سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید اسکوتر

راهنمای خرید اسکوتر

>


اسکوترهای ساده و بدون برق خیلی سال است که در کشور وجود دارد و در دو جنبه سرگرمی و حمل و نقل پیکی استفاده می‌شوند؛ از نمونه‌های بسیار کوچک گرفته که بچه‌ها برای بازی استفاده می‌کنند تا نمونه‌های بسیار حرفه‌ای که بعضی شرکت‌ها برای پیک‌های خود استفاده می‌کنند. اسکوترهایی که با نیروی پا حرکت می‌کنند.

اسکوترهای برقی نمونه‌های پیشرفته‌تری هستند که فرد نیازی ندارد هیچ نیرویی به آن برای حرکت اعمال کند. فقط کافی است که آن را روشن کنند و سپس با استفاده از دکمه‌های روی آن، می‌تواند حرکت کند.

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص نکات خرید اسکوتر برای شما بنویسیم. هدف این مقاله بیشتر اسکوتر برقی است؛ اما ما سعی کرده‌ایم تا به صورتی بنویسیم که اسکوتر غیربرقی را هم پوشش دهد.
 

نکات خرید اسکوتر


کیفیت سواری

متأسفانه بسیاری از اسکوترهای برقی از نظر کیفیت سواری هنوز تا رسیدن استانداردهای لازم فاصله زیادی دارند. اسکوتر غیربرقی حالت جمع وجورتر داشته و فردی که روی آن می‌ایستد، می‌تواند با یک ضربه پا روی زمین، آن را به حرکت درآورد. از اسکوتر برقی این توقع می‌رود که نسبت به غیربرقی کیفیت بهتری در هدایت و سواری داشته باشد که با توجه به نظرات افراد، هنوز به سطح ایده آل نرسیده‌اند.

به هر حال هرچقدر که اسکوترهای برقی نتوانسته‌اند رضایت صددرصدی خریداران را کسب کنند؛ اما اگر کیفیت سه عامل در آن‌ها رعایت شود، کیفیت سواری بهتری خواهند داشت. این سه عامل شامل موارد زیر است:

1- اندازه چرخ نباید کمتر از 8 اینچ باشد. هرچه اندازه چرخ کوچک‌تر باشد، لرزش آن‌های روی سطوح بیشتر خواهد بود و از طرفی بیشتر در چاله‌های ریز خواهد افتاد.

2- اسکوترهایی که دارای لاستیک پر از هوا هستند، خیلی بهتر روی سطوح حرکت می‌کنند. از طرفی کنترل بهتری دارند. البته بهتر است که حتماً لاستیک شما دارای مواد مخصوصی برای حفاظت بهتر و مقاوم بالاتری داشته باشند. تعمیر یا تعویض لاستیک‌های اسکوتر خیلی سخت است.

 
راهنمای خرید اسکوتر
 

3- در خصوص انتخاب چرخ باید یک نکته دیگر را هم اضافه کرد. چرخ بهتر است که دارای آج مخصوص بوده تا بتواند به خوبی در سطوح لیز به ویژه در هنگام ترمز عملکرد مناسبی داشته باشد. اگر سطح مورد استفاده خیلی مانع و پستی و بلندی دارد، به دنبال چرخی با تایر هوا باشید؛ اما برای سطوح صاف و ابعاد کم، چرخ بدون تایر گزینه خوبی خواهند بود.

سیستم تعلیق خیلی خوب است؛ اما نه برای اسکوترهایی با لاستیک‌های پر از هوا که رانندگی را سخت‌تر می‌کند. البته برای محیط‌هایی که هم‌سطح صاف دارند و هم‌سطح ناصاف، توصیه می‌شود که سیستم تعلیق همراه با چرخ‌هایی همراه با باد استفاده شود. به این صورت تکان دستگاه هنگام برخورد با هر مانع کنترل شده تر خواهد شد.

دسته‌دار بودن یا نبودن

مسئله دیگر که خیلی مهم است، دسته‌دار بودن یا نبودن است. اسکوترهای دسته‌دار به شما امکان کنترل بهتری را می‌دهد. برای آن‌هایی که در هر سطحی قصد استفاده دارند، خرید نمونه دسته‌دار بیشتر از همه توصیه می‌شود. هم کنترل بهتری دارند و هم اینکه هدایت و چرخاندن آن راحت‌تر است. برای سطوح صاف و مستقیم، نمونه‌های بدون دسته توصیه می‌شود. البته که این نمونه‌ها برقی هستند.

 
راهنمای خرید اسکوتر
 

مسیر استفاده

قصد استفاده در چه مسیری را دارید؟ صاف یا ناصاف؟ سنگی یا خاکی یا ماسه‌ای؟ برای هرکدام باید از اسکوتر خاصی استفاده شود. این مسئله باید برای استفاده در مسیرهایی غیرعادی مانند ماسه‌ای بیشتر در نظر گرفته شود. مسیرهای غیرعادی یا همان ناصاف نیاز به دستگاه‌هایی باقابلیت‌های حفاظت و استحکام بیشتری دارند. همچنین اگر سطح استفاده نرم است، بهتر است که از نمونه دسته‌دار استفاده کنید.

سرعت اسکوتر

قدرت موتور، وزن شخص، میزان تحمل سختی تایرها و سطح مورد استفاده تعیین کننده سرعت هستند. سرعت‌های نوشته شده روی اسکوترها به طور متوسط بیشتر برای افراد با وزن 70 کیلوگرم و هدایت دستگاه روی سطح صاف با لاستیک‌های مناسب و با باد کافی است. بهترین و حداکثر سرعتی که باید به دنبال خرید آن (در نوع برقی) باشید، سرعت 15 مایل در ساعت است. اسکوترها به ویژه نوع برقی از نظر سرعت حدود 4 برابر سرعت پیاده‌روی هستند. البته برخی توصیه می‌کنند که به دنبال دستگاه‌هایی با سرعت 40 مایل در ساعت باشید. هرچند که این سرعت بسیار بالایی است؛ اما اگر سطح مورد استفاده صاف نباشد و شما در هنگام حرکت با موانع زیادی روبرو شوید، به این صورت لذتی نخواهید برد.

ترمز دستگاه

تمامی اسکوترهای برقی و ساده دارای سیستم ترمزی هستند. این سیستم در نوع ساده شبیه به حالت دوچرخه‌ها است؛ اما در نوع برقی، حالت پیشرفته‌تری دارند. ترمز مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. قبل از خرید، حتماً کیفیت ترمز دستگاه را بررسی کنید. دستگاه‌های برقی دارای سه حالت ترمزی هستند.

1- ترمزهای برقی که هزینه تعمیر و نگهداری کمی دارند؛ اما واکنششان خیلی بالا نیست.

2- ترمزهای دیسکی از بهترین نمونه‌ها بوده اما باید هرچند وقت یک بار سرویس شوند. فرسایششان نسبتاً بالا است.

3- ترمز پایی که نیاز است تا روی قسمت عقب بایستید و فشار بیاورید. تسلط به این روش نیاز به زمان دارد.

 
راهنمای خرید اسکوتر

محدوده استفاده

اسکوترها دارای محدوده‌های مختلفی هستند. وزن قابل تحمل، نوع جاده و سطح از جمله مواردی هستند که تعیین کننده محدوده استفاده هستند. اصولاً اطلاعات تکمیلی در خصوص محدود کاربری هر اسکوتر در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. در حقیقت محدوده کاربری شامل شرایطی است که کاربر می‌تواند از آن اسکوتر استفاده کند.

 
راهنمای خرید اسکوتر

قابلیت اطمینان

چه برای خرید اسکوترهای عادی و چه نوع برقی، بهتر است که به دنبال برندهای معروف و معتبر باشید؛ به ویژه اسکوترهای برقی که نسبتاً جدید بوده و یک مشکل فنی در عملکرد می‌تواند روی هدایت دستگاه ما تأثیر منفی بگذارد و حتی تعمیرات آن را سخت‌تر کند. البته به طور دقیق نمی‌توان گفت که همه دستگاه‌ها دارای قابلیت اطمینان بالایی هستند. توصیه می‌شود که دنبال نمونه‌ای باشید که درصد خطای بسیار کمتری باشد.

برای اسکوتر برقی بهتر است که دو مسئله را در نظر بگیرید: اول از همه اینکه دارای ضمانت معتبر باشد. البته اسکوترها تا الآن خیلی کم ضمانت نامه داشته‌اند. برای همین بهتر است که به دنبال برندهای معتبر باشید. مسئله بعدی اینکه دستگاه‌هایی خریداری کنید که قطعات آن حداقل در کشور به راحتی برای تعمیر پیدا شوند.
 
راهنمای خرید اسکوتر

اندازه اسکوتر

اندازه اسکوتر خیلی مهم است. البته منظور از اندازه، یعنی مقدار فضایی که پای شخص می‌تواند روی آن قرار بگیرد. مسلماً خرید نمونه‌های کوچک برای افراد بزرگسال خیلی سخت‌تر است. این سختی تا حدی پیش می‌رود که نمی‌تواند آن را به خوبی کنترل کند. اندازه هم اگر خیلی بزرگ باشد، باز کنترل را برای کاربر بسیار سخت خواهد کرد.

سه عامل مهم در تعیین اندازه اسکوتر شامل طول میله، اندازه فضای پا و اندازه کلی دستگاه که باید متناسب با شرایط اندازه و قد خود فرد تعیین شود.

وزن اسکوتر
در خصوص وزن باید دو عامل وزن خود فرد و وزن خود اسکوتر در نظر گرفته شود. هر اسکوتری دارای ظرفیتی برای تحمل وزن روی آن است؛ اما این مسئله نباید باعث شود تا شما وزن خود اسکوتر را نادیده بگیرید. وزن اسکوترهای برقی تا حدود 15 کیلوگرم می‌شود. مسلماً وزن سنگین روی عملکرد و سرعت تأثیرگذار خواهد بود. حالا مثبت و منفی بودن این وزن بستگی به هدف استفاده دارد. برای شخصی که به دنبال سرعت خیلی زیاد است و وزن او هم نسبتاً بالاست، خرید اسکوتر سنگین تأثیر منفی خواهد گذاشت. اگر به دنبال نمونه معمولی هستید، خرید وزن 12.5 کیلوگرم است.

 
راهنمای خرید اسکوتر
 

وزن بار قرار گرفته

بیشتر اسکوترها دارای تحمل وزن حداقل 100 کیلوگرمی هستند؛ حتی نمونه‌های کوچک که برخی فکر می‌کنند که این برای خردسالان است. میزان تحمل بار برای هر اسکوتر روی آن یا دفترچه راهنما نوشته شده است. این نکته را در نظر بگیرید که استفاده مداوم شخصی با وزنی بالاتر از حد استاندارد، باعث خراب شدن زودهنگام و فرسودگی سریع می‌شود. اگر دستگاه شما به دلیل رعایت نکردن وزن دچار آسیب شود، باید گفت که در صورت ضمانت داشتن، هیچ مسئله‌ای پشتیبانی نمی‌شود.

داشتن چراغ

بعضی اسکوترها دارای چراغ‌هایی روی دستگاه خود به منظور روشن کردن مسیر جلو هستند. حالا تعدادی از این‌ها فقط قابلیت روشن کردن سطح کوچک و تعدادی همانند چراغ اتومبیل می‌توانند سطح بیشتری را روشن کنند. اگر از اسکوتر بیشتر در شب‌ها یا محیط‌های تاریک استفاده می‌کنید، داشتن چراغ روی دستگاه می‌تواند مزیتی برای شما باشد.

میزان صدا

بعضی اسکوترها در هنگام فعالیت صدای سوت یا چیزی شبیه به آن را از خود پخش می‌کنند. این صدای تولیدی می‌تواند دو دلیل داشته باشد: یا به دلیل کیفیت نامناسب اسکوتر است یا اینکه ویژگی ذاتی آن بوده که نشان از فعال بودن دستگاه را دارد. البته یک صدای دیگری هم مطرح است. بعضی اسکوترهای حرفه‌ای در هنگام واکنش به یک عملی مانند ترمز کردن یا برخورد چرخ با مانع، صدایی را تولید می‌کنند. اگر محیط شما تاریک یا خیلی صاف نیست، داشتن چنین قابلیتی می‌تواند مزیت عالی برای افراد باشد.

توان و باتری

اسکوتر ساده که اصلاً با باتری کار نمی‌کند. همان نیروی انسانی برای عملکرد آن کافی است؛ اما در اسکوتر برقی از موتور و باتری استفاده می‌شود که باتری آن باید بعد از هر بار تمام شدن، به طور کامل شارژ شود. بیشتر باتری‌های اسکوتر برقی دارای توان بین 500 تا 2000 وات هستند؛ اما نمونه‌هایی هستند که توان بیشتر تا 6 هزار هم تولید می‌کنند. اگر قرار است که شما از اسکوتر برقی زیاد استفاده کنید و سطحتان شیب نسبتاً بالای هم دارد، باید به دنبال باتری با توان بیشتری باشید؛ اما برای نمونه‌های معمولی، همان خرید باتری با حالت کم هم توصیه می‌شود.
 
عوامل دیگری هم می‌توان معرفی کرد؛ اما باید گفت که این‌ها مهم‌ترین موارد بوده که هر شخصی برای خرید باید آن‌ها را در نظر بگیرد.
 

پیام ها و نظرات