سلام دوست من وقت بخیر

7 قانون که باید در هدیه دادن کتاب به دیگران رعایت کنید

7 قانون که باید در هدیه دادن کتاب به دیگران رعایت کنید

>

هدیه دادن بعضی چیزها خیلی سخت است. آدم خودش به آن‌ها علاقه دارد؛ اما نمی‌داند که طرف مقابلش هم چقدر تمایل به گرفتن چنین چیزهایی دارد. در حقیقت باید گفت که بیشتر سلیقه‌ای است. کتاب یکی از همین موارد است. با اینکه کتاب بهترین هدیه بیان می‌شود؛ اما باید گفت که سبک هر کسی در انتخاب عنوان و نام نویسنده و حتی موضوع آن متفاوت است. یکی طرفدار خواندن رمان‌های عاشقانه است و دیگری به سمت داستان‌های پلیسی می‌رود.

با اینکه انتخاب حتی برای خودمان هم سخت است؛ اما ما در ادامه 7 نکته را به شما می‌گوییم تا در هنگام انتخاب و خرید کتاب مورد نظر برای هدیه در نظر بگیرید.
 

قانون هدیه دادن کتاب

 
 

به آن‌ها تلقین نکنید


وقتی کسی کتاب هدیه می‌دهد، به احتمال خیلی زیاد خودش هم عاشق مطالعه کتاب است. به هر حال تا حدی این ذات ما وجود دارد؛ اینکه چیزی به کسی هدیه دهیم که خودمان دوست داریم. مسئله‌ای که ممکن است برای همه جواب ندهد. بدون در نظر گرفتن این مسئله هیچگاه برای فردی کتاب نخرید. حالا اگر هم خریدید، به او تلقین نکنید که این کتاب خیلی خوب است و نویسنده مشهوری دارد و اتفاقاً توانسته فروش بسیار بالایی هم به دست بیاورید. دیگر شما حواستان نبوده و کتاب را هدیه داده‌ایم. پس در تحویل آن به دنبال توجیه نباشید. هرچند امید می‌رود که آن فرد حداقل آن کتاب را مطالعه کند و نظرش درباره مطالعه عوض شود.
 

کمی در مورد آن‌ها تحقیق کنید


شما به دنبال این هستید که فرد مورد نظرتان چه کتابی را می‌خواند. قدم اول این است که شبکه‌های اجتماعی او را دنبال کنید. به هر حال در یکی از پست‌ها یا استوری هایش در خصوص یک کتاب نظر مثبت یا منفی خود را نوشته است. همین این می‌تواند سرنخی برای شما در خصوص انتخاب موضوع کتاب باشد. حالا اگر شبکه‌های اجتماعی نداشت، در ارتباطات فیزیکی، کتابخانه او را نیم‌نگاهی بیندازید. اصلاً آیا کتابخانه دارد یا خیر؟ هرچند نداشتن کتابخانه به معنای اهل مطالعه نبودن نیست؛ اما حداقل به شما در انتخاب موضوع کتاب کمک زیادی خواهد کرد. به هر حال در جایی مانند روی میز، طاقچه و غیره چند کتاب قرار داده است. اگر هم که خود به تازگی کتابی را هدیه داده است، موضوع آن را بررسی کنید.
 

خودتان کتاب را توضیح دهید


اشتباه نکنید. قرار نیست که در توضیح کتاب، آن را تلقین کنید. بلکه موضوع کتاب و نویسنده آن را توضیح دهید. در حقیقت بگویید که چرا این کتاب را برای او انتخاب کرده‌اید. چه دلیلی داشته است. هرچند شاید بعضی دلیل‌ها خیلی خوب نباشند که مطرح شوند؛ اما به اصطلاح می‌توانید به صورت غیرمستقیم این مسئله را بیان کنید. وقتی کتاب خودتان توضیح دهید، طرف بیشتر ترغیب می‌شود تا آن را بخواند.
 

از چند روز قبل سؤالاتی در خصوص کتاب بپرسید


اگر قصد هدیه دادن کتاب به یک فرد آشنا را دارید، از او بپرسید که آخرین کتابش چه بوده است. اصلاً چرا آن را انتخاب کرده است. اینکه آیا کسی آن را به او هدیه داده یا خودش خریداری کرده است. البته سعی کنید که او را مورد بازجویی قرار ندهید. وقتی کتاب را گرفتید، به سلیقه او احترام بگذارید. به هر حال هر کسی از یک سبک و سلیقه‌ای خوشش می‌آید. شاید شما نتوانید نام آن نویسنده مورد دلخواه او را پیدا کنید؛ اما نویسنده‌هایی دیگری هم هستند که سبکی شبیه به او دارند. یک نکته را در هنگام خرید در نظر بگیرید. اینکه شخص مورد نظر شما اهل مطالعه چند صفحه در روز است. اگر خیلی مطالعه نمی‌کند، خرید کتاب قطور می‌تواند اذیت کننده باشد؛ حتی اگر اهل خواندن کتاب باشد.
 

سؤالات خود را فقط محدود به کتاب نکنید


گاهی فرد کتابخوان نیست؛ اما اگر موضوع کتاب در خصوص سریال یا فیلم مورد علاقه یا رخداد تاریخی خاصی باشد، می‌خواند. برای همین سؤالات خود را فقط محدود به حوزه کتاب نکنید. در حقیقت بررسی کنید که چه اشتراکی می‌توانید بین کتاب و دیگر موارد پیدا کنید. مطمئن باشید که حتی اگر فرد عاشق کتاب نباشد؛ حتماً برای نیم‌نگاهی هم شده به آن کتاب مرتبط با موضوع خواهد انداخت.
 

کتاب‌های سریالی نخرید


یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات این است که کتاب‌های سریالی بخرید؛ یعنی کتاب‌هایی که در چند جلد چاپ می‌شوند. خرید این کتاب‌ها علاوه بر اینکه هزینه گزافی را روی دوش شما می‌گذارد، ریسک نپسندیدن آن هم وجود دارد. البته اگر سبک فرد را در نویسنده و نوع متن ندانید. برای همین به دنبال کتاب کم و پربار باشید. بعضی کتاب‌ها هرچه هم باشند، کسی مشکلی در خواندن آن‌ها ندارد.
 

از کتابفروش کمک بگیرید


کتابفروش ها بیشتر از همه به ما در خصوص موضوعات کتاب مسلط هستند. آن‌ها سلیقه‌ها را می‌شناسند و می‌دانند که برای هر سلیقه چه موضوعاتی مناسب است. بعضی کتاب‌ها می‌تواند همه سلیقه‌ها را به خود جلب کند و بعضی کتاب‌ها خیلی خاص هستند. به هر حال اگر خیلی در انتخاب کتاب مستأصل بودید، حتماً به یک کتابفروش مراجعه کنید.

خرید و هدیه دادن کتاب برای فردی دیگر واقعاً می‌تواند برای برخی سخت باشد؛ اما نشدنی نیست. اگر بدانید که حداقل روحیات او چگونه است و در اوقات فراغت خود چه کارهایی انجام می‌دهد.
 

 

پیام ها و نظرات