سلام دوست من وقت بخیر

راهنمای خرید سشوار

راهنمای خرید سشوار

>


وقتی قصد خرید یک سشوار را دارید، به چه عواملی بیشتر از همه دقت می‌کنید؟ در حقیقت کدام ویژگی‌ها برای شما اهمیت دارد؟ قدرت؟ امکانات؟ یا ظاهر؟ اگر برای شما قدرت بالا مهم باشد، چندین برند مختلف وجود داشته که قدرت بسیار بالایی در بیرون دادن هوا دارند. در چنین مواقعی انتخاب سخت می‌شود. در چنین مواقعی باید به بررسی دیگر موارد بپردازید؛ اما دقیقاً به کدام موارد؟ فهرست اولویتی باید چگونه باشد؟

در این مقاله ما قصد داریم تا در خصوص همین موارد یعنی نکات و راهنمای خرید سشوار با شما صحبت کنیم. در این مقاله هم مانند نمونه‌های قبلی فقط به بررسی موارد اصلی می‌پردازیم. سعی می‌کنیم تا با زبانی خیلی ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی اطلاعات اصلی را به شما بدهیم.
 

نکات خرید سشوار


به چه موارد کلی در خرید سشوار باید دقت کنیم؟

یک کاربر عادی در حالت کلی به سه مورد بیشتر از همه در خرید سشوار اهمیت می‌دهد:

1- استفاده آسانی داشته باشد.

2- راحت در دست جای بگیرد.

3- وزن سبکی داشته باشد.

برخلاف تصور اولیه هر شخصی، امکانات یا تکنولوژی به کار رفته و به روز بودن آن‌ها در خرید سشوار اهمیت زیادی ندارند. در حقیقت هر موقع سه مورد بالا مناسب بودند، آنگاه خریدار به سراغ بررسی دیگر موارد می‌رود.

آیا باید به دنبال جایگزینی و خرید نمونه جدید باشم؟

سشوار از جمله دستگاه‌هایی است که اگر برند خوب و باکیفیت آن را خریداری کنید تا سال‌ها می‌تواند برای شما کار کند؛ اما یک واقعیت را باید قبول کنید. سشوارها از هوای بیرون استفاده کرده و بعد از عبور از المنت‌ها، آن را داغ کرده وسپس به بیرون می‌دهند. یک فیلتر در قسمت ورودی قرار دارد که جلوی گردوغبار و ذرات ریز معلق در هوا را می‌گیرد. این فیلتر در صورت استفاده مکرر کثیف می‌شود. وقتی کثیف شود، دیگر قدرت مانند گذشته را ندارد و از طرفی دستگاه داغ‌تر می‌شود. وقتی داغ‌تر شوند، احتمال سوختگی و اتصالی داخلی آن زیاد است. زمانی که سشوار شما دیگر قدرت گذشته را نداشت و با هر بار تعمیر دیگر به حالت اولیه بازنگشت، بهترین راه خرید نمونه جدید است.
 

انواع سشوار


برای خریدار معمولی و کاربری خانگی، شناخت انواع سشوار آن‌چنان اهمیت بالایی ندارد؛ اما گاهی دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

سشوار یونی

این نوع سشوار یون‌هایی با بار منفی را آزاد کرده که مولکول‌های آب با بار مثبت را می‌شکند. این نوع سشوار اصولاً برای هر نوع مو با جنس خوب و نرم قابل استفاده است؛ اما نمی‌توان برای موهای وزوزی و ضخیم به کار برد. برای همین نمی‌توان هر استایل مویی را با این سشوار خشک کرد یا حالت داد. میزان هوای گرم آزاد شده در این نوع به ماده و جنس سیم پیچی حرارتی آن بستگی دارد. این نوع سشوار برای همان موهای معمولی توصیه می‌شود؛ اما استفاده طولانی مدت می‌تواند روی کیفیت مو شما اثر منفی بگذارد.

سشوار سرامیکی

این نوع از سشوار یونی ارزان‌تر هستند. این نوع دارای یک پوشش سرامیکی روی سیم پیچی گرمایی یا دارای ساختار داخلی پوشانده شده با خاک رس سرامیکی است. این نوع برای موهای بلند توصیه می‌شود.

تورمالین یا تیتانیوم

این دو نوع، دیگر مواد مختلفی هستند که برای پوشش داخلی سشوار استفاده می‌شوند. از آنجا که این دو از مواد بسیار خاص به حساب می‌آیند، قیمت بسیار گرانی هم دارند؛ اما باید گفت که کیفیت بسیار بالایی هم دارند. خشک‌کن نرم، سرعت 50 برابری، ایمنی بالا و قابل استفاده برای انواع موها از ویژگی‌های این نوع سشوار است.

در ادامه به طور خلاصه ویژگی‌های انواع مختلف را با هم مقایسه کرده‌ایم:

سشوار با کویل فلزی

1- قابل استفاده برای موهای نازک

2- تولید گرمای ناهموار و خشک

3- شکستگی مو در صورت استفاده مداوم و بیش‌ازحد تعریف شده

4- مناسب برای خرید اقتصادی

سشوار سرامیکی

1- مناسب برای موهای نازک

2- تولید گرمای ناهموار، ثابت و غیر مضر برای مو

3- دارای قابلیت حفظ رطوبت روی سطح مو

تورمالین یا تیتانیوم

1- مناسب برای موهای ضخیم و وزوزی

2- تولید گرمای ناهموار، ثابت و غیر مضر برای مو

3- دارای قابلیت حفظ رطوبت روی سطح مو

4- قیمت بسیار بالا در خرید

البته سشوارها از نظر انواع به دسته‌های دیگر هم تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی بالا بر اساس جنس بود که می‌توانید در مشخصات محصولات نوشته روی جعبه و حتی در جدول مربوطه سایت‌ها مشاهده کنید؛ اما نوع دیگر بر اساس کاربرد استفاده است.

سشوارهایی دستی که رایج‌ترین و پرکاربردترین نمونه است. اندازه این‌ها از خیلی کوچک یا مسافری شروع شده تا بزرگ که در خانه‌ها استفاده می‌شود. مسلماً باید اول از همه هدف استفاده خود را تعیین کنید. اینکه اگر برای مسافرت می‌خواهید، خرید نمونه مسافری توصیه می‌شود و اگر برای منزل می‌خواهید، نمونه خانگی باید خریداری کنید. حالا در ادامه ویژگی‌های مورد انتظار هرکدام را می‌نویسیم. اگر برای سالن آرایش می‌خواهید، باید به دنبال نمونه سالنی باشید. این مدل‌ها دارای قدرت بیشتری هستند. هرچند که شاید وزنشان بالاتر باشد؛ اما قابلیت‌های زیادی دارند. اگر برای مکان‌هایی مانند استخر می‌خواهید که سشواری هم داشته باشد، نمونه متصل به دیوار می‌شود. در واقع برای مکان‌هایی که مصرف سشوار بالاست و هرکسی به دنبال استفاده از آن است، این مدل بهترین گزینه خواهد بود.
 

دیگر ویژگی‌های مورد بررسی برای خرید سشوار

 
راهنمای خرید سشوار
 
 

وات سشوار


مورد بعدی که در خرید سشوارها اهمیت پیدا می‌کند، قدرت سشوارها است که با وات مشخص می‌شود. هرچه وات بیشتر باشد، کارایی دستگاه بیشتر است. وات‌ها از 1000 تا 3500 است. قدرت 1000 وات برای سشوارهای پایه است. همه امکانات این مدل‌ها در پایه‌ترین حالت خود قرار دارد. هرچه وات بالاتر می‌رود، دمای گرمای تولید شده هم بیشتر می‌شود که می‌تواند برای موهای حساس و نازک مناسب نباشد. اگر قصد خرید برای سالن را دارید، خرید وات‌های بالاتر توصیه می‌شود.
 

قیمت سشوار


قیمت سشوار را واقعاً نمی‌توان در خصوص راهنمای خرید مطرح کرد. فقط در جمله به شما می‌گوییم که نمونه‌های ساده و با امکانات پایه قیمت پایین‌تری نسبت به نمونه‌های حرفه‌ای دارند.
 

سبک وزن بودن


موردی دیگری که در بالا هم به آن اشاره کردیم، وزن سشوار است. وزن سشوار هرچه سنگین‌تر باشد، بعد از مدتی در دستتان احساس خستگی خواهید کرد. البته اگر برای خانه می‌خواهید و استفاده‌تان خیلی کم است، وزن سنگین اهمیتی ندارد. البته برای نوع‌های خانگی، بیشترشان وزن سبک دارند. وزن بیشتر برای کاربری سالنی اهمیت پیدا می‌کند. به هرحال نمونه‌های پیشرفته و با امکانات بالا وزن سنگین‌تری نسبت به نمونه‌های خانگی دارند.
 

کلیدهای سشوار


کلیدهای هر نوع سشواری باید در دسترس باشند. یک سشوار نه باید این‌قدر کلید داشته باشد که استفاده از آن را برای خریدار و پیچیده کند و نه دیگر خیلی ساده که امکانات به روز و مورد نیاز را هم به خوبی پشتیبانی نکند.

یکی از کلیدهای مهم مربوط به تنظیم گردش هوا و میزان باد گرم و سرد است. نمونه‌های پیشرفته دارای حالت سه سرعت کم، متوسط و زیاد هستند. همچنین دارای کلیدهای مختلف برای چرخش متفاوت سشوار هستند.
 

سری سشوار


مسئله بعدی سری سشوار است. سری سشوار نوع حالت و بیرون آمدن هوای بیرون را مشخص می‌کند. اگر موهای بلند و پرپشتی دارید، باید به دنبال سری باشید که حال گرد بوده و باد را در یک محوطه به بیرون هدایت کند. اگر قصد حالت دادن به یک بخش خاص مانند جلو را دارید، باید از سری با حالت تیزی استفاده کنید. خوشبختانه این روزها در تمامی جعبه‌های سشوارها، تمامی سری‌های کاربردی نیز قرار داده می‌شود. پس خیلی لازم نیست که نگران این مسئله باشید. در مشخصات هر محصول قبل از خرید می‌توانید اقلام همراه را بررسی کنید.
 

میزان صدای تولیدی


کارخانه‌های تولید و عرضه انواع سشوارها به در حال حاضر بیشتر به سمتی می‌روند که دستگاه‌های آن‌ها صدای کمتری داشته باشند. در حال حاضر باید قبول کنیم که سشوار بدون صدا نمی‌شود. به هر حال اگر در اتاق شما افراد دیگری هم هستند و به دنبال نمونه بی‌صدا هستید، باید به دنبال نمونه کم‌صدا باشید. کم‌صدا بودن ارتباطی باکیفیت ضعیف ندارد. اتفاقاً مدل‌های پیشرفته صدای کمتری تولید می‌کنند.
 

طول سیم


طول سیم را خیلی از خریداران در همان اول در نظر نمی‌گیرند. البته نمونه‌های جدید دارای سیم بلندی هستند؛ اما باید هدفتان را هم در همان ابتدا در نظر بگیرید. اگر قصد استفاده برای سالن‌ها را داشته یا فاصله پریز تا آینده زیاد است، بهتر است که به دنبال نمونه‌ای باسیم بلند باشید.

خیلی موارد دیگری هم وجود دارند که باید در خرید سشوار در نظر بگیرید؛ اما خیلی راحت به شما بگوییم که جز این‌ها، موارد دیگری هم اهمیت ندارند.

مطالب مرتبط:

ماشین لباسشویی چیست و چه تکنولوژی هایی دارد؟
ویژگی‌های ساندبار خوب
نکات خرید فن
نکات خرید سماور گازی یا برقی
نکات خرید آبمیوه گیری
راهنمای خرید یخچال
راهنمای خرید جاروبرقی

پیام ها و نظرات