سلام دوست من وقت بخیر

اشتباهاتی که نباید در خرید کارتریج انجام داد

اشتباهاتی که نباید در خرید کارتریج انجام داد

>

خرید کارتریج به نظر ساده است؛ اما همین کار ساده را هم خیلی‌ها به اشتباه انجام می‌دهند. متأسفانه اشتباهاتی که گاهی از سمت فروشنده‌ها هم روی می‌دهد. اگر شما قصد خرید کارتریج برای دستگاه پرینتر خود را دارید؛ حتماً ادامه این مطلب را مطالعه کنید. در این مقاله کوتاه مهم‌ترین اشتباهاتی که افراد در خرید کارتریج انجام می‌دهند، برای شما نوشته‌ایم.
 

اشتباهات خرید کارتریج

 
 

فقط به دنبال کارتریج‌های اورجینال نباشید


کارتریج‌های اورجینال خیلی هم خوب هستند؛ اما باید گفت که متأسفانه بسیاری از این کارتریج‌ها فقط اسم اورجینال را یدک می‌کشند. در حقیقت معلوم نیست که این کارتریج در کجا تولید شده، چه پودر یا جوهری داخل آن به کار رفته و اصلاً کیفیت بدنه چگونه است. البته اگر از فروشگاه یا سایت مطمئن خریداری کنید، حداقل خیالتان از بابت کیفیت و اصل آن راحت است؛ اما مسئله‌ای که باید گفت، کارتریج‌های طرح هم دارای کیفیت خوبی هستند و هم اینکه عمرشان نسبت به نوع اورجینال بیشتر است. نکته اصلی اینکه قیمتشان هم از نوع اورجینال کمتر است. شما چه اورجینال خریداری کنید یا طرح، بعد از دو یا سه بار شارژ کردن، باید به دنبال یک نمونه نو باشید. البته خرید نمونه اصل به ویژه نوع رنگی برای کاربری‌های بسیار خاص مانند دفترهای فنی توصیه می‌شود؛ اما برای کاربری‌های دیگر اگر اصل پیدا نشد، همان طرح هم مناسب خواهد بود.

کارتریج را به اشتباه خریداری می‌کنید


برای هر مدل پرینتری باید از کارتریج مخصوصی استفاده کرد. در مدل‌های سیاه و سفید ساده مانند پرینترهای کانن و اچ پی می‌توان از کارتریج همدیگر استفاده کرد؛ اما برای دستگاه‌های با چاپ رنگی، باید روی این مسئله دقت زیادی کرد. ظاهر آن‌ها خیلی شبیه به هم است؛ اما از نظر ساختار فنی با هم تفاوت دارند. خرید کارتریج اشتباه نه تنها باعث می‌شود تا دستور پرینت اجرا نشود، بلکه احتمال آسیب به دستگاه را هم زیاد خواهد کرد.
 

به دنبال دستگاه ارزان نباشید


دستگاه‌های ارزان قیمت که قابلیت چاپ رنگی، از یک کارتریج برای جای دادن سه رنگ به جای سه کارتریج رنگی استفاده می‌کنند. در نگاه اولیه، کاملاً به صرفه است؛ اما باید گفت که وقتی یکی از رنگ‌ها تمام یا خراب شود، شما باید کل کارتریج را عوض کنید. در صورتی که دو رنگ دیگر هنوز در مخزن وجود دارند و مشکلی در چاپ ندارند. در حقیقت شما باید دو رنگ دیگر را هم دور بریزید. در صورتی که دستگاهتان قابلیت استفاده سه کارتریج رنگی را داشته باشد، در صورت خراب شدن یکی، دو رنگ دیگر تأثیر نخواهند پذیرفت. بعد اینکه عمرشان هم طولانی‌تر خواهند بود. به این صورت هزینه کمتری را هم در حالت کلی پرداخت خواهید کرد.
 

تعداد کارتریج زیادی خریداری می‌کنید


باید گفت که کارتریج وقتی استفاده نشود، به اصلاح پودر داخل آن خشک و غیرقابل استفاده خواهد شد. البته اگر تعداد پرینت‌های شرکت یا دفتر شما زیاد است، خرید تعداد کارتریج زیاد یا به اندازه به هر حال توجیهی دارد؛ اما وقتی قرار است که شما هر ماه یک بار کارتریج خود را شارژ یا عوض کنید، در صورتی که چند عدد کارتریج داشته باشید، استفاده نکردن از آن‌ها در درازمدت باعث خراب شدنشان خواهد شد.
 

نوع دست دوم خریداری کنید


به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی به سراغ کارتریج دست دوم نروید. مطمئن باشید که اگر کارتریجی خوب کار کند، فرد قبلی از آن استفاده خواهد کرد. کارتریج وسیله مصرفی است و در صورت استفاده مکرر نه تنها پودر آن تمام شده، بلکه قطعات داخلی آن هم دچار استهلاک می‌شوند و باید هر چند وقت یک بار عوض شوند. کارتریجی هم که دو قطعه‌اش عوض شود، دیگر آن کارایی و کیفیت قدیمی را نخواهد داشت.

نتیجه‌گیری

اشتباهاتی که اغلب در خرید کارتریج انجام می‌دهند، بسیار ساده است؛ اما خیلی‌ها به همین موارد ساده از جمله خرید مدل دست دوم، توجه نکردن به تناسب آن با دستگاه و داشتن بیش از حد از نیاز توجه ندارند. مواردی که در این مقاله نوشته‌ایم، هر کسی باید در هنگام خرید و تهیه کارتریج دست دوم در نظر بگیرد.


مطالب مرتبط:

آشنایی با انواع کارتریج پرینتر
تفاوت بین پرینتر تک کاره و چندکاره؟ کدام یک را بخریم؟
با انواع پرینتر آشنا شوید
چگونه از پرینتر خود نگهداری کنیم؟
بهترین پرینترهای سال 2021

 

پیام ها و نظرات