سلام دوست من وقت بخیر

8 عاملی که باعث موفقیت مارکت پلیس می‌شود

8 عاملی که باعث موفقیت مارکت پلیس می‌شود

>


برخلاف کاهش رشد فروش فیزیکی که باعث تنش و التهابی در اقتصاد جهان شده است، فروش آنلاین به شدت در حال گسترش است. فقط در یک مثال می‌توان گفت که علی بابا توانسته در یک مدت کم (حدود یک سال) فروش 38.4 میلیارد دلار و درآمد YTD آمازون 20% افزایش داشته باشد. عددی که این روزها برای فروشگاه‌های فیزیکی سطح شهر در حد رؤیا است؛ به ویژه اینکه اگر به یک بحرانی جهانی مانند کرونا هم بربخورند که مجبور به تعطیلی واحد خود شوند.

بحث فروش اینترنتی تا چند سال (حداقل اوایل در ایران) به صورت راه‌اندازی فروشگاه آنلاین بوده است. هرکسی که توانایی مالی و فنی داشت، از طریق شرکت‌ها یا با استفاده از سایت‌های آماده اقدام به ساخت سایت می‌کرد؛ اما با افزایش تعداد فروشگاه اینترنتی و رقابتی‌تر شدن این قضیه، بسیاری از سایت‌ها شانس دیده شدن در کلمات اصلی خود را ندارند و مجبور به تبلیغ با هزینه گزاف می‌شوند. البته خوشبختانه برای این مسئله راهکاری وجود دارد و آن استفاده از بستر مارکت پلیس است.

اگر فروشگاه داشته یا اهل خرید اینترنتی باشید، حتماً نام مارکت پلیس را شنیده‌اید. اینکه چیست و چه کاربردی دارد. ما در خصوص این بستر به طور کامل در مقاله «مارکت پلیس چیست» توضیح داده‌ایم. نکته‌ای که باید در نظر گرفت اینکه وجود مارکت پلیس باعث شده تا خیلی از افراد هم به فکر راه‌اندازی چنین سایتی در حوزه تخصصی خودشان بیفتند. در واقع به جای اینکه خودشان به صورت تک فعالیت کنند، به فکر همکاری با دیگران خواهند بود. مسئله طراحی چنین سایتی یک طرف، اینکه چگونه بتوان آن را بالا آورد هم در یک طرف دیگر ترازو قرار دارد. اتفاقاً این جنبه بیشتر از همه اهمیت دارد. مارکت پلیس زدن کار ساده‌ای نیست.
 

10 عامل موفقیت مارکت پلیس

 


مارکت پلیس

تناسب محصول با بازار

اولین و مهم‌ترین عامل تناسب داشتن محصول با بازار است. اگر شما در حوزه مارکت پلیس، کالایی را عرضه کنید که خریدار آن‌چنانی ندارد، موفق نخواهید شد. در واقع باید گفت که این بستر همانند بازاری است که خریداران برای پیدا کردن محصولات مورد نیاز که بیشتر مایحتاج است، وارد می‌شوند. اینکه شما بخواهید مارکت پلیسی برای محصولات لوکس عرضه کنید، نمی‌توان گفت که موفقیت‌آمیز نخواهد بود؛ اما آن سودآوری را برای شما نخواهد داشت. بیشتر به دنبال محصولاتی با سود کم اما با تکرار زیاد آن‌ها باشید. فروش این کالاها بیشتر بوده و از این رو در دراز مدت می‌توان سود بالایی برای شما به ارمغان بیاورد.

استراتژی Go-to-market

استراتژی Go-to-market یا فعالسازی بازار، برنامه‌ای است که چگونگی استفاده از منابع در اختیارتان را مانند بودجه، تیم، ابزار و مهارت نشان می‌دهد تا ارزش منحصربه‌فردی به مخاطبان خود به فروش برسانید. از این رو می‌توانید به سود قابل توجهی دست پیدا کرده یا اثرهای شبکه‌ای برای رشد مارکت پلیس خود به وجود بیاورید. مهم‌ترین عنصر این استراتژی تعریف درست بازار هدف و پرسونای مشتریان (شرکت‌های فعال و مشتریان خریدکننده از سایت)، تجزیه‌وتحلیل رقبا، تعیین نقشه راه مشتری، انتخاب مدل کسب‌وکار و بازاریابی و فروش از طریق کانال‌های اجتماعی است. تمامی این‌ها یعنی عوامل باید بر اساس هدف شما تعیین شوند. هدفی که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها قابل اندازه‌گیری بودن است. به طور خلاصه باید گفت که بدون استراتژی پا گذاشتن در این حوزه یعنی شکست سنگین.

جریان درآمد

بین مدل کسب‌وکار و جریان درآمد تفاوت وجود دارد. مدل کسب‌وکار جریان ارزش را نشان می‌دهد؛ یعنی منفعت‌هایی برای کاربران و اینکه کدام محصول یا خدمات به بازار هدف عرضه شود. جریان درآمد تعیین می‌کند که چگونه صاحبان مارکت پلیس می‌توانند از ارزش بین فروشندگان و خریداران سود کسب کنند. مدل‌های تجاری شامل B2C، B2B، P2P و On Demand هستند که باید بر اساس رابطه بین شما و فروشندگان و همچنین در نهایت خریداران تعیین شود. جریان درآمد بر اساس کمیسیون، هزینه اشتراک، هزینه‌های فهرست، هزینه تبلیغات و غیره مشخص می‌شود.

متأسفانه برخی در همان اول به فکر نوع مدل کسب‌وکار می‌افتند که فکر می‌کنند که همان جریان درآمد است؛ در صورتی که درآمد مارکت پلیس باید از روش‌های دیگری به دست بیاید. روش‌هایی که باید از قبل مشخص کنید. به هرحال مارکت پلیس زدن، هزینه دارد و این هزینه‌ها باید از جایی به دست بیاید.


معیارها

به دنبال معیارهای قابل اندازه‌گیری باشید؛ برای اینکه هرچیز قابل اندازه‌گیری، می‌تواند بهبود پیدا کند. معیارهای هر نوع کسب‌وکاری متفاوت است. به هر حال هر کدام هدف خودشان را از قبل مشخص کرده‌اند. نکته اصلی اینکه این معیارها باید بر اساس تعامل کاربر با حوزه شما مشخص شود. کاربرانی که هم فروشندگان هستند و هم مشتریان.

چندین معیار استاندارد در بازار وجود دارد که می‌توان گفت برای همه تقریباً مشترک است. این معیارها شامل نقدینگی، هزینه دستیابی به مشتری، ارزش طول عمر مشتری و نمرات خالص تبلیغ است. فریم ورک های زیادی برای تعیین معیار وجود دارد؛ اما AARRR یکی از مهم‌ترین موارد بوده که در شناسایی و اجرای معیارهای مناسب کمک زیادی خواهد کرد.

تکنولوژی

تکنولوژی فقط استفاده از آخرین دست آوردهای سخت افزاری و نرم افزاری در طراحی سایت یا پلتفرم نیست. البته که این در جای خود بسیار اهمیت دارد؛ اما بیشتر از همه تکنولوژی است که باید در ساخت سایت استفاده شود. به روز بودن در کدنویسی و پلتفرم‌های مورد استفاده مسئله مهمی است. یک اشتباه و یک خطا می‌تواند نه تنها شما بلکه فروشندگان را هم به دردسر بیندازد.

ویژگی‌ها و قابلیت‌ها

در مارکت پلیس، مراحل فعالیت‌ها نسبت به سایت عادی پیچیده‌تر است؛ پس چنین بستری باید قابلیت بیشتری نسبت به بقیه داشته باشد. سیستم پرداخت وجوه، سیستم اطلاع‌رسانی به فروشندگان و خریداران، سیستم رتبه‌بندی و بررسی فروشندگان، داشبورد هر فروشنده و جست‌وجوی پیشرفته از نمونه ویژگی‌هایی است که در یک مارکت پلیس باید به خوبی و به طور مشخص از قبل تعریف شود. برای هر امکاناتی که قرار می‌دهید، باید دو نکته را در نظر بگیرید: رابطه مارکت پلیس با کاربران را آسان کند و اینکه همه‌چیز در آن شفاف باشد. در واقع سؤالی در ذهن باقی نگذارد.

اعتماد و امنیت

مسئله امنیت و اعتماد بعد از تناسب کالا با بازار می‌توان دومین عامل مهم در موفقیت مارکت پلیس به حساب آورد. ایجاد امنیت در این بستر فقط با گذاشتن اینماد خلاصه نمی‌شود. فروشندگان باید مطمئن شوند که این بستر به آن‌ها در افزایش فروش کمک می‌کند. روش بازپرداخت محصولات فروش رفته چگونه است و اینکه در صورت مشکل خوردن، شرکت چقدر به حمایت از آن‌ها می‌پردازد. از طرفی کاربران به حفظ حریم شخصی خود فکر می‌کنند. اینکه آیا محصولات خریداری شده به درستی در زمان تعیین شده به دستشان می‌رسد. اینکه فروشگاه چقدر قابل اعتماد کرد. باید گفت که صدها سوال و شک و شبهه قبل از خرید و فعالیت وجود دارد که وظیفه تیم تولید کننده محتوا پاسخ دادن به تمامی این سؤالات است.

بهبود سئو سایت

46% از ترافیک سایت‌ها ارگانیک است؛ یعنی از طریق جست‌وجو در گوگل وارد می‌شوند. همین الآن شما کلمه فروش کالای خاصی را جست‌وجو کنید، رتبه‌های اول همه مربوط به مارکت پلیس‌ها هستند. در حقیقت برای اینکه بتوانید با بقیه رقابت کنید، باید به سئو سایت خود دقت داشته باشید. اصول سئو خیلی گسترده است. در واقع یک مارکت پلیس باید بیشترین سرمایه خود را روی سئو و بهبود آن بگذارد. چنین شرکت‌هایی دارای تیم اختصاصی در حوزه سئو و مارکتینگ خود هستند. این نکته را در نظر داشته باشید که فروش شما از طریق همین بستر است.
 

دیگر عوامل موفقیت مارکت پلیس

 
عوامل زیادی می‌توان برای موفقیت یک سایت مارکت پلیس در نظر گرفت. بعضی از عوامل هستند که کمتر به چشم می‌آیند. در واقع باید گفت که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
  1. به تیم سازی اهمیت داده بدهید. در مارکت پلیس شما واحد فروش ندارید، بلکه واحدهای بازرگانی بیشتر فعال است. بچه‌های این واحد که شامل تیم فنی طراحی، سئو، محتوا و غیره هستند باید دوش به دوش هم حرکت کنند تا بتوانند سایت را از هر لحاظ زنده و آن را در رتبه بالا نگه دارند.
  2. حتماً قبل از شروع قوانین و استراتژی برای فعالیت خود تعیین کنید. هر بستری دارای قوانین مخصوص به خود است. بدون برنامه پیش رفتن یعنی داخل شدن در چاهی که انتها ندارد.
  3. متأسفانه خرید ناموفق از سایت به اسم مارکت پلیس نوشته می‌شود. در صورتی که چنین چیزی نیست. مارکت پلیس فقط بستری برای معرفی است. با اینکه محصولات با نام آن ارسال می‌شود؛ اما قرار نیست که کیفیت و دیگر موارد تضمین شود. هرمشکلی بر عهده فروشنده است. پس برای اینکه حداقل با مشکل کمتری با خریداران بربخورید، در این خصوص با فروشنده قرارداد محکمی ببندید.
مارکت پلیس کالاورد یکی از قوی ترین مارکت پلیس‌هایی است که به فروشندگان و خریداران کمک می‌کند تا هم کالای خود را به فروش برسانند و هم اینکه محصولات خود را در سریع‌ترین زمان پیدا کنند.

مطالب مرتبط:

چگونه کسب‌وکارهای کوچک موجودی کالاهای خود را مدیریت کنند؟
کسب وکار خود را با این 6 کار در بحران زنده نگه دارید
7 راه برای بهینه‌تر کردن سفارش در فرآیند تجارت الکترونیک
تفاوت مارکت پلیس با ایکامرس چیست؟
6 چیزی که باید قبل از فروش در مارکت پلیس بدانید
6 عاملی که باید در قیمت‌گذاری مارکت پلیس در نظر گرفته شود

منبع:
cobbleweb
 
 

پیام ها و نظرات