سلام دوست من وقت بخیر

مهم‌ترین ویژگی‌های صندلی کامپیوتر خوب چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌های صندلی کامپیوتر خوب چیست؟

>

حدود 20 سال پیش اگر می‌خواستید که به دنبال خرید یک صندلی کامپیوتر خوب باشید، فروشنده‌ها به آن صورت اطلاعاتی نداشتند تا شما راهنمایی کنند. از نظر آن‌ها داشتن همان ویژگی‌های صندلی اداری برای خریداران کفایت می‌کرد. از طرفی هم دست خریدار خیلی در انتخاب مدل باز نبود؛ اما امروزه همه چیز عوض شده است. صندلی‌های کامپیوتر بسیار حرفه‌ای در بازار وجود دارند. صندلی‌هایی که هر کدام برای گروه خاصی از کاربران طراحی شده‌اند. همین زیاد شدن مدل انتخابی چه در ظاهر و در حالت آرگونومی انتخاب را برای کاربران بسیار سخت کرده است. با اینکه سخت‌تر شده؛ اما روش‌هایی وجود دارند تا شما بتوانید با استفاده از آن‌ها بهترین مدل صندلی را انتخاب کنید. ما در ادامه این مقاله چند نکته مهم برای انتخاب و خرید صندلی کامپیوتر را برای شما نوشته‌ایم.
 

نکات خرید صندلی کامپیوتر


ارتفاع صندلی کامپیوتر اولین مسئله‌ای است که باید مورد توجه قرار بگیرید. ممکن است که شما تنها فرد استفاده کننده از صندلی نباشید. افراد دیگر مانند اعضای خانواده یا همکاران (بعد از رفتن شما از شرکت) از صندلی استفاده کنند. از آنجا که قد هر کسی متفاوت است، از این رو باید ارتفاع صندلی برای همه قابل تنظیم باشد تا صورت فرد دقیقاً روبروی صفحه مانیتور قرار بگیرد. بهترین ارتفاع صندلی کامپیوتر بین 40 تا 53 سانتیمتر است.

کمر ما به صورت طبیعی دارای انحنا است. این انحنا در صورت نشستن مداوم و طولانی مدت روی صندلی کامپیوتر با پشتی صاف می‌تواند باعث کمر درد شود. بهترین راه جلوگیری پر کردن قوسی کمر است. اول از همه باید صندلی دارای ساختار منحنی در پشت خود باشد. اگر این ساختار به صورتی که نمی‌تواند کامل پشت شما را در بربگیرد، بهترین خرید پشتی روی صندلی است تا حداقل این فضا را پر کند.

عرض و عمق صندلی باید به صورتی باشد که بدن شما به راحتی روی آن جا بگیرید. به عبارتی دیگر هیچ مشکلی در چرخش یا جابه‌جایی کم به دلیل کوچک بودن صندلی نباید داشته باشید. از نظر عرض، باید حداقل یک مشت بین بدن شما و دستگیره فاصله باشد. همچنین از نظر عمق هم باید فاصله 2 تا 10 سانتیمتری از زانو تا جلوی صندلی در نظر گرفته شود.

جنس صندلی خیلی مهم است. بهترین جنسی که می‌توانیم برای خرید توصیه کنیم، پارچه‌ای است. جنس چرمی به ویژه چرم‌های مصنوعی به دلیل زیاد نشستن می‌تواند باعث مشکلی از تعریق زیاد در پشت شما شود. همچنین اینکه زودتر از حالت پارچه‌ای خراب می‌شوند و آسیب می‌بینند.

پشتی قابل تنظیم مورد دیگری است که باید در خرید صندلی کامپیوتر به آن دقت داشته باشید. منظور از پشتی قابل تنظیم بیشتر به معنای حرکت کردن یا قفل شدن آن است. اینکه صندلی بتواند در مواقعی به راحتی جلو و عقب شود و در مواقعی دیگر با استفاده از مکانیسم قفل، جلوی حرکت آن را بگیرید. همچنین اینکه پشتی آن از لحاظ ارتفاع باید قابل تنظیم باشد؛ یعنی بر اساس قد شخص بتواند بلندتر یا کوتاه‌تر شود.

بازوی صندلی خیلی مهم است که داشتن دو ویژگی را در آن باید دقت داشته باشید. اول از همه اینکه بازو باید حالت تورفتگی و نرم باشد. حالت تورفتگی به این دلیل بازو باید مدت زمان زیادی روی آن باشد. قوس به داخل باعث قرارگیری راحت بازو می‌شود. همچنین باید از جنس نرم هم باشد تا آسیبی به بازویی نرساند. همچنین اینکه ارتفاع آن باید قابل تنظیم باشد. به عبارتی ارتفاع بازویی باید به صورتی باشد تا دست هم‌راستای با میز قرار بگیرد. افتادن زانو یا بلندتر بودن آن از سطح می‌تواند در ادامه استفاده مشکلات فیزیکی برای سلامتی دست به وجود بیاورد.

چرخ صندلی خیلی مهم است. کیفیت چرخ باید به صورتی باشد که فرد بدون ایستادن و زحمتی بتواند آن را روی سطح جابه‌جا کند. اگر سطح کف سرامیکی است، بهتر است که جنس چرخ نرم باشد؛ اگر صندلی روی فرش است، توصیه می‌شود که از جنس سخت برای چرخ خود استفاده کنید. به هرحال در هر دو مورد باید چرخ‌ها به راحتی و بدون هیچ مشکل و اصطکاکی جابه‌جا شوند.

صندلی کامپیوتر باید قابلیت چرخش آسان و سریع داشته باشید؛ برای مثال، فرض کنید که اگر بخواهید تا کاغذی را از روی میز کناری خود بردارید، کشاندن صندلی به آنجا خیلی سخت خواهد بود. پس بهتر است که قابلیت چرخان سریع همراه با چرخ‌های مناسب داشته باشد تا کاربر در هنگام استفاده به مشکلی برنخورد. در حقیقت صندلی باید به صورتی باشد که فرد بتواند به راحتی یک دور کامل بچرخد.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که به صندلی کامپیوتر نباید به چشم وسیله ساده نگاه کنید. روی این صندلی قرار است که شما حداقل 8 ساعت بنشینید. یک ایراد کوچک در دراز مدت می‌تواند باعث مشکلات فیزیکی زیادی روی بدن شما شود.

مطالب مرتبط:

چگونه یک میز تلویزیون مناسب خریداری کنیم؟
یک میز ناهارخوری خوب چه ویژگی هایی دارد؟ 

پیام ها و نظرات