سلام دوست من وقت بخیر

6 مکانی که به اسکنر بارکدخوان نیاز دارند

6 مکانی که به اسکنر بارکدخوان نیاز دارند

>

اسکنر بارکدخوان ابزاری است که به احتمال زیاد در صندوق فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیده‌اید. همان دستگاه کوچک دستی که نور قرمز رنگی از خود ساطع می‌کند و صندوقدار آن را روی بارکد ثبت شده روی محصول برای خواندن اطلاعات محصول و ثبت آن در سیستم می‌گیرد. آیا فکر می‌کنید که آیا استفاده از اسکنر بارکدخوان فقط در صندوق فروشگاه‌ها استفاده می‌شود؟ آن چیزی که شما می‌بینید، فقط یک نمونه از این نوع اسکنر است. این دستگاه انواع مختلفی دارد که هر کدام می‌توانند در کسب‌وکارهای متفاوتی استفاده شوند. در ادامه این مطلب، 6 مکان هایی که می‌توانند از اسکنر بارکدخوان استفاده کنند، معرفی کرده‌ایم.

استفاده از اسکنر بارکدخوان در مکان های مختلف


فروشگاه‌های سطح شهر

اسکنرهای بارکدخوان در ابتدا بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای استفاده می‌شدند. انبار، صندوق و بخش حفاظت اموال سه بخش دیگری هستند که از این دستگاه برای بررسی کالاهای خود هم استفاده می‌کنند. بخش صندوق به جای ثبت دستی نام کالاها در سیستم، اسکنر را روی بارکد می‌گیرد. نور قرمز اطلاعات روی بارکد را اسکن کرده و به سیستم می‌فرستد. بعد از این کار، نام کالا، قیمت، موجودی و دیگر اطلاعات روی صفحه برای صندوقدار نمایش داده می‌شود. به این صورت دیگر صندوقدار حتی لازم نیست که تعداد کالاها را هم وارد کند؛ برای اینکه می‌تواند اسکنر را روی تک تک محصولات بگیرد تا ثبت شود.

فروشگاه‌های کوچک مانند سوپرمارکتی‌ها هم از این دستگاه استفاده می‌کنند؛ اما استفاده آن‌ها محدودتر و دستگاهشان ساده‌تر است. مهم‌ترین مزیت استفاده از دستگاه اسکنر بارکدخوان در مدیریت موجودی کالاهاست.

بخش انبار هم از این دستگاه برای ثبت ورود و خروج کالاها و همچنین بررسی موجودی آن‌ها استفاده خواهد کرد. استفاده از این نوع دستگاه، سرعت کار انبارداری را بسیار بیشتر خواهد کرد. همچنین از آنجا که انبار هم قسمت بسیار مهمی در هر فروشگاهی است، برای همین داشتن دستگاهی که به کنترل موجودی کمک کند، نیاز خواهد بود.

بخش بعدی، حفاظت اموال است که در فروشگاه‌های بزرگ توسط نگهبانی انجام می‌شود. تمامی وسایل از جمله میز، صندلی، دستگاه‌ها و غیره دارای بارکد مخصوص هستند. در هر بارکد اطلاعات مخصوص آن وسیله ثبت شده است. مهم‌ترین داده در خصوص مکان متعلق به این دستگاه است. به این صورت که اگر وسیله مانند چرخ خرید در بخش فروش گوشت به اشتباه به بخش فروش سوپرمارکت برود، مسئول حفظ اموال می‌تواند با اسکنر بارکدخوان متوجه شده و آن را به بخش مربوطه انتقال دهد.

فروشگاه‌های اینترنتی

اسکنر بارکدخوان در فروشگاه اینترنتی بیشتر در واحد انبار استفاده می‌شود. از آنجا که در چنین فروشگاه‌هایی، فروش فیزیکی و مستقیم وجود ندارد، از این رو واحدی به نام صندوق هم وجود نخواهد داشت که بخواهد آن‌ها را ثبت کند. این کارها بیشتر توسط انباردار انجام می‌شود. استفاده از این نوع اسکنر برای سایت‌هایی که حالت مارکت پلیس دارند، بیشتر از بقیه مکان‌ها نیاز است. برای اینکه کالاها از فروشگاه‌های مختلف به واحد انبار فروشگاه ارسال می‌شود. در آنجا انباردار باید با استفاده از اسکن محصولات، اطلاعات را مربوط به کالا و فروشنده را ثبت کند تا بعداً مشکلاتی به وجود نیاید.

مراکز درمانی

مراکز درمانی کوچک مانند مطب پزشک نیازی به اسکنر بارکدی ندارند؛ اما مراکز درمانی بزرگ مانند ساختمان پزشکان و بیمارستان‌ها به این به دستگاه نیاز خواهند داشت. دستگاه‌های بارکدخوان در دو قسمت می‌تواند استفاده شود: بخش داروخانه و انبار برای بررسی کالاها و داروهای بیمارستان یا مرکز درمانی و بخش بستری که در آنجا بیماران بستری می‌شوند. به این صورت، برای هر بیماری که باید عمل جراحی و بعد بستری شود، کاغذی دور مچ دست او پیچیده خواهد شد. در این کاغذ اطلاعات اولیه بیمار مانند نام و نام خانوادگی، نام پزشک و نوع جراحی نوشته شده است؛ اما بارکدخوان هم وجود دارد که تمامی فعالیت‌های انجام شده تا آن لحظه را با اسکن نشان می‌دهد. پرستارها می‌توانند با استفاده از اسکنر بارکدخوان متوجه شوند که بیمار تا الآن چه قرص‌هایی خورده و چه آمپول‌های دیگری باید به او تزریق شود.

مدارس و دانشگاه‌ها

اسکنر بارکدخوان در مدارس و دانشگاه کاربردی حفاظت از اموال را بیشتر دارد. از آنجا که بیشتر این وسایل متعلق به سازمان یا دولت است، از این رو حفظ آن‌ها اهمیت زیادی دارد. تمامی صندلی‌ها، میزها، کامپیوترها و غیره با استفاده از یک بارکد شناسنامه‌دار می‌شوند. با استفاده از یک اسکنر می‌توان هم تمامی وسایل را مدیریت کرد؛ به ویژه در روزهای امتحانات که گاهی صندلی‌ها را به بخش دیگری انتقال می‌دهند، برای برگرداندن آن‌ها به سرجایشان، بارکد و اسکنر برای این کار کمک کننده خواهند بود. در حقیقت دیگر هیچ وسیله‌ای گم نخواهد شد.

سازمان دولتی

مهم‌ترین کاربرد استفاده از اسکنر برای ردیابی است. همان مسئله‌ای که در دیگر مکان‌های بالا هم برای شما نوشتیم؛ اما از این دستگاه می‌توان برای کاربردهای دیگری هم استفاده کرد. کنترل رفت‌وآمد یکی از همین موارد است. به این صورت که در بخش انتظامات، نگهبان می‌تواند یک کاغذ حاوی بارکد بدهد. بعد آن شخص برای ورود به هر بخش باید آن کاغذ را نشان دهد و در صورتی که این تیکه کاغذ همخوانی داشت، اجازه ورود به او داده شود. البته این مسئله بیشتر مناسب فضاهای نظامی و فوق امنیتی است. مورد دیگر برای بررسی اطلاعات کارمندان است. هر کارمند می‌تواند یک سیستم بارکد داشته باشد و رئیس بخش با استفاده از اسکنر بارکدخوان بتواند در همان لحظه و به صورت آنلاین، تمامی سوابق کارمند را مشاهده کند. این دستگاه کاربردهای بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد؛ بلیط خوان، بررسی سوابق رانندگی با استفاده از بارکد پشت کارت ملی، حفظ اموال شهری و غیره که هر کدام نیاز به اسکنر بارکدی مخصوص به خود دارد. البته شاید ظاهر اسکنرها یکسان باشند؛ اما برنامه تنظیم در هر کدام تفاوت‌هایی با هم خواهند داشت. یکی از مواردی که در شهر هوشمند می‌گویند، می‌تواند استفاده از دستگاه اسکنر هم باشد.

مجموعه‌های ورزشی

استفاده از اسکنر بارکدخوان می‌تواند دقیقاً همان کاربرد نمونه‌های دیگر را داشته باشد؛ بررسی اموال و اطلاعات هر ورزشکار. البته می‌توان از آن برای رفتار طرفداران هم استفاده کرد. هرچند این نیاز به زیرساخت دارد؛ اما می‌توان به هر تماشاگر یک بارکد تعریف شده دارد. سپس در صورت هر نوع خطا یا مشکل بتواند با استفاده از بارکد این مسئله بررسی کند. البته کاغذ بارکد را بیشتر پاره می‌کنند؛ برای همین می‌توان از طریق نرم افزار گوشی این کار را انجام داد. مسئله دیگر اینکه هر مربی می‌تواند به بازیکنان خودش یک بارکد اختصاصی بدهد. پشت سیستم بارکد، سیستمی است که تمامی اطلاعات بازیکن از جمله سوابق تا برنامه تمرینی او قرار داده شده است.

اسکنر بارکدخوان دستگاهی است که می‌توان آن را برای اهداف متفاوت و مکان‌های مختلف استفاده کرد. کاربرد این دستگاه فقط بررسی ورود و خروج کالا نیست؛ بلکه انواعی از آن وجود دارد که به بررسی و کنترل بهتر دستگاه کمک زیادی خواهد کرد. به هر حال اگر در فروشگاه شما، اقلام زیادی به فروش می‌روند و یک واحد انبار مجزا دارید، توصیه می‌کنیم که حتماً یک نمونه اسکنر بارکدی ساده هم خریداری کنید.


مطالب مرتبط:

اسکنر چیست؟ چرا باید اسکنر خریداری کنیم؟
چرا باید اسناد خود را اسکن کنید؟

پیام ها و نظرات