سلام دوست من وقت بخیر

بزرگترین هواپیما تاریخ به پرواز درامد

بزرگترین هواپیما تاریخ به پرواز درامد

>

عمرِ پل آلن هم، بنیانگذار مایکروسافت آنقدر به دنیا نبود که شاهد عملی شدن یکی از ایده‌های او در قالب پرواز هواپیمای غول پیکر استراتولانچ باشد.

استراتولانچ که نام بزرگترین هواپیمای تاریخ را یدک می‌کشد بعد از مدت‌ها توسعه و آزمایش نهایتا در «پایگاه هوایی موهاوی» به پروار درآمد. این پرواز آزمایشی راس ساعت ۱۰:۰۰ به وقت محلی شروع شده و ۲.۵ ساعت به طول انجامید. طی این مدت استراتولانچ با حداکثر سرعت ۳۰۴ کیلومتر بر ساعت به بیشینه ارتفاع ۱۷۰۰ پایی رسید. «جودی الن»، مدیر کمپانی وولکان پس از پرواز ذکر کرد: «همه می دانیم که اگر پل شاهد این موفقیت تاریخی بود، احساس غرور می کرد».

این غول آهنی دارای شش موتوره با ۲۸ چرخ، دو کابین مجزا، ۷۳ متر طول و بال هایی به طول ۱۱۷ متر از یک زمین فوتبال بزرگتر است. استراتولانچ با بیش از ۲۲۶ تن وزن دقیقاً دو برابر هواپیمای غول پیکر  H-4 Hercules است و در عین حال می‌تواند تا ۵۹۰ تن بار را حمل کند.در واقع این پرنده تنها برای رکوردشکنی طراحی نشده و هدف اصلی از توسعه آن ایجاد یک سکوی پرتاب در میان آسمان بوده است. به عبارت دیگر راکت های سبک و محموله هایی از قبیل ماهواره به میانه دو کابین استراتولانچ متصل می‌شوند، سپس خلبان هواپیما را تا ارتفاع مشخصی بالا برده و بار را رها می‌کند که نسبت به روش‌های فعلی بسیار مقرون به صرفه تر است.

طی این پرواز آزمایشی خلبان‌ها لیست بلندبالایی از وظایف و عملکردها را آزمایش کردند که شامل مانورهای کنترل پرواز و تمرین فرود می‌شد. برنامه‌های این شرکت به توسعه بزرگترین هواپیمای تاریخ ختم نمی‌شود و از توسعه دو راکت و فضاپیمای اختصاصی و عمری طولانی برای انتقال بار و مسافر به مدار زمین خبر داده اند.

 

/ دیجیاتو

پیام ها و نظرات