سلام دوست من وقت بخیر

iOS 13 را بیشتر بشناسید

iOS 13 را بیشتر بشناسید

>

iOS13 از 19 سپتامبر 2019 در دسترس دارندگان گوشی‌های آیفون پشتیبان شده قرار گرفت؛ اما تا الآن، اپل به روزرسانی های متعددی برای این نسخه عرضه کرده است. در هر بار، علاوه بر افزودن ویژگی جدید، یکی از باگ‌های آن برطرف شده است. در بسیاری از این به روزرسانی ها، بسیاری از باگ‌ها به ویژه مشکلات امنیتی این نسخه از بین رفت. در حقیقت به نظر می‌رسد که اپل مجبور به تغییرات در نسخه iOS13 خود بود. برای اینکه معلوم نبود که اگر این کار را نمی‌کرد، دچار چه سرنوشتی می‌شد.

در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر با iOS13 آشنا شوید. اینکه چه باگ‌هایی تا الآن داشته و در به روزرسانی ها، چه تغییراتی به وجود آمده است. همچنین اینکه قرار است تا در آینده به چه سمتی پیش برود.
 

تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌های جدید iOS13


در ابتدا بهتر است بدانید که چه ویژگی‌های جدیدی به iOS13 نسبت به نسخه‌های قبلی سیستم‌عامل‌های اپل اضافه شده است. همچنین هر کدام از این ویژگی‌ها چه امکاناتی به گوشی اضافه کرده‌اند.

حالت تاریک (Dark Mode) که اپل این را به عنوان راهی برای آسان کردن فعالیت دنبال کردن المان‌ها توسط چشم یا بهتر بگوییم استراحت چشم معرفی کرده است. دارک مود حالتی است که در چند سال گذشته مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

در این نسخه با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته، سرعت انجام دادن عملیات بیشتر از نسخه‌های قبلی بوده است.

اپل بیان کرده است که در iOS13 به حفظ حریم خصوصی تأکید زیادی داشته است. در حقیقت کمتر شاهد نظارت اپل بر برنامه‌ها خواهیم بود.

اپل حالت Maps را تغییرات گسترده‌ای داده است؛ نمایش سه بعدی مکان‌ها، یکی از مهم‌ترین تغییراتی است که در این نسخه جدید شاهد بوده‌ایم.

ویژگی Photo تغییر چشمگیری در iOS13 داشته است. با استفاده از امکانات پیشرفته‌ای که به این نسخه اضافه شده است، عکس‌ها را می‌توان به صورت دسته‌بندی بهتری مشاهده کرد.

این‌ها فقط تعدادی از ویژگی‌های جدید iOS13 بوده‌اند. حالا در ادامه با بعضی قابلیت‌های جدید و مشکلات برطرف شده در هر به روزرسانی بیشتر آشنا خواهیم شد.
 

آخرین نسخه iOS13


آخرین نسخه اندروید در حال حاضر iOS 13.6.1 است (البته ممکن است که وقتی شما این مقاله را مطالعه می‌کنید، نسخه‌های جدیدتر عرضه شده باشند). به روزرسانی های آخر اپل بیشتر تمرکز روی برطرف کردن باگ داشت. در iOS 13.6 مشکلاتی مربوط به حافظه برطرف کرد؛ اما خود هنوز مشکلاتی داشت که تا الآن نسخه جدید عرضه شده است. البته در این نسخه ویژگی صوتی جدیدی اضافه شد. در نسخه iOS13.5.1 مشکلات مربوط به ایمنی برطرف شد. در iOS 13.5 برنامه ردیابی مربوط به کووید-19 اضافه شد که امکان باز شدن قفل گوشی را از روی ماسک به کاربران می‌داد.

دیگر تغییراتی که تا الآن برای iOS13 عرضه شد، به طور کلی شما موارد زیر است:

نسخه iOS 13.4.1 در 7 آوریل عرضه شد. در این نسخه مشکلات کوچکی از جمله برقراری تماس از طریق فیس تایم برطرف شد. نسخه iOS 13.4 در 24 مارس عرضه شد. در این نسخه استیکرهای جدید مموجی، قابلیت اشتراک گذاری پوشه iCloud Drive و اپ استور به آن اضافه شد. در iOS13.3.1 با عرضه در 28 ژانویه، مشکلات مربوط به کیفیت تماس در کارپلی برطرف شد.

در نسخه iOS13.3 روند کنترل والدین روی فعالیت‌های فرزندان خود در استفاده از گوشی بهینه‌تر شد. این نسخه در 10 دسامبر 2019 عرضه شد. در نسخه iOS13.2.3 که در 18 نوامبر عرضه شد، مشکلاتی زیادی از جمله قابلیت جست‌وجو برطرف شد. در iOS13.2.2 دیگر خبری از مشکلاتی مربوط به اجرای برنامه‌ها در پس‌زمینه نبود. همچنین اینکه خبری از مشکلات مربوط به اجرای چندوظیفگی و اجرای مجدد برنامه‌ها در نسخه‌های قبلی بود.

در نسخه iOS13.1.3 باگ‌های مربوط به میل، آیکلود و اپل واچ برطرف شد. در iOS13.2 مشکلات مربوط دوربین درست شد. نسخه iOS13.1.1 با اینکه خود هنوز دارای باگ زیادی بود؛ اما در آن مشکلات زیادی در خصوص سیری، صفحه کلید مجاری، بازیابی، همگام سازی و تخلیه باتری برطرف شدند.

دومین نسخه که iOS13.1 نام داشت، یک هفته بعد از عرضه رسمی خود iOS13 معرفی شد؛ اما به نظر می‌آید که یکی از دلایل تغییر سریع آن، مشکلات امنیتی بود که داشت. البته کیفیت امنیت این مدل از iOS13 بهتر بود.
 

آیا آخرین نسخه iOS13 مناسب است؟


اپل هر بار با عرضه نسخه جدید سیستم عامل خود، باید با باگ‌های امنیتی زیادی مبارزه کند. برای همین است که در دو سال گذشته بیش از 10 نسخه فقط برای یک نسخه عرضه کرده است. گاهی تعداد این به روزرسانی ها تا حدی است که اپل مجبور می‌شود تا نسخه جدیدی را معرفی کند و بی‌خیال معرفی ورژن های مختلف یک نسخه شود. اگر اپل شما از این نسخه سیستم عامل پشتیبانی می‌شود، بهتر است که از آخرین ورژن استفاده کنید. هرچه ورژن به روزتر باشد، با باگ‌ها و مشکلات امنیتی کمتری روبرو خواهید شد.
 

چه مدل‌های گوشی با iOS13 سازگاری کامل دارند؟


باید گفت که آی او اس 13 با گوشی‌های آیفون 6 و بالاتر سازگاری دارد. پس اگر گوشی شما کمتر از این مدل است، امکان استفاده را ندارید. مدل‌های گوشی که می‌توان در از سیستم عامل iOS13 استفاده کرد، شامل موارد زیر است:

iPod touch (7th gen)
iPhone 6s & iPhone 6s Plus
iPhone SE & iPhone 7 & iPhone 7 Plus
iPhone 8 & iPhone 8 Plus
iPhone X
iPhone XR & iPhone XS & iPhone XS Max
iPhone 11 & iPhone 11 Pro & iPhone 11 Pro Max

در آخرین مدل‌ها، آی او اس 13 به صورت پیشفرض به عنوان سیستم عامل نصب شده است.
 

بعضی مشکلات iOS13


 به نظر می‌رسد که داستان مشکلات سیستم‌عامل‌های اپل تمامی ندارد. هر نسخه جدیدی که اپل معرفی می‌کند، همیشه حتی بعد از نسخه بتا دارای مشکلاتی است که اپل مجبور به عرضه نسخه جدیدی می‌شود. این مسئله را ما در iOS11 و iOS12 هم شاهد بوده‌ایم؛ حالا هم در iOS13.

یکی از مشکلات اصلی که بیشتر کاربران اپل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مربوط به تخلیه باتری آن است. این مشکل حتی تا نسخه 13.5 هم دیده شد. تا الآن به روزرسانی که در نسخه‌های متعدد سیستم عامل اپل شده است، هنوز نتوانسته چنین مشکلی را به طور کامل برطرف کند.

حفظ حریم شخصی دیگر باگ امنیتی است که انگار اپل نمی‌خواهد فکری به حال آن کند. با اینکه کاربران حق دسترسی به مخاطبین و داده‌های گوشی را در بعضی برنامه‌ها مسدود می‌کنند؛ اما باز هم شاهد این هستیم که از داده‌های گوشی استفاده می‌شود.

بعضی مشکلات دیگر شامل درست نشان ندادن شکلک‌های ایموجی، عملکرد نادرست دوربین و فلش آن، عملکرد iCloud در اشتراک گذاری و از بین رفتن داده‌ها در حتی در صورت ذخیره در این فضا، ظاهر شدن چندین باره یک یادآوری یک رویداد، عملکرد نادرست صفحه کلید بریل برای نابینایان، اجرا نشدن میانبرها و متصل نشدن بلوتوث است.

به هر حال iOS 13 با اینکه هنوز مشکلات مخصوص به خود را دارد؛ اما به هر حال در آن از مشکلات نسخه‌های قبلی خبری نیست.

مطالب مرتبط:

6 ویژگی عالی در iOS 14
همه چیز در خصوص روند تکامل iOS
 

پیام ها و نظرات