سلام دوست من وقت بخیر

مهم‌ترین ابزارآلاتی که برای تعمیر وسایل خانه نیاز دارید

مهم‌ترین ابزارآلاتی که برای تعمیر وسایل خانه نیاز دارید

>

این روزها دیگر دست به آچار بودن، حرفه جدا و تخصصی نیست، بلکه ضروری به نظر می‌رسد. البته قرار نیست که شما قادر باشید تا همه چیز را تعمیر کنید؛ اما حداقل دیگر باید بتوانید تا حدی با بررسی دقیق دستگاه جلوی بروز مشکلات بیشتری را بگیرید؛ اما باید گفت که این چالش یا مشکل جدی به حساب نمی‌آید. مسئله اصلی اینجاست که بعضی افراد از ابزارآلات نامناسب و حتی غیراستاندارد استفاده می‌کنند. تعدادی هم نمی‌دانند که چه وسایلی را هم باید داشته باشند. متأسفانه یکی از مهم‌ترین دلایلی که دستگاه‌ها در تعمیر خودسر افراد بیشتر آسیب می‌بیند، همین استفاده از ابزارآلات غیرایمن و نامتناسب است. در این بین، تعدادی هم فقط پیچ گوشتی را می‌شناسند.

در این مقاله ما مهم‌ترین ابزارآلاتی که برای تعمیر وسایل خانه باید داشته باشید، برای شما نوشته‌ایم. البته فقط داشتن این وسایل مهم نیست، بلکه لازم است که چگونگی کار با آن‌ها را هم یاد بگیرید.
 

ابزارآلات تعمیر وسایل خانگی

 
 

انواع پیچ گوشتی


اولین گام این است که وسایل باید باز شوند؛ اما چگونه؟ با استفاده از پیچ گوشتی. حالا مسئله اینجاست که ما در بازار با انواع پیچ‌های مختلفی روبرو هستیم؛ پیچ‌های دو سو و چهارسو در اندازه متفاوت. آیا می‌توان برای همه پیچ‌ها، یک پیچ گوشتی جداگانه خریداری کرد؟ مسلماً چنین چیزی دیگر اگر الآن امکان‌پذیر نیست. بهترین راه خرید جعبه ابزار مربوط به انواع پیچ گوشتی است. این جعبه ابزارها از نوع ساده تا حرفه‌ای در بازار وجود دارند. در این جعبه‌ها، یک دسته پیچ گوشتی با چند سری وجود دارد که شما می‌توانید هرکدام را متناسب با پیچ به دسته وصل کرده و از آن استفاده کنید. حداقل اینکه یک پیچ گوشی دوسو و چهارسو با اندازه متوسط داشته باشید.

فازمتر

فازمتر مهم‌ترین ابزاری است که باید داشته باشید؛ کاربرد این وسیله کوچک قبل از پیچ گوشتی است. اول از همه شما باید مطمئن شوید که برقی در سیستم وجود ندارد. بسیاری از اتفاقاتی که برای افراد و حتی وسیله‌شان می‌افتد، رعایت نکردن همین مسئله است. خیلی کم پیش می‌آید که برق موجود در دستگاه‌های خانگی کوچک باعث مرگ شود؛ اما تجربه بسیار تلخی را برای فرد رقم خواهد زد. حتماً از کیفیت فازمتر خود مطمئن شوید و بعد اقدام به تعمیر و باز کردن دستگاه کنید.

تیغه و سیم‌چین

استفاده از تیغه‌هایی شبیه به تیغه‌های موکت بری گاهی لازم می‌شود. گاهی باید برچسبی کنده شود، پلاستیکی یا روکشی بریده شود و حتی سیم کنده شود، تیغه در اینجا کاربردی خواهد بود. البته برای جدا کردن سیم، بهترین وسیله سیم‌چین است. به هر حال حتماً همراه خود تیغه یا کاردک و سیم‌چینی برای بریدن سیم داشته باشید. نکته اصلی و مهم اینکه حتماً دسته‌این وسایل پلاستیکی باشد. اگر پلاستیک دسته به هر دلیلی کنده شده بود، یک نمونه جدید خریداری کرده یا با وسایلی خودتان روکشی درست کنید.

پیچ و مهره

سعی کنید دسته‌ای از پیچ و مهره همراه خود جمع آوری یا خریداری کنید. البته خرید انواع پیچ و مهره برای یک فرد خانگی به صرفه نیست. برای همین بهتر است که بعد از هر تعمیر دستگاه، پیچ و مهرهای سالم را نگه دارید. همچنین در خرید بعضی وسایل جدید، همیشه تعدادی پیچ و مهره یدکی وجود دارد. این قطعات ریز را در یک جعبه ابزار خود نگه دارید و دور نیندازید. البته می‌توانید از فروشگاه‌های ابزارآلات، تعدادی پیچ و مهره در اندازه‌های مختلف خریداری کنید. بسته‌های کوچک برای وسایل خانه وجود دارند.

انواع آچار و دم باریک

مهم‌ترین آچاری که هر کسی باید در خانه خود داشته باشد، آچار فرانسه است. دیگر آچارها مانند شلاقی و غیره هم کاربرد خاصی دارند. البته داشتن آن‌ها ضرری ندارد. به هرحال، همه پیچ‌ها را نمی‌توان با آچار فرانسه باز کرد. جعبه ابزارهای مخصوص آچار زیادی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید تهیه کنید. نمونه‌های ساده و کوچک آن بیشتر کاربری خانگی دارند. در حقیقت اهمیت آچار به اندازه پیچ گوشتی است. حتماً این عبارت را شنیده‌اید: آچار و پیچ گوشتی. فقط اینکه برای خرید آچار حتماً به دنبال نمونه‌های باکیفیت باشید؛ به سراغ مدل‌های چینی نروید.

دم باریک هم دیگر وسیله ضروری است که باید در جعبه ابزار خود داشته باشید. گاهی می‌خواهید پیچ ریزی را باز کرده یا ببندید، سیمی را حالت دهید یا زائده‌ای را از داخل دستگاه بردارید، در اینجا دم باریک بهترین وسیله خواهد بود. فقط دم باریک را با سیم‌چین اشتباه نگیرید. دم باریک دارای یک سر دراز و طولانی است؛ اما سر سیم‌چین کوتاه است که فقط برای بریدن سیم استفاده می‌شود.

دستکش

از دید خیلی از افراد دستکش اصلاً وسیله ضروری نیست. حتی یک وسیله فانتزی به حساب می‌آید. تصور بسیاری از کاربران خانگی این است که دستکش برای فعالیت‌های صنعتی بزرگ استفاده می‌شود و برای کارهای خانگی نیازی نیست. در حقیقت برعکس، باید در انجام کارهای خانگی حتماً یک دستکش داشت. اول از همه دستکش باعث جلوگیری از زخم شدن دستتان می‌شود. دوم اینکه احتمال برق گرفتگی به ویژه در تعمیر و بررسی دستگاه‌های بزرگ کاهش می‌دهد. سوم اینکه بعضی از دستکش‌ها دارای فضایی هستند که می‌توان انواع پیچ را به آن‌ها وصل کرد. حداقل برای حفظ ایمنی و جلوگیری از آسیب به دستتان هم که شده، از یک جفت دستکش ساده و کاری استفاده کنید.

لنت

لنت‌های سیاه و سفید یکی از کاربردتری وسایل هستند. برای بستن دو سیم، بستن کناره لوله‌های آب و هرجایی که فکرش را بکنید، می‌توانید از لنت استفاده کنید. فقط خیلی مهم است که لنتتان باکیفیت باشد؛ یعنی به راحتی چسبیده و بعد از مدتی یا تماس با آب از همه باز نشود.

چند نکته مهم

در خرید ابزارآلات خیلی دقت کنید. اول از همه از فروشگاه‌های فیزیکی یا اینترنتی معتبر محصولات خود را خریداری کنید؛ دوم اینکه به دنبال محصولات برند با ضمانت معتبر باشید.

به تعداد خریداری کنید. شما برای تعمیر وسایل خانگی می‌خواهید. در این حالت تعداد استفاده بسیار کم است؛ اما حداقل می‌دانید که ابزارآلات را به تعداد لازم خریداری کرده‌اید.

حتماً یک جعبه ابزار مناسب برای قرار دادن وسایل به ویژه پیچ و مهره‌ها داشته باشید.

قبل از خرید، حتماً کار با آن‌ها را یاد بگیرید.


مطالب مرتبط:

معرفی انواع پیچ گوشتی
راهنما و نکات خرید و انتخاب نردبان
با انواع مختلف دریل آشنا شوید
 

پیام ها و نظرات