سلام دوست من وقت بخیر

توصیه‌هایی جهت خنک نگه داشتن تجهیزات ماینینگ

توصیه‌هایی جهت خنک نگه داشتن تجهیزات ماینینگ

>

 
چگونه می توانم سیستمهای ماینینگ خود را خنک کنیم؟
 
اهمیتی ندارد که آیا شما بر اساس معادن استخراج کین و یا GPU مبتنی بر ASIC می خواهید کار کنید،در هر حالتی نیاز به تعمیر و نگهداری دارید و یا اگر می خواهید همه چیز را بعد از یک سال تغییر دهید، تمام این کارها بیهوده است.

اما اگر ترجیحا می خواهید مولفه های شما حداقل 3 سال طول بکشد داشتن اجزای که حداقل سه سال کار کنند، تضمین می کند که شما سود خوبی دریافت خواهید کرد.

بنابراین شما می بینید که تعمیر و نگهداری قطعات شما یک نیاز مطلق است. اگر شما تنبل هستید و انگیزه ای برای نگهداری وسایل خود ندارید، توصیه من این است که به هیچ وجه این کار را شروع نکنید.
فرایند تأیید معاملات و ایجاد نشانه های جدید با اضافه کردن معاملات به blockchain است. برای بررسی و پردازش معامله گران نیاز به حل پازل محاسباتی دارند.این پازل رمزنگاری بسیار پیچیده است. بنابراین به نوبه خود، این کار اجزای دستگاه های شما را گرم می کنند. بنابراین هنگام کار نیاز به کنترل دما مناسب و حرارت دارید.

یک ماینیگ کار خوب باید قادر به حفظ دمای ثابت در محدوده 60-70 درجه سانتیگراد باشد. مراحل ذکر شده در پایین راه های کارآمد خنک کردن دستگاهتان را توضیح می دهد.

بهترین راه برای خنک سازی دستگاه

ساده ترین راه برای خنک سازی نصب قفسه باز است. شما می توانید یک قفسه هوای آزاد(ریگ)خریداری کنید. این قفسه ها بسیار ارزان هستند، اما می توانند علاوه بر آن این قفسه هوای آزاد را به راحتی در خانه ایجاد کنید.
قرار دادن سیستمها در محیط بسته بهتر است اما شما می توانید سیستمها را در فضای باز مانند یک گاراژ یا زیر سایه در حیاط خلوت خود.قرار دهید به این ترتیب می توانید به طبیعت تکیه کنید تا دستگاه را به طور صحیح خنک نگه دارید.
اما اگر شما باید سیستم ها را در یک منطقه محصور قرار دهید،باید به خوبی سیستم تهویه هوا داشته باشید. فضای کار شما باید دارای پنجره های بزرگ باشدو روی آنها فن هایی برای ورود و خروج هوا ایجاد کنید به این ترتیب هوای سرد وارد اتاق می شود و هوا گرم خارج می شود.یکی از آنها به عنوان ورودی کار می کند، در حالی که دیگر به عنوان خروجی کار می کنند و نیز نصب کولرهای گازی در این فضای کار است اما باید بدانید که باعث افزایش مصرف برق و نیز افزایش هزینه می شود.
هوای گرمتر بالاتر از هوای سرد است، هوای گرم در بالاجمع می شود در حالی که هوای سرد به پایین پر می شود تا خلاء ایجاد شده توسط هوای گرم را پر کند. شما می توانید از این پدیده به نفع خود با قرار دادن ریکهای خود نزدیک به زمین استفاده کنید.


در رویکرد فنی تر یک نرم افزارکنترل کارت گرافیک روی سیستم نصب کنید تا بتوانید تنظیمات حرفه ای تر روی کارتهای گرافیک خود داشته باشید.به عنوان مثال از نرم افزارMSI Afterburner یا Sapphire Trixx استفاده کنید. اگر کارت های AMD Radeon مانند RX Vega دارید، می توانید از ابزار AMD نیز استفاده کنید.
اکنون که ابزارهای مورد نیاز را نصب کرده اید وقت آن است که تنظیمات را درست تنظیم کنید. اول از همه، اگر شما مایل به اورکلاک ریگ خود هستید، باید یک فرکانس هدف را تنظیم کنید. مقدار فرکانس را وارد کنید و تنظیمات را اعمال کنید، سپس سیستم خود را تست کنید.

اگر درایور گرافیک شما از حالت نصب خارج شد یا اروری روی صفحه ظاهر شد، سعی کنید سیستم را دوباره راه اندازی کنید. اگر این مشکل را حل نمی کند، شما باید فرکانس را پایین بیاورید تا به یک حالت پایدار تر برسید.
اگر نمیخواهید سیستم خود را اورکلاک کنید که نیازی به نصب نرم افزار ندارید.

کاهش ولتاژ هسته GPU

این بخش به تنظیمات بسیار دقیق نیاز دارد. ماینینگ کاران در حال حاضر از این حقه استفاده می کنند و معمولا با کاهش ولتاژ، می توانند دما را تا 10% کاهش دهند.

آنها ابتدا با قرار دادن ولتاژ 5 مگاوات کمتر از اصل، سعی می کنند. اگر سیستم همچنان به خوبی کار کرد و این آزمایش استرس را از بین برد آنها ولتاژ را حتی بیشتر کاهش می دهند.

اگر شما نیز می خواهید این کار را انجام دهید ولتاژ را در 5 مرتبه کاهش دهید تا سیستم شما با ثبات شود.
احتیاط: به هیچ عجله نکنید زیرا این کار می تواند ظرف چند ثانیه GPU را سرخ کند.
 
چگونگی پاکسازی سیستمها:

شما باید حداقل یک بار در عرض 2 ماه سیستمهای خود را تمیز کنید.

هنگام تمیز کردن، اطمینان حاصل کنید که تمام کابل ها را جدا کرده و بخش به بخش این کار را انجام دهید.


از دمنده هوا استفاده کنید

اول از همه، شما نباید از جاروبرقی برای تمیز کردن دستگاه خود استفاده کنید. اغلب این موارد بی فایده هستند و قادر به تمیز کردن کامل نخواهند بود.

هنگام تمیز کردن با دمنده همیشه از درجه کم استفاده کنید چون ممکن است به طور تصادفی به دستگاه شما آسیب برساند.

اگر گرد و غباری از بین نمی رود می توانید از اسپرهای گاز خشک برای برد استفاده کنید اما با دقت.

نگهداری از سیستمها در محیط سرد و تمیز کردن انها در سلامت سیستمها بسیار موثر است.
پاك كردن سیستمها باعث می شود که سیستم شما به مراتب خنک تر شود. ذرات گرد و غبار درون سخت افزار باعث می شود دستگاه شما بسیار داغ شود.
شما می توانید فیلتر های گرد و غبار را در سیستم تهویه نصب کنید تا ذرات را بگیرند. به این ترتیب شما می توانید نیازهای تمیز کردن را به طور قابل توجهی کاهش دهید.
شما همچنین باید از سیستم و نرم افزار مراقبت کنید.
همیشه GPU خود را در حداکثر RPM اجرا نکنید. این کار به طور قابل توجهی طول عمر گرافیک را کاهش می دهد. در بیشتر موارد، GPU اولین اجزای شکست هستند. سعی کنید دمای RPM زیر 65-70٪ را حفظ کنید .استفاده از قابلیت RPM خودکار توصیه می شود.
چگونه به طور قابل توجهی افزایش طول عمر شما

اگر مراحل را دنبال کنید، سیستم شما تمیز است، محیطی است که بدون گرد و غبار و یک ریگ که در دمای 65 درجه سانتیگراد اجرا می شود. این می تواند به شدت باعث کاهش ساییدگی و از بین رفتن اجزای سازنده شود.این به شما یک سیستم قابل اطمینان ارائه می دهد که برای سالها اجرا می شود.
 
 
ASIC:

فرآیند استخراج (مانینیگ) ارز دیجیتال در ابتدا به گونه‌ای طراحی شد که هر کاربر معمولی با رایانه خانگی خود بتواند به این کار پردازد. اما این روند اکنون تغییر یافته است. امروزه بهترین راه برای استخراج بیت کوین، لایت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال استفاده از سخت افزار اسیک (ASIC) است.
اسیک (ASIC) تفاوتی اساسی با پردازنده مرکزی (CPU) یا کارت گرافیک (GPU) دارد. عبارت اسیک (ASIC) مخفف عبارت Application Specific Integrated Circuits به معنای «مدارهای مجتمع با کاربرد خاص» است. این دستگاه یک سخت افزار است که برای یک کاربرد خاص کاربرد دارد. پردازش صدا و یا مدیریت تماس‌های تلفنی از جمله این کاربردها هستند.
این سخت افزارها برای اینکه برای استخراج ارز دیجیتال کاربرد داشته باشند، بر روی مادربردهایی خاص سوار شده و در قالب یک دستگاه واحد تولید تولید می‌شود.
سخت افزار اسیک (ASIC) دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

فرآیند استخراج (ماینینگ) ارز دیجیتال به معنای اجرای یک سری محاسبات پیچیده و با هدف رسیدن به یک رشته رقمی مشخص است. سخت افزارهای استخراج ارز دیجیتال (خواه به صورت ASIC‌ یا ریگ کارت گرافیک) باید انبوهی از محاسبات را به انجام برساند تا در نهایت بتواند به این رقم مشخص دست یابد. در شبکه‌هایی نظیر بیت کوین، اولین کاربری که بتواند این رقم را بیابد به پاداش دست می‌یابد. در زمان نگارش این متن، این پاداش برابر با ۵/۱۲ بیت کوین است.
افراد و سامانه‌های محاسباتی زیادی در سراسر جهان به استخراج بیت کوین مشغولند. در این میان برخی از این افراد با هم به تلاش برای یافتن این رقم می‌پردازند. اگر ماینرها سخت افزار قدرتمندتری داشته باشند، سریع‌تر می‌توانند به این پاداش برسند. به همین دلیل است که ماینرها از سخت افزار ASIC استقبال می‌کنند. با استفاده از سخت افزار ASIC شانس دستیابی به این پاداش در استخراج ارز دیجیتال افزایش می‌یابد.
هر ارز دیجیتال یک الگوریتم هش خاص خود را دارد. به همین دلیل سخت افزار ASIC ویژه یک ارز دیجیتال با دیگری متفاوت است. برای نمونه، دستگاه‌های ASIC بیت کوین از الگوریتم SHA-256hash پیروی می‌کنند. لایت کوین نیز دارای الگوریتم Scrypt‌ است. به این ترتیب یک دستگاه ASIC ویژه لایت کوین می‌تواند به استخراج سایر ارزهای دیجیتال دارای این الگوریتم نیز بپردازد.
 
انتخاب سخت افزار اسیک (ASIC) مناسب برای ماینینگدستگاه‌های ASIC ویژه ماینینگ با پردازنده‌های مرکزی (CPU) و نیز کارت‌های گرافیک (GPU)  تفاوتی اساسی دارند. دستگاه‌های ASIC‌ بر خلاف دو سخت افزار مورد اشاره بالا، فقط برای انجام یک کار خاص طراحی شده است.
یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید در هنگام استخراج رمزارزها در نظر بگیریم این است که ارزش رمزارز به دست آمده باید بیشتر از مجموع هزینه‌ای باشد که برای سخت افزار و برق مصرفی می‌پردازید. در بسیاری از مناطق دنیا، هزینه برق مصرفی بالاست و همین امر سبب کاهش قابل توجه حاشیه سود می‌شود. همچنین خرید سخت افزار هزینه زیادی را در ابتدای کار روی دست‌تان می‌گذارد.
به همین دلیل، انتخاب سخت افزاری که از نظر مصرف انرژی کارآمد باشد از اهمیت زیادی برخوردار است. در اینجاست که سخت افزار اسیک (ASIC) بسیار ارزشمند است. از آنجا که این سخت افزار از پایه برای انجام محاسبات مربوط به استخراج ارز دیجیتال و الگوریتم هش خاصی طراحی شده‌اند، از نظر مصرف انرژی عملکرد بهتری نسبت به پردازنده‌های مرکزی (CPU) و یا کارت‌های گرافیک (GPU) دارند. نرخ هش سخت افزار اسیک (ASIC) بالاتر است و انرژی کمتری را برای انجام کارهای مشابه نسبت به پردازنده‌های مرکزی (CPU) و یا کارت‌های گرافیک (GPU) مصرف می‌کند.
این ترکیب عملکرد بالا و مصرف کمتر انرژی سبب می‌شود اسیک (ASIC) ابزاری بسیار ارزشمند برای ماینینگ ارز دیجیتال باشد. گفتنی است برای استخراج بیت کوین و نیز لایت کوین، ماینینگ اقتصادی فقط با این دستگاه امکان‌پذیر است.

چگونه می توان ASIC خود را خنک نگه دارید
برخی از بهترین راهنمایی ها به شرح زیر است :


ASIC را در محیط تهویه نگه دارید
فن تهویه

شما همیشه بایستی ASIC خود را در یک اتاق تهویه مناسب قرار دهید. با توجه به اتاق دارای سیستم تهویه مطبوع، باید دارای خروجی نیز باشد. این خروجی های خروجی هوا هوا گرم می شود. بنابراین آنها عمدتا به طور سنتی در سقف قرار می گیرند.
خنک کننده مایع

اگر بخواهید یک قدم جلوتر بروید، می توانید بخشی از غرفه های خنک کننده را خریداری کنید. این محوطه به شما اجازه می دهد که سکوهای خود را در یک مایع خاص بچرخانید.

این مایع خاص دارای نقطه جوش پایین است. بنابراین هنگامی که دستگاه شما گرم می شود، گرما توسط مایع غوطه ور جذب می شود. به نوبه خود، مایع شروع به جوشیدن می کند و گرما به شکل بخار می شود.

این بخارها را خنک می کند و قطرات مایع دوباره به استخر می رسد. در حال حاضر، مایع مؤثر در زمینه خنک کننده غوطه ور 3M Novec Engineered Fluid است.

یک ترفند دیگر که روز به روز محبوب می شود انتقال سیستم شما به مناتق سرد است. در حال حاضر تعداد زیادی از مراکز داده در نیمکره شمالی وجود دارد.

Antminer :

خبر خوب این است که این جعبه ها نباید در یک محیط تهویه مطبوع باشند، آنها فقط نیاز زیادی به جریان هوا برای خلاص شدن از گرما دارند. استفاده از یک فن بزرگ برای داخل و خارج شدن هوا بسیار تعثیرگذار است.

 اگر شما می خواهید به صورت وصیع و در تعداد بالا این کار را انجام دهید بهتر است از روشهایی که در پایین به آن ذکر میکنیم برای خنک کردن سیستمهای خود اقدام کنید.این روشها هزینه بالاتری برای شما دارند اما مثلما بازدهی بسیار بالاتری برای شما خواهند داشت.

Direct Cooling / DX

این روش سنتی خنک کننده بسیاری از افراد با تجربه است. این شامل یک واحد HVAC است که دو قطعه دارد. یکی از واحد تهویه ای است که در داخل تسهیلات واقع شده است و هوا را از طریق مجرای هوا حرکت می دهد و واحد شامل یک کمپرسور است و این بخشی از روند خنک کننده است. دوم خازن است که در خارج از یا در کنار ساختمان یا روی سقف قرار دارد. این واحدها گرما را از واحدها جدا می کنند و از آن برای گرم کردن مایع خنک کننده استفاده می کنند که بعد از آن خارج می شود تا خنک شود و پس از آن به واحد دمنده ارسال می شود. این یک رویکرد عالی است و سالن را در خنک نگه می دارد. 

Chiller Water / CRAC

این یکی دیگر از گزینه های بسیار محبوب است و در بسیاری از مرکز داده ها استفاده می شود. این از همان اصل به عنوان خنک کننده DX استفاده می کند اما به جای استفاده از یخچال خنک کننده برای استخراج حرارت، چیلرهای آب در دمای پایین تر از دمای دلخواه در داخل معدن استفاده می کنند تا خنک کننده مورد نیاز را تحویل دهد. این نوع نصب فقط باید در مکان ای باشد که می دانید از حداقل 5 سال استفاده می کنید .

پیام ها و نظرات