سلام دوست من وقت بخیر

5 روش افزایش امنیت فروشگاه و کارمندان

5 روش افزایش امنیت فروشگاه و کارمندان

>


امنیت فروشگاه فقط مخصوص به مکان فیزیکی فروشگاه نیست. کارمندان آنجا هم نباید به حساب بیایند؟ متأسفانه برخی مدیران و صاحبان کسب‌وکارها از امکانات ایمنی برای افزایش امنیت مکان خود استفاده می‌کنند؛ اما باید گفت که در بر اساس آمار Bureau of Labor، از هر 100 کارمند حدود 4 نفر که بیشتر کارگران خدماتی هستند، دچار آسیب فیزیکی می‌شوند؛ آسیب‌های ناشی از جابه‌جا کردن بار، تمیز کردن سطح زمین و غیره که بیشتر آن‌ها دیده نمی‌شود. برای همین ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا تکنیک‌های افزایش امنیت فروشگاه را با دید متفاوت‌تری بنویسیم. به عبارتی فقط فروشگاه مطرح نباشد، کارمندان و کارگران هم مورد توجه قرار بگیرند.
 

تکنیک‌های افزایش امنیت فروشگاه و کارمندان

 
 

ایمنی کارمند و کارگر را در نظر بگیرید


اول از همه می‌خواهیم نکات افزایش ضریب ایمنی کارمندان را برای شما بنویسیم. قرار نیست که همیشه از فروشگاه شود. اتفاقاً باید از درون همه چیز آغاز شود. فروشگاه بخش بیرونی و نهایی است. در حقیقت یک هرم باید در ابتدا از پایین تکمیل شود و بعد به سر آن رفت.

کارمندان به دو بخش تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که بیشتر اوقات پشت میز می‌نشینند و آن‌هایی که وظیفه جابه‌جایی و تمیزکاری را برعهده دارند. سلامتی بدنی این دو گروه خیلی مهم است و مدیر مجموعه اول از همه وظیفه دارد که به حال این گروه افراد فکری کند.

برای آن‌هایی که بیشتر زمان خود را پشت میز می‌نشینند، اول از باید اول از همه صندلی‌های استاندارد تهیه شود. صندلی‌هایی که حالت ارگونومیکی داشته تا کارمندان با نشستن طولانی مدت روی آن‌ها دچار مشکلات فیزیکی به دلیل استفاده از آن‌ها نشوند. همچنین بهتر است که شرکت اقدام به آموزش یا نصب ورزش روی صندلی کند. حداقل بهتر است که در هر اتاقی اقدامات ورزشی و چگونگی انجام آن‌ها روی دیوار نصب شود.

کارگران بیشتر از همه دچار آسیب می‌شوند. البته منظور ما کارگران بخش خدمات و انبارداری فروشگاه‌ها هستند؛ به ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای که همیشه تعدادی در انبار و تعدادی در داخل برای انتقال اجناس فعال هستند. اولین مسئله ایجاد تهویه مناسب برای آن‌ها است. آن‌ها بیشتر زمان خود را در یک محیط بسته فروشگاهی سپری می‌کنند. ایجاد جریان هوای مناسب مسئله خیلی مهم است. پس بهتر است که از هواکش‌های صنعتی و مناسب استفاده کنید.
 
 

دوم اینکه کف محیط خیلی مهم است. کف نباید لیز یا شیب زیاد داشته باشد. هرکدام می‌تواند تعادل کارگر را در هنگام جابه‌جایی به هم بزند. حالا در محیط‌های انبار کف به صورت سرامیکی است؛ اما داخل فروشگاه که از سرامیک استفاده شده است، لغزنده بودن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتری روی سلامت فیزیکی کارگران شود. در چنین مواقعی بهتر است که با استفاده از دستگاه و ماشین‌های مخصوص کف تمیز و خشک شود.

سوم اینکه حمل کالاهای سنگین در دراز مدت روی مشکلات بیشتری به ویژه روی کمر کارگران به وجود بیاورد. بهترین راه استفاده از چرخ قابل حمل کالاست. همچنین ابزارهایی وجود دارند که به کارگران بلند کردن و انتقال یک کالا از یک نقطه به نقطه دیگر را بسیار راحت‌تر خواهند کرد. مورد بعدی قرار دادن جعبه یا کالا داخل قفسه‌هاست. دسترسی به قفسه‌ها به ویژه اینکه بالا هم باشند، خیلی سخت خواهد بود. پس بهترین راه استفاده از نردبان‌های مخصوص است.
 

 

برای کارگران و کارمندان برنامه تعریف کنید


بسیاری از مشکلات کارگران ناشی از برنامگی بودن و نداشتن ساعت کاری مشخص است. همه مشکلات ناشی از اقدامات و ابزارهای محیط کار نیست؛ گاهی ساعت کار زیاد و خستگی ناشی از آن می‌تواند روی تمرکز و کار آن‌ها تأثیر بگذارد و از این رو احتمال خطا و اشتباه او زیادتر خواهد شد. اینکه برنامه استراحت چگونه باشد، به خود کارمند بستگی دارد؛ اما بهتر است بعد از هر 8 ساعت یک برنامه استراحتی تدوین شود.
 

به کارگران ایمنی از محیط فروشگاه را آموزش دهید


شما هر چقدر هم که دوربین در فروشگاه خود قرار دهید، باز هم نکات کوری وجود خواهد داشت که دزدان بتوانند کالایی را از فروشگاه به سرقت ببرند. البته همیشه سرقت مطرح نیست. دوربین فقط نظاره گر است و هیچ اقدامی برای جلوگیری انجام نمی‌دهد؛ اما می‌تواند نقش پیش‌بینی کننده خوبی را ایفا کند. دوربین نیاز به یک شخصی دارد که پشت صفحه آن نشسته و محیط را به طور دقیق مورد بازبینی قرار دهد. بهتر است که به فرد در این خصوص کامل آموزش دهید که چگونه صفحه را دیده و به چه صورت اقدام کند. البته فقط این نیست. بهتر است که به کارمندان و کارگران فروشگاه‌ها هم در خصوص افزایش امنیت آموزش دهید. اینکه چه کاری انجام دهند، چگونه بر رفتار مشتریان نظارت داشته باشند، چگونه رفتار مشکوک را از غیر مشکوک تشخیص دهند، چگونه تنش‌های ناگهانی به ویژه عصبانیت خود را کنترل کنند و خیلی موارد دیگر. آموزش دادن به کارمندان و کارگران برای افزایش امنیت به مراتب خیلی بهتر و کم هزینه‌تر از افزایش سیستم امنیتی است.
 

سیستم امنیتی را همیشه بررسی کنید


هرچند وقت یک بار سیستم امنیتی را بررسی کنید؛ به ویژه دوربین ها، گیت های امنیتی، تیکت های امنیتی روی لباس‌ها، موجودی و غیره را به طور دقیق بررسی کنید. شخصی را مسئول بررسی فنی آن‌ها تعیین کرده تا به محض اینکه مشکلی برخورد، در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنید.
 

سیستم چیدمان را درست قرار دهید


سیستم چیدمان را به صورتی تنظیم کنید که امکان بررسی و افزایش امنیت را راحت‌تر کند. بعضی فروشگاه‌ها به ویژه آن‌هایی که خیلی خرده می‌فروشند، چنان از سیستم چیدمان نادرستی استفاده می‌کنند که امکان بررسی کالا در بعضی نقاط از دست فروشنده در می‌رود. راهروهای باریک، قرار دادن جنس در مکان‌های نامناسب و تاریک بودن خود عواملی هستند که در صورت رعایت نشدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در امنیت فروشگاه شود. اگر فضای کافی ندارید، حداقل به صورتی اجناس خود را بچینید که به همه آن‌ها حداقل دیدی داشته باشید.

کسی که فروشگاه دارد، بهتر از همه می‌داند که برای افزایش امنیت فروشگاه و کارمندان خود چه اقداماتی را انجام دهد؛ اما این 4 اقدام، مواردی بودند که کمتر صاحب فروشگاهی به آن‌ها توجه می‌کند.


مطالب مرتبط:

راهنما و نکات خرید و انتخاب نردبان
بهترین مکان‌های نصب دوربین مداربسته
دوربین مداربسته چیست؟ چه انواع و تکنولوژی هایی دارد؟

پیام ها و نظرات