سلام دوست من وقت بخیر

مزیت‌های UPS چیست؟

مزیت‌های UPS چیست؟

>

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) وسیله الکترونیکی است که برق را از پریز دریافت و در خود ذخیره می‌کند تا در صورت نبودن برق بتواند از انرژی ذخیره شده استفاده کند. باید گفت که یو پی اس به عنوان یک واحد حفاظتی سیستمی شناخته و استفاده می‌شود. بسته به نیاز برق، دو نوع UPS وجود دارد: آماده به کار و تعاملی. هر دو بسته به نوع کاربردشان و با توجه به مزیت‌های خود این روزها در مراکز مانند ساختمان‌های اداری، دانشگاه‌ها، فروشگاه‌ها و غیره استفاده می‌شود. حالا اگر در محیطی مانند دانشگاه و بانک از وسایل الکترونیکی و حیاتی مانند کامپیوتر بیشتر از همه استفاده می‌شود، وجود حداقل یک نوع بیشتر از همه ضروری است.

با توجه به اینکه در چند سال گذشته میزان شناخت مردم به UPS بیشتر شده است، شاهد افزایش استفاده از آن‌ها بوده‌ایم. البته مسلماً این شناخت بیشتر مربوط به آشکار شدن مزیت‌های یو پی اس بوده است. مسئله‌ای که در ادامه قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.
 

مزایای UPS


نصب سیستم UPS خیلی آسان است. اول از همه اینکه به فضای زیادی برای جایدهی نیاز ندارد. دوم اینکه شما فقط نیاز است تا برای تأمین انرژی، آن را به یک پریز برق وصل کنید. انرژی آن تا زمانی که برق وجود دارد، ذخیره خواهد شد. همچنین دستگاه دارای چندین پورت است که امکان اتصال چندین دستگاه مختلف را به شما می‌دهد. پس فکر نکنید که یو پی اس دستگاهی بزرگی است که باید فضای بزرگی را به آن اختصاص دهید.

UPS در هنگام قطع برق، قدرت خود را نشان می‌دهند. وجود یک یو پی اس در محل به شما این اطمینان را می‌دهد که عملکرد دستگاه‌های مهم شما در هنگام برق قطع نشود. بعضی دستگاه‌ها بسیار حساس هستند؛ ممکن است که در هنگام قطع برق آسیب جدی به ساختارشان وارد شود یا در حال محاسبه داده سنگینی هستند که باید قطع شدن انرژی می‌تواند تمام عملیات انجام شده از ابتدا را مختل کند.

وقتی UPS به دستگاهی وصل باشد و برق قطع شود، متوسط بین 6 تا 8 ساعت عملکرد دستگاه ادامه خواهد داشت. تا بعد از این ساعت هم برق مجدداً وصل خواهد شد. در بدترین شرایط که چند سال پیش برق در تابستان قطع می‌شد، باز UPSها می‌توانستند انرژی لازم برای کار را تأمین کنند و از این بابت اختلالی در کار به وجود نمی‌آمد.

یکی از مزیت‌های مهم یو پی اس، افزایش امنیت دستگاه است. بسیاری از دستگاه‌های حساس دارای بردی هستند که در صورت قطعی می‌تواند آسیب ببینند. حتی این آسیب می‌تواند در حدی باشد که برد و دیگر قطعات را بسوزانند. این ضرر فقط به دستگاه نیست. اگر هارد دستگاه در اثر همین مسئله دچار آسیب جدی شود، تمامی اطلاعات از بین خواهد رفت و باید کلی هزینه بابت برگرداندن آن‌ها کرد. در حقیقت یو پی اس یک نقش محافظت از دستگاه‌های مهم را برابر اتفاقات ناخواسته ناشی از قطع ایفا می‌کند.

UPS مدل تعاملی دارای فیلتری است که جریانات مزاحم را رد می‌کند. به عبارتی دیگر اجازه عبور اختلالات جریانی را نمی‌دهد. این ویژگی می‌تواند برای سازمان‌های بزرگ کشور بسیار مهم باشند. دستگاه‌هایی در این سازمان‌ها وجود دارند که از نظر امنیتی بسیار مهم هستند. حالا جدا از استفاده از دستگاه‌های خاص، UPS هم می‌تواند در این مسئله کمک بسزایی کند.
هزینه خرابی را کاهش می‌دهد. برق قطع شود، یعنی همه چیز از بین خواهد رفت. وقتی همه چیز از بین برود، در حقیقت انگار شما هیچ کاری انجام نداده‌اید. این می‌تواند به معنای بار هزینه اضافی باشد؛ اما وقتی UPS باشد، دیگر خبری از این مسئله نخواهد بود.

UPS فقط یک ابزار ساده برای تأمین انرژی در زمان نبود برق نیست؛ بلکه یک دستگاه مهم و حیاتی برای زنده نگه داشتن محیط است.

مطالب مرتبط:

UPS چیست؟ 

پیام ها و نظرات