سلام دوست من وقت بخیر

بارکدخوان قلمی چیست؟

بارکدخوان قلمی چیست؟

>

بارکدخوان قلمی از یک نور منبع و فوتودیود تشکیل می‌شود که در کنار یکدیگر در نوک قلم قرار دارند. برای خواندن بارکد، کاربر باید نوک آن را روی بارکد گرفته و با سرعت یکسانی تا انتها حرکت دهد. در این حرکت، فوتودیود هر میله و فضای خالی را می‌خواند. میله‌ها را نور را جذب و فضای سفید نور را منعکس می‌کنند. این جذب و انعکاس باعث ایجاد موج و الگویی در دستگاه بارکدخوان می‌شود. این موج به اسکنر دستگاه فرستاده شده و بعد رمزگشایی می‌شود. البته برای رمزگذاری هم به همین صورت اقدام می‌شود؛ یعنی بارکد خوانده شده و بعد در سیستم ذخیره می‌شود. بعد با دوباره خواندن آن، رمزگشایی خواهد شد. این تعریف و کارکرد ساده‌ای است که شما می‌توانید از دستگاه بارکدخوان قلمی پیدا کنید.
 

اما دقیقاً این دستگاه چیست و چگونه کار می‌کند؟


بارکدخوان قلمی دستگاهی شبیه به خودکار است که شما آن را روی بارکد برای رمزگشایی می‌گیرید. کوچک بودن این دستگاه برای آن‌هایی که در بخش انبار یا شلوغ کار می‌کنند، می‌تواند بهترین گزینه برای خرید باشد. به عبارتی افرادی که باید در طول بخش انبار زیاد رفت‌وآمد کنند و هر سری برای بررسی درست بودن یا نبودن کالا، آن را بخوانند.

همانطور که در بالا هم نوشتیم، اسکنر بارکدخوان قلمی از دو بخش منبع نور و فوتودیود تشکیل شده است. این دو در کنار هم و در سری قلم قرار دارد و فقط برای خواندن کافی است تا آن را با سرعت یکنواختی روی بارکد حرکت دهید. علت سرعت یکنواخت و آرام این است که تمامی قسمت‌ها به طور کامل خوانده شود؛ به ویژه در هنگام ثبت کالا از بارکد اهمیت زیادی دارد. بارکدها دارای میله‌های رنگی و فضای سفید بین خود هستند که این دو شبیه به 1 و 0 عمل می‌کند. نور از طریق ال ای دی روی بارکد تابانده می‌شود و فوتودیود وظیفه اندازه‌گیری آن را بر عهده دارد. با ثبت بارکدها یک الگویی موج به وجود می‌آید که این الگو در سیستم ذخیره می‌شود.
 

ویژگی‌های یک بارکدخوان قلمی چیست؟


- بارکدخوان های قلمی موجودی دارای چندین ویژگی هستند. حالا ممکن است که این ویژگی‌ها مشترک یا اختصاصی باشند؛ اما مواردی که شما می‌توانید در بیشتر نمونه‌ها پیدا کنید.

- بعضی بارکدخوان های قلمی دارای OCR یا موتوری هستند که علاوه بر خواندن متن و بارکد، آن را در سیستم خود ذخیره می‌کند. البته این سیستم از طریق سیم یا بدون سیم به کامپیوتر وصل است و اطلاعات در آنجا قرار می‌گیرد.

- بعضی نمونه‌های حرفه‌ای دارای دیکشنری هستند. به این صورت می‌توان الگویی را ثبت و ذخیره و سپس رمزگذاری کرد. به این صورت هر بار که در هرجایی که این الگوی کم خوانده شود، می‌توان آن را رمزگشایی کرد. البته این برای محصولات یکسان و در یک انبار کوچک بیشتر مناسب است. به این صورت مطمئن شوید که آن کالا در دسته درست قرار گرفته است.

- این نوع دارای صفحه ال ای دی یا OLED، پردازنده، حافظه (تا 8 گیگابایت)، اسکنر اندازه فونت، باتری و دیکشنری است.

- بعضی مدل‌ها دارای پورت USB هستند که به کامپیوتر برای ارتباط اطلاعاتی استفاده می‌شوند.

- در این دستگاه‌ها از یک میکرو یو اس بی برای شارژ استفاده می‌شود.

- اصولاً این نوع بارکدخوان ها هر سیستم و نرم افزاری تطابق کامل دارند و کاربر مشکلی برای استفاده ندارد.

دانشجویان، انبارداران و افرادی که نیاز است تا بارکدهای ریز روی هر کالایی را اسکن کنند، خرید بارکدخوان قلمی بهترین گزینه برای خریدشان خواهد بود. همچنین آن‌هایی که جای ثابتی نیستند و باید کالاها را در هر نقطه‌ای خیلی سریع از طریق بارکد اسکن کنند، می‌توانند با یک نمونه از این کار خود را راحت انجام دهند.


 

پیام ها و نظرات