سلام دوست من وقت بخیر

سامسونگ پردازنده Exynox 2200 را عرضه کرد

سامسونگ پردازنده Exynox 2200 را عرضه کرد

>

سامسونگ در سال 2019 آغاز همکاری خود را با AMD اعلام کرد تا بتواند از پردازنده‌های گرافیکی آن برای گوشی هوشمند خود با پردازنده اگزینوس استفاده کند. حالا بعد از چند سال انتظار، اول محصول سامسونگ با نام پردازنده Exynos 2200 معرفی شد.

اگزینوس 2200 دارای طراحی 4 نانومتری و هسته‌های پردازنده Armv9 جدید است. ساختار هسته شبیه به آخرین SoC های مدیاتک و کوالکوم است. در حقیقت سه خوشه هسته دارد که شامل خوشه با یک هسته Cortex-X2، خوشه با سه هسته Cortex-A710 و خوشه با چهار هسته Cortex-A510 است. البته هنوز سامسونگ جزئیاتی در خصوص کلاک یا حافظه نهان و همچنین فرکانس آن منتشر نکرده است.

سامسونگ در چیپ های پردازنده جدید خود از پردازشگر گرافیکی Xclipse 920 استفاده کرده که با استفاده از هسته‌های گرافیکی RDNA2 شرکت AMD قدرت می‌گیرد. البته در این مورد هنوز هم اطلاعات رسمی در خصوص کلاک یا تعداد هسته‌های مورد استفاده چیزی گفته نشده است؛ اما از فناوری ردیابی پرتو مبتنی بر سخت افزار و نرخ سایه زنی متغیر پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این سامسونگ اعلام کرده است که این پردازنده گرافیکی از فناوری Amigo برای کنترل و بهینه کردن مصرف انرژی در کل پردازنده پشتیبانی می‌کند.

باید این نکته را هم اضافه کرد که هسته‌های RDNA2 در حقیقت همان فناوری هستند که در کنسول‌های نسل فعلی مانند PS5 و Xbox استفاده می‌شوند. البته تعدادها هسته کمتر و سرعت ساعت کاهش داشته است.

مدیر اجرایی AMD بیان کرده است که پردازنده گرافیکی Xclipse سامسونگ اولین نتیجه از چندین نسل‌های برنامه‌ریزی‌شده گرافیک‌های RDNA شرکت AMD در SoC های اگزینوس است. به نظر می‌رسد که ما شاهد چیپست های بیشتری از اگزینوس در آینده خواهیم بود.

نکته آخر اینکه به نظر می‌رسد که با استفاده از این چیپست، شاهد انقلابی در ثبت تصاویر با استفاده از دوربین گوشی باشیم. این مدل می‌تواند از دوربین 200 مگاپیکسلی و 108 مگاپیکسلی با سرعت 30 فریم در ثانیه یا دوربین‌های دوگانه 64+36 مگاپیکسلی با سرعت 30 فریم در ثانیه پشتیبانی کند. همچنین در بخش دوربین فیلم‌برداری از ضبط 4K با سرعت 120 فریم در ثانیه، HDR و 8K با سرعت 30 فریم در ثانیه پشتیبانی می‌کند.
 
 

پیام ها و نظرات