخانه


فیلترهای آشپزخانه به دو دسته کلی آلومینیومی و زغالی تقسیم می‌شوند. هودهای کانال دار دارای فیلتر آلومینیومی هستند. وظیفه کلی فیلترها این است که چربی‌های حاصل از پخت‌وپز و همچنین غبارهای موجود در دود را بگیرد؛ اما اگر امکان کانال کشی برای تهویه مناسب برای شما وجود نداشت، بهترین حالت استفاده از فیلترهای زغالی است. فقط باید به این نکته دقت داشته باید که فیلترهای زغالی قابل شست‌وشو نبوده و باید هر سه ماه یک بار تعویض شوند.
 

قدرت فن هود


فن یا تهویه هود باعث می‌شود تا جریان مورد نظر برای خارج کردن دود از آشپزخانه به وجود بیاید. اینکه قدرت فن و کانال آن چه میزان باشد، به اندازه فضای آشپزخانه و اندازه فاصله هود تا گاز بستگی دارد. برای آشپزخانه‌هایی با فضای کوچک که امکان کانال کشی ندارند، حتماً باید در کنار فن از فیلتر زغالی مناسب استفاده کرد. هرچند که توصیه می‌شود حتماً فیلتر را هرچند وقت یک بار تعویض کنید. اگر می‌خواهیم بدانید که حجم آشپزخانه‌تان چقدر است تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، بهتر است که از فرمول زیر استفاده کنید:

ارتفاع سقف آشپزخانه×طول آشپزخانه

نکته دیگر اینکه توصیه می‌شود حتماً از فن‌های فلزی استفاده کنید. این فن‌ها هم قدرت و هم طول عمر بیشتری دارند.
 

صدای هود


هودهای قدیمی صدای بیشتری در هنگام روشن بودن داشتند؛ اما هرچه تکنولوژی پیشرفته‌تر شد و هودهای جدید آمدند، صدای آن‌ها هم کمتر شد. با اینکه بعضی برندها روی بی‌صدا بودن هود خود خیلی تبلیغ می‌کنند؛ اما هنوز صدایی از موتور آن‌ها به گوش می‌رسد. البته این بستگی به نوع هود هم دارد. هودهای کتابی بیشترین صدا را بین بقیه دارند. مسلماً برای آشپزخانه‌ای با فضای کوچک داشتن هود با صدای بلند اذیت کننده خواهد بود. در این روزهایی که آپارتمان به سمت نقلی شدن می‌رود، مسلماً باید به این مسئله توجه بیشتری کرد.
 

بودجه خرید هود


قیمت خرید هود متنوع است. البته که طیف ثابتی وجود دارد؛ اما به هر حال باید قبل از خرید، بودجه خودتان را تعیین کنید. مسلماً برای خرید نمونه‌های حرفه‌ای‌تر باید بهای زیادی را بپردازید.

این‌ها مهم‌ترین موارد هستند که هر کسی باید در هنگام خرید هود در نظر بگیرد؛ اما فقط همین موارد؟ خیر. هودها ویژگی‌های زیادی دارند که در ادامه آن‌ها را معرفی کنیم.
 

دیگر ویژگی‌های مورد نظر در خرید هود


1- زیبایی هود مسئله خیلی مهمی است که برای برخی خانم‌های خانه اهمیت زیادی دارد. ساختار هود و چگونگی قرار گرفتن دکمه‌ها روی آن باعث زیبایی هود می‌شود. البته زیبایی هود زمانی معنا پیدا می‌کند که با دیگر بخش‌های آشپزخانه همخوانی داشته باشد.

2- مورد بعدی اندازه هود است. اندازه هودها بیشتر بر اساس طول آن‌ها مشخص می‌شود. بارها شده که شخصی بدون در نظر گرفتن این مسئله هود را خریده و بعد از باز کردن کارتن متوجه نامتناسب بودن اندازه آن شده‌اند. برای همین قبل از خرید، مکان نصب آن را اندازه بگیرید. به این صورت اگر تغییری هم نیاز است که در کابینت‌ها اعمال کنید، بهتر است که قبل از خرید انجام شود.

3- بعضی هودهای جدید دارای امکانات پیشرفته از جمله دارای کنترل یا برنامه‌های پیشرفته گردش و شروع و پایان کار هستند. همچنین دکمه‌های بعضی مدل‌ها پیشرفته بوده و به صورت لمسی هستند.

4- به دنبال هودی باشید که نصب آن برای سیستم آشپزخانه شما راحت باشد. هودهای جدید را نمی‌توان به راحتی و سریع در آشپزخانه‌های قدیمی نصب کرد؛ برای اینکه هر هود حالت کانال کشی و تهویه مخصوص به خود را دارد. از این رو گاهی باید تغییراتی در ساختمان آشپزخانه بدهید که هزینه‌بر است.

خرید هود هم می‌تواند خیلی سخت و هم خیلی راحت باشد. ما سعی کرده‌ایم تا ویژگی‌هایی مهم را بنویسیم. به هر حال بهتر است که حتماً از مشاوره تخصصی خرید لوازم آشپزخانه شرکت‌ها هم استفاده کنید.
 

پیام ها و نظرات